w

Valve zbanowało graczy z ekwipunkami CS:GO wartymi ponad 2 miliony dolarów. Dlaczego?

Fala banów spłynęła na około 40 kont ze skórkami CS:GO, które łącznie były warte fortunę.


Handel skinami w CS:GO to ogromny biznes, z którego wiele ludzi się utrzymuje. Ogromną wartość mają nie tylko noże, ale i rzadkie skiny, naklejki czy nawet bronie z niskimi wartościami zużycia. Używanie do tego stron trzecich zawsze wiąże się jednak z ryzykiem, biorąc pod uwagę politykę, którą stosuje Valve. Konto tradera może w każdym momencie zostać zablokowane bez żadnych ostrzeżeń czy możliwości odwołania.

W 2023 roku na celownik wzięto traderów, którzy są powiązani z witrynami umożliwiającymi hazard z wykorzystaniem skinów CS:GO. W maju zbanowano wielu z nich. 28 czerwca natomiast zablokowane zostało około 40 kont, które należały do traderów. Nie zostało to potwierdzone, ale blokada może być potwierdzona z jedną z popularniejszych platform do gamblingu – CSGORoll. Jeszcze w 2023 roku strona współpracowała ze spółką G2.

Miliony dolarów w skinach zablokowane

Strona CS:GO Float, która pozwala śledzić wszystkie skiny, znajdujące się w grze, wskazuje na to, że na ten moment tylko jedno z kont zostało zablokowane, nie pokazując skinów, które się na nim znajdowały.

Za pośrednictwem ściśle tajnego programu CSGORoll traderzy nielegalnie wyprali 12,7 mln dolarów w kryptowalutach tylko w ciągu ostatniego miesiąca.

Supplier CSGORoll próbował szantażować mnie podaniem mojego adresu, jeśli opublikuję ten dokument.

Każde konto dostawcy CSGORoll wymienione w nim zostało właśnie zbanowane przez Steam.

Korzystanie z nielegalnych, nielicencjonowanych stron internetowych, które angażują się w pranie pieniędzy, wiąże się z ryzykiem. Ostrzegaliśmy o tym wiele miesięcy temu.

W momencie nałożenia blokad łączna wartość kont wynosiła co najmniej 2 miliony dolarów w skórkach, naklejkach, nożach, rękawicach i innych przedmiotach, które zostały utracone w potencjalnie nieodwracalny sposób. Ban społeczności uniemożliwia użytkownikowi handel, czyniąc przedmioty bezwartościowymi.

Niektóre z zablokowanych skinów posiadały naprawdę imponujące naklejki, które aktualnie mają ogromną wartość.

Strony do prowadzenia wymian

Warto zauważyć, że zarówno CS:GO Empire, jak i CSGORoll były w ostatnim czasie zamieszane w spór, z którym się nie kryły. Strony regularnie spierały się w mediach społecznościowych. Trzeba też pamiętać, że handel skinami sam w sobie nie jest banowany – a przynajmniej Valve nie podejmuje przeciwko niemu działań – ale od dawna informowano, że handel ze stronami hazardowymi stanowi naruszenie Umowy użytkownika Steam.

11 maja Steam zaktualizował swój kodeks postępowania, aby wyraźnie wspomnieć o hazardzie jako jednym z zabronionych sposobów korzystania z konta Steam.

Obie strony podejmowały się jednak nieco niedozwolonych praktyk. Twierdzą, że traderzy byli w tajnym programie dostawców, który pozwalał tylko wybranym wypłacać saldo jako balans w kryptowalucie. Byli oni objęci umową NDA, która nie pozwalała im tego ujawniać.

Warren z CS:GO Empire pisze:

CSGORoll reklamuje się jako rynek działający w Stanach Zjednoczonych bez wypłat w kryptowalutach. W rzeczywistości wypłaty kryptowalut są włączone, pieniądze są prane przez spółkę holdingową Killiana, a zaangażowani handlowcy milczą, aby utrzymać milionowe przypływy.

Właściciel CSGORoll odpowiedział na zarzuty:

6 osób, które utrzymują się finansowo z handlu skinami na mojej i innych platformach i jednocześnie są dobrze znane w społeczności jako godni zaufania traderzy, zostało zbanowanych bez dowodów z ekwipunkami o łącznym koszcie 2 milionów dolarów w skinach, ponieważ zostali fałszywie oskarżeni o pranie pieniędzy.

Jestem właścicielem platformy do handlu skórkami, która zgodnie z prawem nie jest klasyfikowana jako kasyno, ponieważ nie oferujemy wypłat w gotówce.

Zakontraktowani dostawcy skórek nie mogą grać w gry na platformie, dzięki czemu możemy legalnie płacić im w kryptowalucie za ich skórki, aby zawsze mieć pewność, że mamy płynny rynek. Wszystko to zostało sprawdzone przez prawników lata temu i jesteśmy na bieżąco z najnowszymi zasadami, aby zawsze mieć pewność, że działamy zgodnie z nimi.

18 maja CSGORoll otrzymało zakaz prowadzenia działalności w Australii, po tym jak naruszyło obowiązujące w tym kraju przepisy dotyczące hazardu.

W maju, kiedy początkowa fala zakazów uderzyła w niektórych traderów CS:GO, CS:GO Empire odrzuciło twierdzenia, że było to spowodowane handlem z ich stroną. Pisali, że zablokowani traderzy używali różnych stron internetowych do wysyłania i odbierania przedmiotów – nie tylko ich.

DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike