w

Nowy handheld od Sony pozwoli grać w gry z PlayStation 5. Co wiadomo o nowej konsoli?

Sony ogłosiło Project Q, który ma pojawić się jeszcze w tym roku. Co wiadomo o nowym handheldzie?


Project Q handheldu od Sony jest prawdziwy. Został potwierdzony na State of Play w maju 2023 roku – transmisji prowadzonej przez Sony, na której można dowiedzieć się o nowościach planowanych przez firmę.

Przenośne konsole stają się coraz popularniejsze, a na rynku pojawia się naprawdę dużo. Niektóre są tak naprawdę przenośnymi komputerami, jak na przykład Asus ROG Ally, Ayaneo 2S. Pojawiają się również urządzenia, które pozwalają grać w chmurze – Logitech G Cloud i Razer Edge – Sony postanowiło zaprezentować własne urządzenie z tej kategorii – Sony Project Q.

Spekulacje specyfikacji, ceny i więcej

Urządzenie umożliwia streamowanie dowolnej gry z konsoli PS5 za pomocą zdalnej gry przez WiFi. Project Q zachowa wszystkie funkcje DualSense, takie jak na przykład haptyka. Konsolę oficjalnie ogłoszono po tym, jak pojawiły się spore przecieki dotyczące jej pozycjonowania.

Wcześniejsze nieoficjalne informacje podawały, że handheld może działać tylko jako kontroler DualSense ze sporym wyświetlaczem z możliwością strumieniowania gier z PlayStation 5 za pomocą Remote Play. Wraz z oficjalnym ogłoszeniem można zagłębić się w wiele aspektów nowej konsoli.

Ile będzie kosztował handheld?

Według aktualnych doniesień Sony Project Q może być dostępny w sprzedaży detalicznej za około 200 dolarów. Informacje te pochodzą z wystąpienia Toma Hendersona w podcaście Iron Lord.

Patrząc na konkurencję, Logitech G-Cloud ma stosunkowo wysoką cenę, która wynosi 349,99 dolarów. W przypadku handhelda, którego celem jest bycie urządzeniem opartym na chmurze, można mieć nadzieję, że Sony spojrzy na Abxylute w poszukiwaniu inspiracji.

Wspomniana konsola w momencie premiery kosztuje 229 dolarów, a na Kickstarterze jest jeszcze tańsza. Można uznać, że 200 dolarów byłoby naprawdę dobrą ceną dla nowego handhelda Sony.

Kiedy zostanie wydany Project Q?

Tom Henderson uważa, że Sony Project Q może zadebiutować w czwartym kwartale 2023 roku, co koreluje z wcześniejszymi doniesieniami. Wcześniej Henderson twierdził, że konsola może zostać wydana około listopada 2023 roku w podcaście Iron Lord.

Aktualne domysły polegają na tym, że Sony chce wydać handhelda wraz z PlayStation 5 Slim, na temat którego pojawiły się już plotki, aby odświeżyć linię oferowanych produktów przed nieuniknioną premierą PS5 Pro. Na oficjalne informacje na ten moment trzeba jednak jeszcze poczekać.

Specyfikacje konsoli

Zakłada się, że Sony Project Q specyfikacją będzie odpowiadał tańszym konsolom na rynku. Urządzenia jak Logitech G-Cloud czy konsola od Abxylute są wyposażone w układy SoC o bardzo niskim poborze mocy, które są przeznaczone do obsługi strumienia wideo, a nie gier lokalnych.

Jedyną konsolą w chmurze wydaną do tej pory z jakąkolwiek możliwością lokalnego grania jest Razer Edge, która jest wyjątkiem w tej grupie.

Procesor

Sony raczej nie będzie próbowało tu znacząco oszczędzać, jednak nie można spodziewać się wysokich poziomów mocy. Konsola będzie w tym aspekcie bliżej Logitech G-Cloud niż Razer Edge. Biorąc pod uwagę, że Abxylute jest w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w chmurze w 60 klatkach i 1080p, można zobaczyć, że cena nie musi być wygórowana, aby rozgrywka była przyjemna.

Abxylute działa na procesorze MT8365, który został wydany w 2021 roku. Może obsługiwać pamięć RAM DDR4, a także pamięć masową eMMC. Mimo że jest spora szansa, że konsola od Sony będzie posiadała 4 GB ramu, Project Q może zaskoczyć mocniejszą specyfikacją w innych aspektach.

Z największą krytyką w urządzeniach Logitecha i Abxylute spotkał się system oparty na Androidzie. Urządzenie z tak niską specyfikacją ma problem z zapewnieniem płynnych doświadczeń znanych z lepszych telefonów. System potrafi się zacinać i opóźniać, jednak problemy znikają, kiedy uruchomiona zostaje aplikacja do streamowania.

Ekran

Sony potwierdziło, że handheld będzie wyposażony w 8-calowy ekran 1080 z częstotliwością odświeżania w wysokości 60 Hz. Jest to zgodne z wcześniejszymi informacjami, które pojawiały się w sieci. Technologia wyświetlania to podobno zwykły wyświetlacz LCD o proporcjach 16:9.

Inne serwisy streamingowe na Project Q

Według doniesień Project Q nie będzie obsługiwał innych usług streamingowych po wyjęciu z pudełka. Nie wiadomo również, jaki system operacyjny będzie obsługiwała konsola. Przypuszczenia prowadzą do tego, że będzie ona oparta na systemie Android, z którego korzystają inne urządzenia Sony – może jednak zamiast tego korzystać z rozwidlenia systemu operacyjnego PS5 lub czegoś zupełnie nowego.

Jeśli firma zdecyduje się zaimplementować do Project Q FreeBSD znane z PlayStation 5, może to spowolnić użytkowników, którzy będą chcieli crackować konsolę do użytku z innymi platformami. Jeśli jednak pojawi się w niej dołączona przeglądarka internetowa, może to być okazja dla innych platform, które umożliwiają grę w chmurze.

DołączObserwuj
Więcej z Gry