w

Kara 10 tysięcy dolarów dla Team Vitality z CSGO za włączony telewizor podczas meczu

Jedna z drużyn CS:GO została ukarana za stream-sniping. Kara wysoka, bo wynosi 10 tysięcy dolarów.


Obecna sytuacja na świecie bardzo mocno zmieniła organizację i przebieg turniejów esportowych. Gracze uczestniczą w rozgrywkach zazwyczaj z siedzib swoich drużyn, ewentualnie po prostu z domów.

Organizatorzy chcąc utrzymać kontakt na linii gracze – widzowie, często pokazują, co dzieje się bezpośrednio u zawodników, dlatego ujęcia z gaming housów już nikogo zbytnio nie dziwią. Jest to też dobry sposób na zweryfikowanie, czy u graczy nie dzieje się nic, co mogłoby zaburzyć ducha fair play. Tym razem kilkusekundowy fragment kosztował Team Vitality 10 tysięcy dolarów. Dlaczego?

Stream-sniping w CS:GO

Na podstawie VOD z jednego z meczów stwierdzono, że w tle pojawił się telewizor z włączoną grą Team Vitality vs Team Liquid. Według części widzów mogło to faktycznie wpływać na wynik. Warto wspomnieć, że Team Vitality pewnie wygrało.

ESIC, właściwie  Esports Integrity Commission stwierdziło, że nałoży na drużynę karę niezależnie od tego, czy faktycznie ktoś spoglądał na telewizor. To niedopatrzenie kosztowało organizację 10 tysięcy dolarów, czyli około 37 tysięcy złotych.

Warto tutaj wspomnieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Niemal od razu pojawiły się głosy, że to wyciąganie pieniędzy od organizacji. Przypomnijmy, że ESIC wszystkie takie kary przeznacza na konkretne, charytatywne cele.

Nie ma więc mowy o przyznawaniu kar na siłę. Dowód jest też oczywisty i niezależnie od tego, czy ktoś skorzystał z takiej pomocy, faktycznie kara wydaje się być uzasadniona. Z drugiej strony tego typu obrazki pojawiały się już w przeszłości i nigdy nie budziły większych kontrowersji.