w

Te dwie postacie kompletnie zdominowały dolną aleję i tym samym całego LoLa

Dwie postacie, które zdominowały dolną aleję, mogą się spodziewać osłabień.


Dolna aleja w League of Legends wielu graczom kojarzy się z tradycyjnymi strzelcami, takimi jak choćby Ashe, Vayne, Lucian czy Caitlyn. Są to postacie nazywane ADC, a rola ta skupia się na walce dystansowej, szczególnie za pomocą autoataków.

Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się pewne wyjątki. Liga przez lata udowadniała, że potrafi nieźle zaskoczyć swoich graczy. Na bocie przewijali się przeróżni bohaterowie, którzy sieli postrach na tyle, że twórcy musieli decydować się na mocne nerfy.

Tym razem na dolnej alei króluje dwójka championów – Tahm Kench i Seraphine.

Tahm Kench i Seraphine na dolnej alei

Wspomniane postacie powoli wspinały się po tier liście bohaterów grających na bocie. Przez kilka ostatnich aktualizacji widać było, że ci championi chcą zdominować bot lane – udało im się to, ponieważ dziś ich win ratio jest naprawdę wysokie i oboje znajdują się w S tierze.

Według danych na lolalytics.com Seraphine aktualnie wygrywa 55,07% gier, w których pojawia się jako ADC. Granie w miejscu strzelca jest jej drugą najpopularniejszą rolą – pierwszą wciąż jest support, choć tam jej win ratio jest niższe.

W przypadku Tahm Kencha win rate jest jeszcze lepszy, ponieważ w aktualizacji 12.12 wynosi aż 56,25%. Champion pojawia się na bocie w ponad 24% gier, w których jest wybrany (dominującą rolą wciąż jest top – 58%, 52,36% win ratio).

Tahm Kench w ubiegłym roku doczekał się przeróbki, która odświeżyła jego styl gry i sprawiła, że sporo nowych osób zainteresowało się Rzecznym Królem. W hotfixie do patcha 12.12 bohater otrzymał nerfy, które miały nieco zmniejszyć jego dominację na dolnej alei. Mimo to postać wciąż radzi sobie naprawdę dobrze.

W podobnej sytuacji znajduje się Seraphine. Ona również została objęta nerfami w hotfixie, ale nie miały one prawie żadnego wpływu na jej współczynnik zwycięstw. W całym LoLu wszystkie role wyglądają tak:

Bohaterka pojawiła się również na dolnej alei na profesjonalnej scenie League of Legends. Została wybrana jako ADC w LEC, LCK i LPL w tym splicie. Ogólnie ma 67-procentowy współczynnik w letnim splicie 2022 LCS z trzema rozegranymi meczami.

Tahm Kench nie cieszy się tak sporym zainteresowaniem, ponieważ w roli ADC został wybrany jedynie raz w obecnym splicie.

Gracze twierdzą, że nerfy opisywanych championów są nieuniknione i zapewne pojawią się już w kolejnej aktualizacji. Patch 12.13 zostanie dodany do gry w następnym tygodniu, dokładnie w środę 13 lipca.