w

Dlaczego ESL usuwa filmy youtuberowi CSGO? Podobna sytuacja miała miejsce niedawno w LoLu

Członek społeczności CS:GO wrzuca na serwis YouTube skróty meczów, a ESL usuwa mu filmy.


Jeden z członków społeczności Counter-Strike’a: Global Offensive, używający nazwy “Matz – CS:GO Channel”, postanowił tworzyć skróty najważniejszych spotkań w grze.

Jego pomysł okazał się być całkiem trafny, ponieważ obecnie posiada już pewną grupę fanów oraz blisko 75 tysięcy subskrybentów. Niestety, na drodze stanęła mu organizacja ESL, która usuwa mu filmy.

Dlaczego ESL usunęło filmy Matzowi?

Jak Matz sam pisze na swoim kanale w serwisie YouTube:

ESL skontaktowało się ze mną i nie mogę już publikować filmów ze skrótami cs:go z ich turniejów, chyba że całkowicie zmienię sposób tworzenia filmów, czego nie jestem pewien, czy będę w stanie to zrobić. Mój film Astralis vs Virtus Pro, który opublikowałem dzisiaj, został zablokowany, dlatego nie pojawia się już na moim kanale. 

Nie trudno się domyślić, że chodzi tutaj o prawa autorskie. Podobna sytuacja miała niedawno miejsce w League of Legends. Różnica polegała na tym, że Riot dogadał się z youtuberem i zrobił jego kanał tym “oficjalnym” do wrzucania skrótów.

Sam Matz raczej nie daje za wygraną, ponieważ na jego kanale nadal można zobaczyć skróty z meczów, również organizowanych przez ESL:

Trudno powiedzieć, jak skończy się ta historia. Po przykładzie LoLa widać, że da się w takich kwestiach dojść do porozumienia, jednak jak będzie w przypadku CS:GO?