w

Opis patcha Valorant 3.10. Nowy agent Chamber, aktualizacja rankedów, naprawienie FPS

Wielkie wejście Chambera, aktualizacja funkcji e-sportowych i powrót grup pięcioosobowych do kolejki rankingowej.


Po drobnym opóźnieniu z radością oddajemy w wasze ręce nowego agenta – Chambera. Dodajemy też pięcioosobowe grupy do kolejki rankingowej dla wszystkich rang. Wprowadziliśmy jednak kilka warunków, które będą wpływać na to, jak dużo (lub jak mało) oceny rankingowej może zyskać dana grupa składająca się z pięciu osób. Bardzo zachęcamy was do zapoznania się z tymi warunkami oraz z wiadomością od producentów rozgrywki rankingowej, które znajdziecie poniżej.

Naprawiliśmy również ten przedziwny problem 128 FPS-ów, który odpowiadał nawet za kilka milisekund dodatkowego opóźnienia w wykonywaniu wprowadzonych komend. Przeczytacie o tym poniżej.

Patch_Notes_Highlights_3_10_PL.jpg

AKTUALIZACJE AGENTÓW

chamber.jpg

Chamber

 • Kolejny agent Strażnik wkracza do akcji w patchu 3.10 – Allons-y!

AKTUALIZACJE GRY RANKINGOWEJ

Pięcioosobowe grupy w kolejce rankingowej dla każdej rangi

Starając się ograniczyć smerfowanie, zdejmujemy wszystkie ograniczenia rangowe z pięcioosobowych grup w kolejce rankingowej. Z naszych danych wynika, że gracze najczęściej smerfują, ponieważ chcą grać ze swoimi znajomymi bez obowiązujących obecnie ograniczeń rankingowych. Usunięcie tych ograniczeń konkretnie dla grup pięcioosobowych oznacza, że możecie grać ze swoimi znajomymi bez względu na ograniczenia obowiązujące grupy liczące mniej osób w kolejce rankingowej.

Wprowadzając tę zmianę, dostosowujemy również zasady mające zastosowanie właśnie do mniejszych grup, aby złagodzić problemy z integralnością rankingu, które mogłyby powstać z uwagi na pojawienie się grup o dużej rozbieżności umiejętności.

Oto, czego możecie się spodziewać podczas gry w tego rodzaju grupie pięcioosobowej:

 • Jeżeli wszyscy członkowie grupy są w Diamencie 2 i niżej:
  • Możecie się spodziewać wydłużonych czasów oczekiwania na grę, ponieważ będziemy dobierać wyłącznie drużyny o podobnej średniej wartości MMR.
  • Zyski i straty oceny rankingowej będą niższe w przypadku pięcioosobowych grup, które będą grać poza naszymi obecnymi zasadami ograniczeń rankingowych. Wartość, o którą zmieni się wasza OR, zależy od rozbieżności rankingów w obrębie grupy.
  • Spójrzmy na parę przykładowych sytuacji:
   • Dołączasz do drużyny razem z czwórką znajomych. Najniższą rangą w tej drużynie jest Srebro 1, a najwyższą – Platyna 1. W tym przypadku OR twojej drużyny zostanie pomniejszona o 50%, ponieważ różnica między najwyższą a najniższą rangą w drużynie jest o 1 rangę większa, niż przewidziano to w standardowych ograniczeniach dotyczących grup.
   • Z tej samej grupy odchodzi jeden z członków, a ty na jego miejsce zapraszasz innego znajomego, który jest w Brązie 1. Teraz rozbieżność umiejętności zwiększa się do 4 rang więcej, niż przewidziano to w standardowych ograniczeniach dotyczących grup. W związku z tym OR twojej drużyny zostanie pomniejszona o 75%.
 • Jeżeli co najmniej jeden członek grupy jest w Diamencie 3 lub wyżej:
  • Czasy oczekiwania w kolejce mogą się bardzo różnić, a także drastycznie wydłużyć, ponieważ będziecie czekać przez czas nieokreślony na dobranie wam innej pięcioosobowej grupy o podobnym MMR.
  • OR zostanie pomniejszona co najmniej o 50% w przypadku wszystkich grup pięcioosobowych, w których znajdzie się ktoś z wymienionych wyżej rang. Wartość pomniejszenia może wzrosnąć nawet do 90%, jeśli rozbieżność umiejętności będzie bardzo duża.
  • Spójrzmy na parę przykładów:
   • Czterech członków twojej drużyny to Nieśmiertelni, a jeden z twoich znajomych jest w Diamencie 2. Przyrosty i spadki OR całego zespołu będą pomniejszone o 75% ze względu na rozbieżność rang.
   • Cała drużyna gra intensywnie, dopóki znajomy z Diamentu 2 nie zdobędzie Diamentu 3. Teraz przyrosty i spadki OR całego zespołu będą pomniejszone o 50% – jest to kara nakładana na wszystkie pięcioosobowe zespoły, których członkowie znajdują się w Diamencie 3 lub wyżej.
 • Jeżeli co najmniej jeden członek grupy jest Promienisty:
  • Podobnie jak w przypadku rang Diament 3 i wyżej, będziecie czekać przez czas nieokreślony na dobranie wam innej pięcioosobowej grupy o podobnym MMR, co potencjalnie może drastycznie wydłużyć czasy oczekiwania w kolejce.
  • OR zostanie pomniejszona co najmniej o 75% w przypadku wszystkich grup pięcioosobowych, w których znajdzie się ktoś z wymienionych wyżej rang. Gra z jakimkolwiek graczem o randze niższej niż Promienisty automatycznie zmniejszy waszą potencjalną OR o 90%.

