Rankedy w Fortnite. Wszystkie najważniejsze szczegóły oficjalnie ujawnione

Fortnite

Reklama

Epic przedstawiło szczegóły nadchodzącego trybu rankingowego w Fortnite.


Będą dostępne rangi od Brązu, przez Srebro, Złoto, Platynę, Diament, Elitę i Czempion, aż po Unreal. Rangi od Brązu do Diamentu będą podzielone na trzy, natomiast Elita, Czempion i Unreal będą rangami pojedynczymi. Pnijcie się po rangach brązowych, by sięgnąć po Srebro, następnie zdobądźcie rangi srebrne, by zdobyć Złoto. Pokonajcie w ten sam sposób rangi złotą, platynową i diamentową, by stać się Elitą!

Po osiągnięciu rangi Elita sprawdźcie się w walce przeciw innymi graczami o wysokich umiejętnościach, by zdobyć rangę Czempion i ostatecznie Unreal.

Polish

Reklama

CZY MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ JAKIEGOŚ SYSTEMU SEZONOWEGO?

Debiut gry rankingowej w aktualizacji 24.40 zapoczątkuje jej Sezon Zero. Sezon Zero potrwa do końca Sezonu 3 Rozdziału 4 Fortnite: Battle Royale. Wykorzystamy ten czas na wprowadzenie zmian w celu usunięcia ewentualnych problemów, a także na pracę nad dodatkowymi funkcjami i ogólnymi usprawnieniami na czas, gdy gra rankingowa wpasuje się w standardowy harmonogram sezonu Battle Royale.

JAKA BĘDZIE RANGA STARTOWA W SEZONIE ZERO?

Ranga startowa w Battle Royale i Zero Budowania w Sezonie Zero będzie opierać się na wynikach gracza we wcześniejszych meczach, a także na wynikach w pierwszych meczach rankingowych w Battle Royale i Zero Budowania. Aby poznać swoją rangę, wystarczy rozegrać jeden mecz w Battle Royale i Zero Budowania.

CZY OSIĄGNIĘCIE RANGI UNREAL RÓŻNI SIĘ CZYMŚ OD POZOSTAŁYCH?

Po osiągnięciu rangi Unreal nie stracicie jej do końca tego sezonu gry rankingowej. W związku z tym nie wrócicie do poprzednich rang przez resztę sezonu niezależnie od wyników waszych przyszłych rozgrywek. Czy to oznacza, że po zdobyciu rangi Unreal nie można już nic osiągnąć? Nie! Po zdobyciu rangi Unreal otrzymacie numer oznaczający waszą pozycję wśród graczy z tą samą rangą na całym świecie. Osiągajcie dobre wyniki w meczach rankingowych, by poprawić swój numer i dołączyć do najlepszych graczy na świecie!

Swoją pozycję w randze Unreal w Battle Royale i/lub Zero Budowania zobaczycie w rankingu rangi Unreal, który pojawi się na stronie fortnite.com/ranked/leaderboard. Ranking będzie aktualizowany regularnie i znajdą się w nim wyświetlane nazwy Epic i pozycję w rankingu rangi Unreal, byście mogli pokazać innym zawodnikom, gdzie ich miejsce.

Gracze mogą zrezygnować z uwzględnienia w rankingu, wyłączając opcję „Statystyki gry publicznej” w sekcji „Prywatność rozgrywki” ustawień „Konto i prywatność” w Fortnite.

JAK BĘDZIE ZDOBYWAĆ SIĘ RANGI?

Jeśli ustawienie „Gra rankingowa” jest włączone, swoją aktualną rangę zobaczycie w lobby, po lewej stronie ekranu. Pojawi się tam również pasek postępu pokazujący, ile zostało do awansu na kolejną rangę lub spadku do poprzedniej.

Zwiększanie lub zmniejszanie wartości na pasku postępu zależy od następujących czynników:

 • Wasze miejsce w meczu
 • Liczba likwidacji zdobyta przez was lub waszą drużynę w meczu
  • Likwidacje w późniejszej części meczu liczą się bardziej niż te zdobyte wcześniej.
  • Uwzględniane będą rangi graczy zlikwidowanych przez was lub waszą drużynę.

Drużyny są traktowane jako jedność – wszyscy członkowie zdobywają i tracą postępy odpowiednio do likwidacji zdobytych przez drużynę i jej miejsca na końcu meczu.

Ranga waszej drużyny zostanie określona na podstawie jej członka z najwyższą rangą. Przykładowo, jeśli drużyna składa się z graczy z rangami Złoto I i Srebro I, dobieranie graczy będzie odbywać się jak dla drużyny z rangą Złoto I i będziecie grać z graczami z podobną rangą.

JAKIE TRYBY BĘDĄ OBSŁUGIWAĆ GRĘ RANKINGOWĄ?

