w

ESL zakazało kartek papieru na turnieju CSGO, a trenerzy żartują, że ściągi będą pisać na rękach

ESL wprowadziło bardzo dziwne restrykcje na tegorocznym IEM Winter. Prograczom zabroniono dość zaskakujących rzeczy.


W bieżących czasach najwięcej kontrowersji budzą restrykcje dotyczące panującej sytuacji na świecie. Okazuje się, że na scenie Counter-Strike’a: Global Offensive podobne emocje budzą również zakazy, które ESL ustanowiło dla rozgrywek Interk Extreme Masters Winter 2021. Czego nie można robić zawodnikom, którzy biorą udział w turnieju?

Nie dla kartek papieru ze strategiami oraz mapami treningowymi z warsztatu

Społeczność Counter-Strike’a: Global Offensive najbardziej zdziwił fakt, iż profesjonalnym zawodnikom nie wolno mieć na biurku tzw. strat booków. Są to po prostu kartki papieru, na których widnieje na przykład dana mapa, a na niej rozpisana jest strategia rozgrywki. Prezentuje się to mniej-więcej w ten sposób:

O tym zakazie poinformował syrsoN w swoich mediach społecznościowych, gdzie napisał, że przed rozpoczęciem meczu administrator powiedział mu, że nie może mieć na biurku strat booka.

Takie przepisy są naprawdę dziwne, ponieważ korzystanie z kartki papieru z rozpisaną strategią nie powinno być uznawane, jako coś niegodziwego. Nie wiadomo, czy chodzi tutaj o jakieś kwestie związane z bezpieczeństwem, może podpowiadaniem, a może jeszcze czymś innym. Trenerzy i gracze śmieją się, że strategie zaraz będą pisać sobie na rękach, jak ściągi.

Inną dziwną kwestię stanowi zakaz korzystania z map treningowych z warsztatu Steam, jak chociażby aim_botz. O tym poinformował inny progracz, ropz:

Trudno powiedzieć z jakiego powodu ESL zdecydowało się na wprowadzenie tak enigmatycznych przepisów. Włodarze zawodów powinni to poważnie przemyśleć, szczególnie po reakcji prograczy, jak i reszty społeczności.