Oprócz wprowadzenia zmian w grupach pięcioosobowych usuwamy również grupy czteroosobowe z kolejki rankingowej. Tego typu grupy z reguły skazują pozostałego gracza solowego na stosunkowo gorsze wrażenia z gry, w związku z czym uważamy, że usunięcie tej możliwości zaowocuje znacznym spadkiem sumarycznej liczby zgłoszeń dotyczących toksyczności.

Jesteśmy podekscytowani tymi zmianami i potencjalną poprawą, jaką ze sobą niosą. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę z wiążącego się z tego rodzaju zmianami ryzyka. W najbliższych tygodniach będziemy bardzo uważnie obserwować kolejkę rankingową i w razie potrzeby szybko reagować, wprowadzając modyfikacje.

Matthew Le, producent rozgrywki rankingowej

FUNKCJE E-SPORTOWE

 • Ikony agentów w trybie obserwatora nie będą nakładać się już na tego samego agenta podczas korzystania z minimalnego HUD-a w czasie transmisji.
 • Obserwatorzy zobaczą teraz różne kolory HUD-a dla atakujących i obrońców.
  • Umiejętności atakujących będą wyświetlać się na czerwono, a umiejętności obrońców – na turkusowo.
 • Na minimapie widoczna będzie teraz żółta obwódka wokół ikony gracza, który jest aktywnym celem obserwatora.

BŁĘDY

System gry

 • Naprawiono problem z aliasowaniem, w wyniku którego gra powyżej 128 klatek na sekundę mogła powodować spadek częstotliwości wysyłania pakietów poniżej limitu 128 FPS-ów.
  • Mogło to odpowiadać nawet za kilka milisekund dodatkowego opóźnienia w przetwarzaniu przez serwer komend gracza podczas gry z wysoką liczbą klatek. (Dzięki, Reddit!).

Społecznościowe

 • Naprawiono błędy, w wyniku których możliwe było ponowne zaproszenie do lobby już zaproszonych graczy.

Funkcje e-sportowe

 • Naprawiono błąd powodujący, że funkcja zbliżenia minimapy nie działała dla obserwatorów – dzięki za zgłoszenie, Melanie_mhs!
 • Naprawiono błąd powodujący, że trenerzy nie mogli korzystać ze skrótów klawiszowych, aby obserwować gracza znajdującego się wewnątrz rozłożonego przedmiotu użytkowego (kamery szpiegowskiej Cyphera, Wilczego Ciosu Skye czy Sowiego Drona Sovy).
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego wciśnięcie klawisza Shift w połączeniu z numerem gracza nie aktywowało odpowiedniej kamery kinowej dla tego gracza, jeżeli był on aktywnie obserwowany.