w

Indie zakazują używania PUBG Mobile, Alipay, Baidu i innych chińskich aplikacji

Indie zakazały korzystanie z chińskich aplikacji.


Indie podejmują kolejny ciekawy krok wobec Chin. Zakazują kolejnych 118 aplikacji, które mają siedzibę położoną w ChRL lub są w jakikolwiek sposób powiązane z tym państwem. Zbanowane zostały programy mobilne znane na całym świecie, jak chociażby PUBG Mobile, Alipay czy Baidu.

Co ciekawe, podobny incydent miał miejsce jeszcze 3 miesiące temu, kiedy zakazano TikToka, WeChata i ponad 50 innych, chińskich aplikacji.

Co jest powodem takiego kroku ze strony władz Indii?

Indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych poinformowało, iż otrzymywało liczne skargi dotyczące aplikacji “kradnących i potajemnie przesyłających dane użytkowników w nieautoryzowany sposób na serwery zlokalizowane poza Indiami”. Oświadczenie ministerstwa nie wspomina konkretnie o Chinach, jednak ogólnie stwierdza, że to działania “ochroni interesy milionów indyjskich użytkowników telefonów komórkowych i Internetu”.

Według doniesień prasowych zakaz może być powiązany z eskalacją napięć, które występują pomiędzy Chinami i Indiami. Ich powodem jest trwający cały czas spór graniczny.

Indie zablokowały teraz mnóstwo popularnych aplikacji, jednocześnie odcinając je od ogromnego rynku użytkowników komórkowych. PUBG Mobile czy TikTok posiadały w Indiach jeden z największych rynków na świecie.

Warto dodać, iż nowa lista zakazanych aplikacji obejmuje również dwie, które rzekomo miały oferować dostęp do VPN-a pozwalającego na korzystanie z TikToka.