w

Kary dla publiczności CS:GO za podpowiadanie graczom podczas meczów na IEM Katowice

Czy widownia może mieć istotny wkład w wynik meczu? Wydarzenia z finałów ESL Pro League pokazują, że tak.


Podczas finałów ESL Pro League odbywających się w Odense odbył się pewien incydent, w który zamieszany został gracz Astralis Andreas „Xyp9x” Højsleth. Za pośrednictwem duńskiej widowni dowiedział się, gdzie mogą znajdować się przeciwnicy.

Wydarzenia z finałów a nadciągajcy IEM

Mimo że klip dość dobitnie pokazuje wkład tłumu w dostrzeżenie przeciwników, Højsleth zaprzeczył zarzutom jakoby widownia miała mu pomóc w kluczowym momencie.

Niezależnie od prawdy incydent wywołał debatę na temat dźwiękoszczelnych kabin i tego, czy są one niezbędne podczas turniejów Counter-Strike’a, aby gry odbywały się w uczciwych warunkach.

Widok ze środka kabiny dźwiękoszczelnej.

Dyskusja ta miała miejsce już wcześniej, ale nie wszyscy byli tego samego zdania. Kiedy gracze zdecydowanie woleliby grać w kabinach, tak organizatorzy turniejów, ze względu na dodatkowe koszta i ograniczenie kontaktu widowni z graczem, nie są do nich do końca przekonani. Wiceprezes Profesjonalnego Gamingu dla ESL, Michal “Carmac” Blicharz, zdecydował podejść do tematu z jeszcze innej perspektywy, która jak ma nadzieję, zadowoli obie strony, jednocześnie nie wpływając negatywnie na zaburzenie idei fair play i doświadczenie fanów.

Przed targami IEM Katowice, odbywającymi się od 24 lutego do 1 marca, Blicharz opublikował oświadczenie zatytułowane “IEM Katowice: scena graczy a etykieta publiczności”.
Uwzględniono w nim nowe metody, które zostaną wykorzystane w nadciągajacych targach, aby uniknąć podobnych incydentów do tego w Odense.

ZOBACZ – Emocje poniosły s1mple’a. Gracz CSGO ostro wkurzony po porażce na FPLu

Wyjaśnił on, dlaczego nie przepada za kabinami:

Zasadniczo wierzymy w związek gracza z publicznością i nie chcemy aby byli oni odizolowani i odcinani od miejsca, w którym tak naprawdę się znajdują. Jest wręcz przeciwnie. Chcielibśmy, aby gracze poczuli, że siedzą przed tysiącami entuzjastycznie nastawionych ludzi.

Obciążając etykietę uczestnika wydarzenia i porównując potrzebę wyciszenia z tą w golfie czy tenisie, wyjaśnia on, że IEM zrobi więcej, aby uświadomić uczestników w zakresie ich obowiązków:

W Katowicach będziemy prowadzić publiczne ogłoszenia w postaci filmów i rozmawiać z fanami za pośrednictwem prowadzącego wydarzenie w celu edukacji na temat tego, co uważamy za właściwe, a co nie. Dopingowanie przed zabiciem nożem, przed pociągnięciem za spust i dopingowanie rzeczy, o których drugi gracz nie powinien wiedzieć, nie powinno mieć miejsca. Są to czyny, których dopingowanie jest dozwolone dopiero po zajściu.

Kary za wykroczenia publiczności

Przewidziane zostały kary za wykroczenia publiczności. Powołując się na słowa australijskiego analityka Chad “Spunj” Burchill będącego architektem pomysłu, jeśli ktokolwiek naruszy zasady ustalone względem publiczności, X-ray na monitorach publiczności zostanie każdorazowo wyłączony na co najmniej 20 minut.

Fragment klipu z finałów ESL Pro League a X-ray w CS:GO.

Wartym wspomnienia jest również, że wszelkie takie zmiany dotyczą tylko widowni na żywo, a nie na fanów oglądających transmisję online.

DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike