w

Obstawiali mecze CSGO tylko po to, by je przegrać. Jak ukarano 7 profesjonalnych graczy?

Gracze CSGO stawiali zakłady na mecze, które później sami rozgrywali? 7 prograczy zostało ukaranych.


ESIC w jednym ze swoich oficjalnych oświadczeń potwierdził, że badał problem, który był obecny na profesjonalnej scenie Counter-Strike’a: Global Offensive od „około 18 miesięcy”.

Według nich był to „poważny problem dla branży”, dlatego społeczność może być zadowolona z faktu, iż dochodzenie przyniosło efekty. 7 zawodników otrzymało 12-miesięczne zakazy na profesjonalną rywalizację w grze.

Kto został zablokowany i co wiemy z raportu ESIC?

Z raportu ESIC możemy dowiedzieć się, iż z pewnością nie jest to koniec sprawy. Dochodzenie cały czas trwa w Australii i Ameryce Północnej.

W wyniku wspólnego dochodzenia ESIC i ESEA, ESIC odkryło, że siedmiu obecnych profesjonalistów CSGO grających w MDL Australia postawiło zakłady na mecze MDL, jednocześnie biorąc w nich udział.

Niektóre z tych osób zajmowały się zakładami bukmacherskimi związanymi z meczami, które same rozgrywały.

Poza tym ESIC zidentyfikował kilku współpracowników stron popełniających przestępstwa, którzy również uczestniczyli w zakładach bukmacherskich związanych z rozgrywanymi meczami. W niektórych przypadkach współpracownicy stawiający zakłady odzwierciedlały identyczne zakłady, jak te, które zostały postawione przez Strony Wykraczające.

Siedmiu wykluczonych graczy CSGO naruszyło artykuł 2.2 Kodeksu antykorupcyjnego ESIC, a także stałe zasady ESEA dotyczące turniejów MDL.

ESIC i ESEA ukarały wszystkich zaangażowanych graczy CSGO dwunastomiesięcznymi zakazami we wszystkich konkurencyjnych turniejach i wydarzeniach organizowanych lub promowanych przez członków ESIC. Obejmuje to ESEA, ESL, DreamHack, WePlay, BLAST i inne.

Ze względu na charakter tych przestępstw ESIC skierował sprawę również do organów ścigania. To skierowanie jest związane z naruszeniem kodeksu karnego w Australii.

Pełna lista zablokowanych zawodników:

  • Stephen „sjanastasi” Anastasi (LAKERS) [obecnie grający jako „stvn”]
  • Akram „akram” Smida (Rooster) [teraz grający jako „ADK”]
  • Daryl „Mayker” May (Ground Zero)
  • Corey „netik” Browne (Rooster)
  • Damian „JD / The Real Goat” Simonovic (Rooster 2)
  • Carlos „Rackem” Jefferys (Rooster 2)
  • Joshua „jhd” Hough-Devine (Rooster 2)

ESIC zakończyło swój raport wiadomością dla szerszej społeczności CSGO:

Niezwykle ważne jest, aby zawodowi gracze powstrzymywali się od stawiania zakładów na grę, z której czerpią dochód, w celu zachowania integralności świata e-sportu na arenie międzynarodowej i złagodzenia możliwości wykorzystania naszego sportu przez złych aktorów (ang. „bad actors”, czyli osoby o złych intencjach – dop. red.)

W ostatnim czasie esportowa scena CSGO przeżywa dość trudne chwile. Przypomnijmy, że jeszcze półtora miesiąca temu informowaliśmy o kolejnej fali banów dla nieuczciwych trenerów.

DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike