w

Polski youtuber ukarany przez UOKiK na kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Za co konkretnie?

Fot. https://youtu.be/DA8ibUrJEhI

W październiku 2020 z kanału zniknęło pond 80 tysięcy wyświetleń. Dzisiaj prawdopodobnie wiadomo dlaczego.


Wszyscy, którzy na Youtube zajmują się reklamowaniem ruletek, mocno przejęli się informacją o karze dla jednego z polskich youtuberów. Nie chodzi jednak tutaj o CS:GO, ani o gry, a o piramidę finansową.

Na oficjalnej stronie UOKiK pojawiła się informacja o karze dla Pana Damiana Zukiewicza, który został nazwany “naganiaczem” i miał promować piramidę finansową. W sumie nałożono na niego karę ponad 400 tysięcy złotych.

Kara na blisko 450 tys. zł.

Kanał Pana Damiana nie jest wcale duży, ale najwidoczniej jego szkodliwość oceniona została na naprawdę wysoką. W sumie kanał ma w tym momencie około 1200 subskrypcji, a najpopularniejszy jest materiał sprzed 5 miesięcy z 13 tysiącami wyświetleń.

Trudno jednak powiedzieć, jak zmieniał się ten kanał na przestrzeni czasu. Według Socialblade w październiku 2020 usunięto materiały lub materiał, który miał ponad 80 tysięcy wyświetleń.

W oficjalnym komunikacie pojawia się informacja:

“Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową.” – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wszystko to za sprawą promowania i zachęcania do rejestracji na portalu FutureNet oraz dołączania między innymi do sieci NetLeaders. Póki co trudno powiedzieć, czy ta sprawa będzie miała ciąg dalszy i w jakikolwiek sposób przełoży się na inne “biznesy” prowadzone na Youtube.

W zeszłym roku pojawiła się chwilowa informacja o tym, że być może organy podejmą działania wobec ruletek CS:GO natomiast do tej pory niczego takiego nie stwierdzono. Kilku największych polskich twórców jednak usunęło swoje materiały ze wstawkami promującymi tego typu rzeczy, które zdecydowanie nie mogły działać w Polsce.