w

O grze Overwatch

OPANUJ PODSTAWY GRY

Zanim rzucisz się w wir walki, zalecamy rozegranie krótkiego samouczka. Jest to krótkie i przyjemne wprowadzenie, które pomoże ci poznać podstawy gry w Overwatch.

Zdolności

Zdolności to niezwykłe moce i elementy wyposażenia, często decydujące o wyniku meczu, dzięki którym bohaterowie Overwatch pokonują swoich przeciwników, chronią członków własnej drużyny i poruszają się po mapach.

Najczęściej będziesz strzelać z broni podstawowej (PC: LPM; PS4: R2; Xbox One: RT). Bez względu na rodzaj broni nie trzeba szukać amunicji – wystarczy przeładować (PC: R; PS4: kwadrat; Xbox One: X) i można pruć dalej! Niektóre rodzaje broni dysponują atakiem alternatywnym (PC: PPM; PS4: L2; Xbox One: LT), który jest inną wersją ataku podstawowego.

Różni bohaterowie mają też szereg zdolności wpływających na ruch i zapewniających wsparcie, między innymi lżejsze lub cięższe wieżyczki strażnicze, dźwiękowe zwiększenie szybkości ruchu czy krótkodystansowa teleportacja. Niektóre zdolności są ograniczone czasem odnowienia, przez co należy odczekać między kolejnymi użyciami danej zdolności.

Szybki atak wręcz

Każdy bohater może atakować wręcz (komputery PC: Z; PS4/Xbox One: prawy drążek) szybkim ciosem na bliską odległość, który nie zużywa amunicji. Można tak dobić rannych przeciwników lub zadać obrażenia, kiedy bohater musi przeładować broń.

MECZE W OVERWATCH

Wybór bohaterów

Przed rozpoczęciem meczu musisz wybrać bohatera. Zanim podejmiesz decyzję, rozważ układ mapy, porozmawiaj z sojusznikami i zwróć uwagę na skład drużyny. Jeśli drużyna jest w obronie, a jej najważniejszym zadaniem jest utrzymanie celu, mogą się przydać bohaterowie obrony tacy jak Złomiarz czy Bastion.

W miarę rozwoju sytuacji podczas meczu może się okazać, że warto zmienić bohatera. Robi się to dość prosto – wystarczy udać się na obszar startowy swojej drużyny, otworzyć menu (PC: H; PS4/Xbox One: strzałka w lewo) i wybrać nowego bohatera. Pamiętaj, że spowoduje to wyzerowanie poziomu naładowania superzdolności!

Zdrowie i śmierć

Ilość obrażeń, które może przyjąć bohater, zanim zginie, jest reprezentowana przez punkty zdrowia. Zdrowie można odnowić zbierając apteczki, znajdywane w różnych częściach mapy, jak również dzięki umiejętnościom niektórych bohaterów (szczególnie wsparcia). Kiedy zdrowie bohatera spadnie do zera, heros umrze – po krótkim czasie wróci jednak do walki („odrodzi się”). W czasie, gdy któryś z twoich towarzyszy pozostaje martwy, twoja drużyna jest w wyjątkowo niesprzyjającej sytuacji – staraj się więc pozostać przy życiu (i leczyć swoich sojuszników).

Poza zdrowiem, bohaterowie mogą także zwiększyć swoje szanse na przetrwanie, korzystając z tarcz oraz zbroi, które absorbują obrażenia zanim poziom zdrowia zacznie spadać.

Koniec meczu

Kiedy jedna z drużyn spełnia warunki zwycięstwa, wygrywa i mecz dobiega końca. Następnie wszyscy mogą się zapoznać z udziałem poszczególnych graczy w zwycięstwie, zagłosować na najbardziej wartościowych uczestników gry, ocenić mecz i obejrzeć najlepsze zagranie. Animację wprowadzającą najlepsze zagranie można zmienić za pomocą elementów znajdowanych w skrzynkach z łupami.

