w

Valkyrae tłumaczy, dlaczego opuściła Twitcha na rzecz Youtube

Valkyrae zdecydowała się opuścić Twitch i przejść na Youtube. Skąd taka decyzja?


​Ostatnio w sumie kilku twórców zdecydowało się przejść na Youtube. Oprócz Valkyrae, podobny krok podjęli Lazarbeam i Muselk​. Skąd takie decyzje, skoro na Twitch ci twórcy byli naprawdę popularni?

Streamerzy zgodnie mówią o spokojnej głowie i nie pędzeniu do przodu tylko po to, by zdobywać donacje, czy subskrypcje.

Czasy zarabiania z reklam mijają również na Twitch

2020 rok może być przełomowy pod względem zarobków streamerów. Cały model biznesowy Twitch był do tej pory oparty głównie na zarabianiu poprzez subskrypcje oraz donacje. Tymczasem inne platformy pokroju Youtube, Mixer, czy Facebook, proponują stałą, miesięczną kwotę.

To zmieniło trochę Twitcha, ten również musi walczyć własnymi umowami. Streamerów jest jednak tak wielu, że na ten moment ekskluzywną umową i miesięczną wypłatą może się pochwalić tylko kilku twórców.

Valkyrae mówi wprost, że w końcu nie będzie się musiała martwić o liczby. To koniec patrzenia na subskrypcje i walki o nie, koniec spoglądania na wykresy i liczniki. I z jednej strony to całkowicie zrozumiałe.

Można transmitować to, na co ma się ochotę, a nie to, co jest popularne.

Pytanie tylko, czy finalnie takie podejście się opłaci. Wielu streamerów wybiera inną platformę, tracąc nawet do 90% swoich widzów. Po wygaśnięciu umowy może być problem z odzyskaniem swojej pozycji. Pieniądze w którymś momencie się skończą, a widzowie niekoniecznie mogą chcieć wracać. W końcu na miejsce przechodzących streamerów wchodzi kilkadziesiąt nowych.