w

Jak radzi sobie Steam w 2022 roku? To dopiero początek, a już są powody do zadowolenia

Steam nieustannie pnie się w górę. Platforma osiągnęła rekord użytkowników w jednym czasie.


Platforma Steam została wydana w 2003 roku, zatem we wrześniu będzie liczyła już 19 lat. Przez tak długi okres czasu zdążyła się zmienić i stać naprawdę popularną. W ubiegłych latach jej progres znacząco wzrósł, co widać przede wszystkim po statystykach. Właściciel firmy Valve, Gabe Newell, może być naprawdę dumny z ostatniego rekordu użytkowników, zgromadzonych w jednym czasie.

Ile użytkowników liczy ostatni rekord Steama i co jest powodem tego sukcesu?

Jak widać na poniższych statystykach – platforma osiągnęła rekord 28 milionów użytkowników zalogowanych w jednym momencie. To naprawdę imponujący wynik, który pokazuje, że Steam nieustannie się rozwija i pnie się w górę:

Źródło: steamdb.info

Oczywiście poprzednie lata wcale nie należały do najgorszych. Poniżej można zobaczyć, jak wygląda progres Steama w ciągu ostatnich paru lat:

  • Styczeń 2019: 17,6 mln
  • Styczeń 2020: 18,3 mln
  • Styczeń 2021: 25,4 mln
  • Styczeń 2022: 28,2 mln

Nie da się ukryć, że głównym powodem całego sukcesu jest sytuacja panująca na świecie od marca 2020 roku. Dzięki niej platforma poprawiła swoje statystyki aktywnych w jednym czasie użytkowników o 7,1 miliona. To naprawdę dobry wynik, spowodowany tym, że wiele osób zyskało mnóstwo czasu na nauce oraz pracy zdalnej, kwarantannie lub po prostu ograniczeniu spędzania czasu w miejscach publicznych.

Innym powodem jest fakt, że Valve naprawdę dobrze zarządza Steamem i nie bez powodu platforma cieszy się taką popularnością. Gdyby nie to, to prawdopodobnie wcześniej wspomniana kwestia nie wpłynęłaby znacząco na wyniki.

Jak Steam radzi sobie z konkurencją?

W chwili obecnej Steam jest zdecydowanie największą platformą z grami PC na świecie. Przez długie lata posiadała pozycję monopolistyczną, ponieważ była jedyną taką, a dopiero z czasem powstało Origin, GOG lub Epic Games. Powstawanie konkurencji nie miało znaczącego wpływu na twór Valve, co potwierdza fakt, iż ten nadal bił rekordy.

Które gry są najpopularniejsze na Steamie?

Steam posiada kilka naprawdę popularnych produkcji, które w dużym stopniu miały wpływ na rekord, którym obecnie cieszy się platforma:

Źródło: statista.com

Steam z roku na rok staje się coraz potężniejszy pod każdym względem. Mowa tutaj o coraz większej liczbie użytkowników, dostępnych gier oraz oczywiście transakcji, które są przeprowadzane na platformie.