w

Dlaczego gracze LoLa zmieniają sterowanie na WASD, inni 1234, albo strzałki? Najdziwniejsze kombinacje

League of Legends polega między innymi na szybkim i sprawnym używaniu umiejętności. Dlatego też każdy szuka najlepszego i najwygodniejszego sposobu na przypisanie klawiszy.


Od zawsze gracze spierają się w kwestii F i D w przypadku używania Flasha. To jednak czary, które niekoniecznie mają ogromne znaczenie. Co innego same umiejętności. Ich przypisanie jest niesamowicie ważne i jak się okazuje, niekoniecznie wszyscy decydują się na domyślne ustawienia.

I choć większość preferuje klasyczne QWER, to niektórzy wybierają WASD, inni 1234, a jeszcze koleni strzałki. Możliwości jest naprawdę sporo.

Najdziwniejsze sterowanie w League of Legends?

Temat pojawił się wraz z wpisem na Reddicie użytkownika, który wspomniał o swojej dziewczynie. Ta zamiast klasycznego QWER ustawione ma WASD.

  • Q jako umiejętność specjalną
  • W jako W
  • A jako Q
  • D jako E
  • E jako flash

To wywołało sporą dyskusję. Kolejne osoby zaczęły się dzielić swoimi ustawieniami i okazało się, że QWER to tylko jeden z wielu sposobów.

While everyone is discussing about if flash should be on F or D, meanwhile my girlfriend is playing with "WASD" from leagueoflegends

Szybko wyszło, że naprawdę wiele osób zamiast QWER wybiera 1234. Zazwyczaj dotyczy to graczy, którzy przegrali masę godzin w tytuły MMORPG i po prostu są przyzwyczajeni do tego, że umiejętności są podpisane “na górze”. Bardziej hardkorową opcją jest F1, F2, F3 i F4. Wtedy już trzeba mieć jednak naprawdę długie palce.

Przestawienie sobie klawiszy na przykładowo RTYU też się zdarza. Choć tutaj to po prostu zmiana o jeden rząd w prawo. Zdecydowanie ciekawiej brzmi RFVT. Skąd takie ustawienie? Część graczy trzyma klawiaturę nie poziomo, a pionowo. W efekcie tak jest im po prostu łatwiej zachować poziomy układ klawiszy.

Po co tak? Dobre pytanie. Gracze argumentują to po prostu przyzwyczajeniem, czy możliwością wykorzystania większej ilości miejsca na biurko na ruchy myszką.

Jeszcze kolejni do używania umiejętności wykorzystują klawiaturę numeryczną, przyciski nad strzałkami, lub nawet same strzałki – tutaj najczęściej dotyczy to osób, które wychowały się na wyścigach. Te miały kiedyś sterowanie właśnie za sprawą strzałek. Ci gracze Flasha trzymają na przykładowo Shifcie, który odpowiadał niegdyś za nitro.

Możliwości sterowania w LoLu jest naprawdę mnóstwo. I jak dziwne by one nie były, to każdy sposób znajduje jakieś swoje uzasadnienie. Nadal jednak większość korzysta klasycznie z QWER i wydaje się, że jest to najbardziej optymalne wyjście dla większości.