w

Czy o awarii Facebooka będą pisać w podręcznikach od historii? Zadziwiające pomysły użytkowników

Awaria Facebooka wywarła spory wpływ na społeczność.


4 października doszło do sytuacji, kiedy masa osób z całego świata straciła kontakt ze swoimi bliskimi, współpracownikami oraz znajomymi z uczelni czy szkoły. Było to spowodowane globalną awarią Facebooka i innych usług z nim związanych, która rozeszła się szerokim echem wśród społeczności. Znajdują się nawet osoby, które twierdzą, iż incydent zostanie zapisany w podręcznikach od historii.

Brzmi to dość irracjonalnie, choć faktycznie wydarzenie to może zostać zapamiętane na długo.

Awaria Facebooka wydarzeniem, które trafi do podręczników od historii?

Większość ludzi śmieje się z pomysłu, że 6-godzinna awaria Facebooka miałaby zostać opisana w podręcznikach od historii, co wydaje się dość słuszne. Utrata kontaktu ze światem na kilka godzin dla paru miliardów ludzi jest dość dużym wydarzeniem, lecz nie na tyle istotnym, aby mieć znaczenie historyczne. Mowa jednak o przyczynie, a nie o skutkach całej sytuacji, ponieważ Facebook jest naprawdę ogromną marką, znaczącą na rynku.

Pracownicy nie mogli sprawnie naprawić problemu związanego z serwerami, ponieważ nie mieli dostępu do infrastruktury. Było to spowodowane faktem, że w Facebooku wszystko działa za pośrednictwem… samego Facebooka. To oznacza, że w sytuacji, kiedy deweloperzy przypadkiem odcięli serwery od świata zewnętrznego – nie mogli ich ponownie uruchomić w sposób zdalny, ponieważ te były wyłączone.

Jedyną opcją naprawienia usterki było fizyczne udanie się do serwerowni serwisu społecznościowego i tutaj pojawił się kolejny problem. Karty dostępu do drzwi tego obiektu również działają w oparciu o serwery FB. Otworzenie “wrot do serca portalu” było możliwe wyłącznie za pośrednictwem fizycznego klucza, którym dysponował szef ochrony. Jego wezwanie było jednak utrudnione, ponieważ system alarmowy także działał za pośrednictwem serwerów Facebooka.

Całe zdarzenie wygenerowało ogromne straty pieniężne i jest ewenementem w historii IT, zatem możliwe, iż rzeczywiście temat ten będzie w przyszłości poruszany chociażby na studiach informatycznych. Wątpliwe jednak, by można go było znaleźć w zwykłych podręcznikach od historii.