w

Twitch zmniejsza streamerom kasę z subskrypcji, bo ci zarabiają z reklam więcej, niż kiedyś

Twitch ogłosił odejście od modelu rozliczeń 70/30. Od przyszłego roku wszyscy przejdą na 50/50.


Najpopularniejsi streamerzy na Twitchu mieli korzystniejszy rozkład przychodów z subskrypcji. 90% streamerów dzieliło się pieniędzmi z subskrypcji 50/50, natomiast wybrane osoby miały podział 70/30 na ich korzyść.

Twitch zmienia tę zasadę i równa wszystkich do tego samego poziomu. Zmiany wejdą w czerwcu 2023 roku, natomiast już teraz TTV przygotowuje swoich twórców do tej zdaniem platformy niewielkiej zmiany.

70/30 odchodzi w zapomnienie

Wbrew głosom społeczności, nie będzie przejścia wszystkich na umowy z podziałem 70/30. Zamiast tego Twitch wyrówna wszystkie umowy do 50/50.

W przypadku tych streamerów, którzy korzystają z ofert premium, dostosowujemy umowę tak, aby zachowali swój udział w przychodach wynoszący 70/30 za pierwsze 100 tys. USD zarobione dzięki przychodom z subskrypcji. Przychody powyżej 100 tys. USD zostaną podzielone zgodnie ze standardową regułą 50/50.

Dlaczego tak się dzieje? Koszta utrzymania usług wzrosły, jednocześnie zwiększyły się przychody streamerów z reklam. Podział z reklam został zwiększony do 55%

Nasz niedawny wzrost udziału w przychodach z reklam do 55% w ramach motywacyjnego programu reklamowego to świetny sposób, aby więksi streamerzy mogli zrekompensować sobie większość, jeśli nie całość, tych przychodów.

Jak czytamy dalej:

W ciągu ostatnich pięciu lat przyniosły coroczny wzrost przychodów streamerów o 27% z godziny oglądania. Oznacza to, że ta sama godzina oglądania generuje teraz średnio trzy razy więcej pieniędzy niż pięć lat temu.

Czyli w skrócie, streamerzy zarabiają wystarczająco dużo i podział 70/30 nie jest konieczny. Dotyczy to w sumie 10% streamerów, więc nie jest to jakieś niesamowite wydarzenie, ale na pewno niektórzy się mocno wkurzą.

Z drugiej strony i tak większość zarabia już przede wszystkim za sprawą osobnych współprac czy donacji. Udział subów w przychodach nie jest już tak kluczowy, jak kiedyś. Zaktualizowane warunki umowy:

W Polsce zmienia to bardzo mało, trudno nawet powiedzieć, czy ktoś ma w tym momencie taką umowę. Na pewno Twitch odmówił kontraktu Xayoo, natomiast reszta – trudno powiedzieć.

Dołącz
Obserwuj
Więcej z Rozrywka