w

Znany gracz CSGO został ukarany za użycie rasistowskiego żartu podczas transmisji

Gracz CSGO użył rasistowskiego żartu podczas streama. Został ukarany przez swoją organizację.


Brazylijska organizacja MIBR postanowiła ukarać jednego ze swoich zawodników za niestosowne zachowanie podczas transmisji w serwisie Twitch. Mowa tu o Fernando „ferze” Alvarenga, który w dość kontrowersyjny sposób wypowiedział się na temat afroamerykanów w bardzo rasistowski sposób.

Organizacja wydała specjalne oświadczenie, w którym pisze, iż zamierza obarczyć fera grzywną. Pieniądze te zostaną przekazane na organizacje zajmujące się ochroną równości rasowej.

Co dokładnie powiedział fer na swojej transmisji?

W Brazylii chcąc obrazić osoby czarnoskóre używa się odniesienia do włosów – czym są twardsze (czyli bardziej afro), tym „czarniejszy” jest człowiek. Brazylijski zawodnik podczas swojej transmisji powiedział:

Przestań dotykać moich włosów? Czy jesteś smutny, ponieważ Twoje włosy są twarde i złe? Moje włosy są dobre, są dość gładkie, spójrz… Spójrz jak dobrze to wygląda. Jest zły, bo ściągam włosy do tyłu, a one się poruszają. Jesteś wku**iony swoimi twardymi włosami! Ku**a. Dlaczego rasisitowskie? Wszystko jest dla was rasistowskie? To dla was! (w tym momencie pokazał środkowe palce – dop. red.) Oh, jesteś rasistą, jesteś homofobem… Człowieku, wynoś się! Wynoś się ty su**nsynu!

Fer swoje słowa skierował do jednej z osób komentujących jego transmisję na czacie tekstowym. Wytknęła mu ona rasizm.

Poniżej można obejrzeć reakcję fera:

Jego organizacja wydała oświadczenie w tej sprawie. Możemy w nim przeczytać:

Fer, jeden z naszych graczy, popełnił błąd. Postąpił niewłaściwie. Na swojej transmisji zachował się w sposób, który nie odzwierciedla naszych wartości i, jak sądzimy, również nie odzwierciedla jego wartości. Mimo, iż widzieliśmy go także w jego audycji popierającej walkę z rasizmem i równością rasową, skomentował „dobre i złe włosy”. W pewnym kontekście te komentarze można interpretować jako mające rasowe tony. Wszyscy wiemy, że czasami język lub frazy mają to do siebie, że jeśli zostaną wzięte do dosłownie, to zestaw implikacji lub znaczeń mija się z intencją mówiącego. Jednak nie może to być żadną wymówką. Fer zna i rozpoznaje tego rodzaju język, który przekazuje narrację, która jest błędna i bardzo szkodliwa. Zamiast się ukryć, zmierzył się z problemem i przeprosił.

Nałożymy grzywnę na jego komentarze i będziemy współpracować z nim, aby wybrać organizacje promujące równość rasową. Wysokość grzywny zostanie przeznaczona na te instytucje.

Według licznych opinii fer jest postrzegany jako osoba chora psychicznie. Niejednokrotnie przedstawiał on swoje radykalne poglądy na liczne tematy, przy tym nie przebierając w słowach i korzystając z całkiem agresywnego tonu, jak na nagraniu powyżej.

DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike