w

Pracownik Riotu sam nie rozumie matchmakingu w LoLu “Dlaczego to się dzieje RITO?”

Matchmaking w League of Legends nie tylko zadziwia graczy. Okazuje się, że nawet Rioterzy mają z nim problemy.


Matchmaking od zawsze był dość dyskusyjną kwestią w League of Legends. Dobieranie graczy jest przecież kluczowe, jeżeli chodzi o nasze mecze. Jak wiemy, system powinien dążyć do tworzenia lobby, w którym szanse na zwycięstwo wynosi około 50 procent.

Oczywiście wszyscy wiedzą, że nigdy nie da się uzyskać tych 50% i zawsze jedna drużyna będzie miała lekką przewagę, jeżeli bazujemy tylko na statystykach.

Rioter pyta się, o co chodzi

W Riocie pracuje ponad 2 tysiące osób. Xenogenic zajmuje się przede wszystkim eventami i misjami. W jednym ze swoich ostatnich wpisów na Twitterze zastanawia się, dlaczego system tak się na niego uwziął.

“Ogólnie matchmaking dopasowuje graczy do 50% winrate. Wygląda na to, że moim celem w tym sezonie jest sprawdzenie co się stanie, gdy winrate spadnie do 0%. Obecnie wynosi 28% i spada.”

Gracze w komentarzach przyznają, że mają podobne problemy w tym sezonie. Znany streamer Cowsep przyznał, że ma 30-40% na swoich dwóch kontach, które znajdują się w platynie.

“Mam jak 30 do 40 procent na dwóch moich kontach w platynie”

“DLACZEGO TO SIĘ DZIEJE RITO PLZ” – Odpisał Rioter.

Czy system wymaga dodatkowych poprawek? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Niektórzy kompletnie nie narzekają i są wręcz zdziwieni, że idzie im tak dobrze. Inni wskazują, że ich winrate jest nienaturalnie słaby i trafiają na zbyt mocnych przeciwników, jak na ich poziom.

Problem z matchmakingiem

Ostatnio głośno było o problemie, który realnie dotykał graczy. Jeżeli ktoś z naszej grupy miał wybranego przykładowo TOPa, a druga osoba korzystała z Autofilla, to ta druga osoba otrzymywała górną aleję.

Matchmaking is Autofilling people into roles that their teammates qued primary from leagueoflegends

Finalnie nie doczekało się to komentarza Riotu, natomiast tego typu kwestie zazwyczaj są dość szybko rozwiązywane. Autofill od jakiegoś czas ma swoje humory, które trzeba zrozumieć. Czy miało to jakiś wpływ na matchmaking? Tego niestety nie wiadomo.