w

Polscy streamerzy przenoszą się z Twitch na Facebook. Dlaczego?

Choć Facebook dopiero raczkuje w temacie funkcjonalności streamów, to wielu polskich twórców już zdecydowało się przejść.

Reklama

Wielu twórców, głównie z grupy JaRock zdecydowało się na streamowanie na Facebooku, zamiast na Twitch. Oznacza to między innymi utratę partnerstwa, a w efekcie możliwości subskrybowania ich kanałów.

Dlaczego wybierana jest mniej intuicyjna, trudniejsza platforma?

Pieniądze wygrywają

Polscy streamerzy mają dość pracowania za śmieszne stawki. Jak sami podkreślają, rok streamowania na Facebooku odpowiada spędzeniu kilku lat na Twitch. Stawki dla Polaków mają być bardzo niskie, a Facebook gwarantuje znaczne ich podniesienie.

Jest to tak naprawdę jedyny argument. Facebook jest gorszy dla widzów, lepszy dla twórców, którzy mogą liczyć na stałą, miesięczną wypłatę i komfort psychiczny o kolejny rok.

To jednak bardzo ryzykowne

Przejście na Facebook wiąże się z ogromnym ryzykiem. Fakt, przez rok twórcy mają spokojną głowę. Pytanie co dalej. Wielu z nich zaniedbuje kompletnie widownię, licząc po prostu pieniądze. To bardzo krótkowzroczne, bowiem po roku nie tak łatwo na nowo zdobyć widzów.

Niektórzy na Twitch mieli po tysiąc, dwa tysiące osób. Na Facebooku mają po kilkadziesiąt, do kilkuset maksymalnie. Powrót może być albo bardzo ciężki, albo wręcz niemożliwy. Wszyscy przecież pójdą dalej, a widzowie znajdą sobie zastępstwo.

Jedynym wyjściem jest streamowanie gier na Facebooku i innego contentu na Twitch. W ten sposób zachowujemy tę równowagę. Część tworzy także swoje platformy, które mają być ostateczne łączone w jeden organizm. To ciekawa inicjatywa, ale ponownie, jest to póki co mocno eksperymentalne podejście.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Rozrywka