w

Pobicie i złamana szczęka za grupę na Facebooku. Karolina Sz. myślała, że może wszystko, internet to zweryfikował

Kolejny przykład tego, jak internet może bardzo szybko zweryfikować „nietykalność”.


W internecie pojawia się film z pobicia chłopaka. Temat szybko wypływa na Wykopie, kilkanaście minut później sprawcy pobicia zostają namierzeni. Całą prowokatorką ma być Karolina Sz. – potem będzie tłumaczyć się, że pobity chłopak przerobił jej zdjęcia.

Informacje zaczynają krążyć i okazuje się, że powodem miały być wyzwiska na Facebookowej grupie. Wykop zaczyna zbierać coraz więcej informacji i jak zawsze w takich wypadkach, po kilkudziesięciu godzinach walki ze społecznością serwisu pojawiają się przeprosiny i skrucha.

Bezbronny członek grupy Facebookowej FBI zostaje napadnięty przez Czeczenów a patuska to nagrywa

Pobicie za grupę na Facebooku

Jak tłumaczy administracja grupy, Karolina miała do niej dołączyć i zacząć wchodzić w sprzeczki z jej członkami. Jednym z nich był pobity później chłopak. Jak czytamy (pisownia oryginalna):

Dodawala posty w ktorych to obrazala wszystko i wszystkich. Ten chlopak byl jednym z wielu ktorzy wdali sie z nia w dyskusje a ze byl chudszy od innych krytykujacych wzieli go za latwy cel. Dziewczyna zastraszala go, ze jesli nie wysle jej przelewu natychmiast to jutro bedzie lamany i bedzie zmuszony do zrobienia „loda” jej koledze (…)

Karolina razem z kolegą swojego chłopaka (ponoć Czeczenem) pojechała z Warszawy do Zamościa. Tam pobili jednego z członków grupy FB, a film z tego wrzucili do internetu. To znalazło się na Wykopie, a maszyna jak zawsze w takich przypadkach ruszyła.

FOT. WYKOP.PL

Namierzono Karolinę, jej znajomych, wszystkie naruszenia jakie publikowała w sieci (jazda z nieprzepisową prędkością etc.) Sprawczyni tłumaczyła, że chłopak sam ją „wyzwał na pojedynek” i był przekonany, że będzie się bić sam na sam z nią. Powodem bójki miały być przerobione zdjęcia.

Szybko okazuje się, że dziewczyna próbuje rozmawiać z ofiarą na Facebooku. Poniżej widać, że chłopak ma złamaną szczękę, zabrano mu również telefon. Powstaje więc zbiórka na nowy telefon, a sprawa nabiera coraz większego rozmachu. Dowiaduje się o tym cały Wykop, a film z pobicia ląduje w trendach na Youtube.

Sprawczyni tłumaczyła się cały czas na swoim Instagramie, dodając kolejne posty i filmiki, gdzie ciągle usprawiedliwiała swoje działanie. Im bardziej ktoś się tłumaczy, tym bardziej internet działa. Standardowo wyciekło wszystko, co wyciec mogło, włącznie ze zdjęciami pokazującymi „naturalne piękno”.

Mija kilkadziesiąt godzin, dziewczyna publikuje swoje wyjaśnienia, nadal trzymając się swojej wersji – „należało mu się”, „tak wygląda życie”, „to jest normalne, ale dla nich to, że chłopak chłopakowi dał w ryj to taka tragedia…”.

Karolina widzi, że internet jednak nie ogranicza się do grup na Facebooku, a Wykop nie jedną osobę już wyjaśnił. W efekcie publikuje przeprosiny.

Te jednak wydają się na siłę, sztuczne. Jeszcze kilkadziesiąt godzin wcześniej dziewczyna bardzo mocno stała przy swoim. Konsekwencje jednak stają się coraz większe. Karolina Sz. nie pokazuje już twarzy na nagraniach – ta jednak jest już dobrze znana w internecie.

Sytuacja po raz kolejny pokazała, że tego typu zachowania mogą zostać bardzo szybko ucięte i to przez internet. Wykop ma ogromną społeczność, która nie odpuszcza do ostatniego momentu. Przeprosiny zapewne nie zamkną tej sprawy.

Sprawcy zatrzymani przez policję

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na swoim oficjalnym profilu Facebook, że sprawcy zostali zatrzymani przez policję. Za kradzież (telefonu) z pobiciem grozi im do 12 lat więzienia.

SPRAWCY NAPADU NA CHŁOPAKA ZOSTALI PO ZAWIADOMIENIU OŚRODKA ZATRZYMANIZostali już przesłuchani, prokuratura zdecyduje…

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Niedziela, 19 kwietnia 2020

DołączObserwuj
Więcej z Rozrywka