Wąskie przejścia

Aby dostać się do celów, drużyny bohaterów często muszą przejść przez wąskie przejścia. To tu rozgrywają się największe starcia z udziałem wielu bohaterów. Jeśli bronisz jakiegoś wąskiego przejścia, zajmij taką pozycję, aby nie być na linii ostrzału wroga, i zbuduj jak najpotężniejsze instalacje obronne (użyj np. Potrzasku Złomiarza, Konfiguracji: Wartownik Bastiona; Wieżyczki Torbjörna).Jeśli próbujesz pokonać wąskie przejście, wybierz bohatera ze zdolnościami zwiększającymi mobilność (Mignięcie Smugi; Plecak Odrzutowy Winstona; Wspinaczka Hanzo lub Genjiego). Możesz też postawić na bohaterów, których zdolności są skuteczne przeciwko skupiskom wrogów i zadają obrażenia obszarowe (wyrzutnia rakiet Fary) albo zapewniają wsparcie wielu sojusznikom naraz (Bariera Dźwiękowa Lúcia).

Współpraca drużynowa

O ile możesz tego uniknąć, nie rzucaj się samemu w wir walki! Pozostając w bliskości z sojusznikami, umożliwiasz bohaterom wsparcia obronę drużyny, ułatwiasz też przeprowadzanie bardziej skoordynowanych ataków na przeciwników.

POSTĘPY W GRZE

Podczas gry w Overwatch będziesz zdobywać nowe poziomy oraz odblokowywać nowe elementy, dzięki którym zmienisz sposób, w jaki zachowują się bohaterowie! Personalizacja postaci jest możliwa w menu „Bohaterowie” (dostępnym z menu głównego).

Łupy

W skrzynkach z łupami otrzymujesz losowe elementy umożliwiające personalizację bohaterów. Otrzymujesz jedną skrzynkę za każdy awans na nowy poziom, a kolejne możesz kupić w sklepie w grze. W skrzynkach z łupami czasem znajdziesz też kredyty, za które możesz kupować elementy ozdobne. Co 10 poziomów odblokujesz też nową ramkę portretu – przynajmniej do czasu, aż zdobędziesz je wszystkie.

Osiągnięcia i trofea

Kiedy dokonasz czynu wymagającego wyjątkowej wytrwałości lub talentu, odblokujesz pamiątkową odznakę honorową. Szczegółowe informacje na temat osiągnięć i trofeów (wraz z poziomem doświadczenia i stylem gry) znajdziesz na ekranie „Kariera”, dostępnym z menu głównego lub menu u góry tej strony internetowej. Informacjami tymi możesz też dzielić się ze znajomymi!

TRYBY GRY

W Overwatch można grać na wiele sposobów. Na początek zalecamy przejście samouczka, który pomaga poznać podstawy gry. Po jego ukończeniu przejdź do menu głównego i wypróbuj wymienione poniżej tryby.

Obszar treningowy

Eksperymentuj ze zdolnościami na botach treningowych. Ten tryb umożliwia naukę nowych bohaterów i szlifowanie umiejętności.

Trening/Gra przeciw SI

Graj przeciwko bohaterom sterowanym przez SI na wybranej mapie. Oba te tryby pozwolą ci poznać dostępne mapy i zasady działania poszczególnych bohaterów.

Szybka gra

Zmierz się z graczami o zbliżonych umiejętnościach.

Gra dowolna

Zmieniaj zasady gry dzięki własnym modyfikatorom (np. blokować wybór niektórych bohaterów, zmieniać tempo ładowania superzdolności itd.).

Rozróba Tygodnia

Rozgrywaj zwariowane mecze na różnorodnych zasadach, które zmieniają się co tydzień.

Rywalizacja

Sprawdź umiejętności w rywalizacji z innymi graczami i wspinaj się z każdym zwycięstwem na kolejne rangi!

GRAJ ZE ZNAJOMYMI

Choć gra w drużynie z losowymi graczami lub bohaterami sterowanymi przez SI może dawać niesamowitą frajdę podczas gry w Overwatch, jednym z najbardziej satysfakcjonujących sposobów na grę jest tworzenie ekip ze znajomymi.

Możesz zapraszać własnych znajomych (lub dodawać nowych) w menu społecznościowym (PC: O; PS4/Xbox One: strzałka w dół). Ekipa ma do dyspozycji własne kanały czatu i rozmów głosowych, umożliwiające pisanie wiadomości lub rozmawianie przez mikrofon.

DołączObserwuj
Więcej z Overwatch