Dodatkowe ferie dla szkół w październiku. Co wiadomo
Ferie w październiku? Wygląda na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej faktycznie nad tym myśli.
Zdaniem rodziców i wielu innych osób dzieci w tych czasach są za bardzo przemęczone. Po rozpoczęciu roku szkolnego z początkiem września dopiero koniec grudnia równa się z pierwszym dłuższym wolnym, podczas którego uczniowie faktycznie mogą odetchnąć.
Wracając po nowym roku do szkoły, chwilę później zaczynają się ferie zimowe. W zależności od województwa daty oczywiście się różnią. Pierwsze regiony zaczynają już 20 stycznia, ostatnie dopiero 17 lutego. Następnie święta Wielkanocne, które w tym roku wypadają na 20 kwietnia. Później już jest tak naprawdę z górki do wakacji.
Tylko no właśnie, sęk w tym, że w okresie wrzesień-grudzień nie ma żadnego wolnego. Owszem, pojawiają się pojedyncze święta, ale tak to uczniowie mają prawie 4 miesiące nauki bez przerwy. To właśnie dlatego MEN zaczął to kwestionować.
Czy jest szansa na ferie jesienne?
— Na pewno nad organizacją roku szkolnego trzeba się zastanowić. Do MEN trafia w tej sprawie wiele postulatów, jest to jedna z sześciu-siedmiu najczęściej zgłaszanych przez rodziców spraw — tłumaczy w podcaście „Szkoła na nowo” Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceministra edukacji.
Na razie żadne prace podobno nie są prowadzone w tej sprawie, natomiast coraz częściej mówi się, że dzieci są przemęczone i dodatkowe ferie na odpoczynek byłyby dobrym pomysłem.
TT: https://www.tiktok.com/@natanielmaturalni/video/7457889179473710338
Tydzień wolnego na koniec października faktycznie brzmi dobrze. Problem w tym, że MEN myśli nad tym, by ten tydzień ferii jesiennych uciąć z wakacji bądź ferii zimowych. Uczniom średnio się to podoba.
Ucinanie wakacji raczej nie wchodzi w grę. Każdy jest już przyzwyczajony do tego systemu na tyle, że te zmiany średnio się komukolwiek widzą. W końcu trzeba by było albo rozpoczynać wakacje tydzień później, z początkiem lipca, albo rozpoczynać nowy rok szkolny w ostatni tydzień sierpnia.
Ewentualna zmiana organizacji roku szkolnego musiałaby być poprzedzona dużymi konsultacjami społecznymi, bo to przecież nie tylko dotknie szkoły, ale także rodziców, którzy będą musieli inaczej zaplanować swoje urlopy. Wypowiedzieć powinna się także branża turystyczna, bo to wiąże się z innym harmonogramem wyjazdów dzieci.
Na razie MEN ma się tylko przyglądać. Natomiast zarówno rodzice, jak i nauczyciele uważają, że ferie jesienne byłyby zdecydowanie pomocne. Pytanie tylko, czy faktycznie trzeba ten tydzień wolnego ucinać z wakacji lub innych ferii.