W aktualizacji 24.40 grę rankingową będą obsługiwać następujące tryby Battle Royale i Zero Budowania:

Battle Royale

 • Solo
 • Pary
 • Oddziały

Zero Budowania

 • Pary

Tryby Battle Royale i Zero Budowania będą miały osobne rangi.

JAK BĘDZIE DZIAŁAĆ DOBIERANIE GRACZY W GRZE RANKINGOWEJ?

Grając solo, zostaniecie sparowani z przeciwnikami o randze zbliżonej do waszej.

Grając w parach lub oddziałach, wasza drużyna otrzyma „rangę ekipy”. Ranga ekipy będzie odpowiadać randze członka drużyny z najwyższą rangą. Wasza drużyna będzie walczyć z drużynami o tej samej lub zbliżonej randze ekipy.

 • Mając rangę ekipy, nadal będziecie mieć swoją własną rangę. Pasek postępu dla waszej własnej rangi będzie zmieniać się odpowiednio do wyników waszych i waszej drużyny w meczach w parach/oddziałach.

Gracze mogą wskakiwać do meczów rankingowych niezależnie od tego, jakiego regionu dobierania graczy używają.

CZY MIĘDZY MECZAMI RANKINGOWYMI I NIERANKINGOWYMI BĘDĄ RÓŻNICE W ROZGRYWCE?

Po włączeniu gry rankingowej będziecie walczyć z innymi graczami, którzy również ją włączyli. W Sezonie Zero gry rankingowej możecie spodziewać się wszystkich łupów i innych elementów rozgrywki z tradycyjnych Battle Royale oraz Zero Budowania, podczas gdy my będziemy monitorować i oceniać wrażenia z rozgrywki rankingowej graczy. W związku z tym w aktualizacji 24.40 wprowadzimy następujące zmiany balansu rozgrywki:

 • Limity zasobów zostaną zmniejszone z 999 do 500 szt.
 • Szybkość zbierania nieco wzrośnie.
 • Po zlikwidowaniu gracze będą upuszczać po 50 szt. każdego zasobu.

CZY NOWI GRACZE FORTNITE MOGĄ GRAĆ W MECZACH RANKINGOWYCH?

Gra rankingowa jest przeznaczona zarówno dla nowych graczy Fortnite, jak i weteranów. Aby zadbać o odpowiednią rozgrzewkę początkujących, gracze z kontami Epic, które nigdy nie były używane, będą musieli ukończyć specjalne zadanie (przetrwanie 500 przeciwników), zanim będą mogli włączyć opcję gry rankingowej.

CZY ZA MECZE RANKINGOWE BĘDĄ NAGRODY W GRZE?

Gdy wskoczycie do busa bojowego w meczu rankingowym, otrzymacie pilne zadanie rankingowe. Wykonując pilne zadania rankingowe, odblokujecie sezonowe nagrody kosmetyczne. W każdym meczu otrzymacie nowe pilne zadanie rankingowe, a postępy tych zadań nie przenoszą się do kolejnych meczów.

Emotka Płoń Jasno
Świętujcie swój sukces! Finałową nagrodą kosmetyczną za Sezon Zero jest emotka Płoń Jasno. Aktywujcie ją, by pokazać kolor swojej aktualnej rangi (Brąz, Srebro, Złoto itp.).

JAK GRA RANKINGOWA WPŁYNIE NA ROZGRYWKI TURNIEJOWE?

Wraz z dodaniem gry rankingowej do Fortnite i wprowadzeniem aktualizacji 24.40 Arena zostanie wycofana. Uczestnictwo w pozostałych turniejach z Sezonu 2 Rozdziału 4 Fortnite: Battle Royale nie będzie wymagać określonej rangi. Wyjątkiem jest Console Champions Cup. Aby wziąć udział w Console Champions Cup, który odbędzie się 23 maja, gracze będą musieli zdobyć rangę Platyna I lub wyższą w grze rankingowej Battle Royale.

W następnym sezonie Battle Royale ranga graczy będzie (między innymi) wymogiem uczestnictwa w turniejach organizowanych przez Epic. Dotyczy to turniejów o nagrody kosmetyczne, takich jak Icon Series Cup, a także turniejów, gdzie stawką jest gotówka – np. FNCS. Podobnie jak w przypadku innych wymogów uczestnictwa, określone wymagania dotyczące rangi dla danego turnieju zostaną podane w jego oficjalnym regulaminie.

Uwaga: W turniejach organizowanych przez Epic łupy i elementy rozgrywki będą nadal inne niż w pozostałych meczach.

KOLEJNE ZMIANY W AKTUALIZACJI 24.40: POPRAWKI BALANSU ROZGRYWKI

Reklama

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w aktualizacji 24.40 wprowadzimy następujące zmiany balansu rozgrywki:

 • Limity zasobów zostaną zmniejszone z 999 do 500 szt.
 • Szybkość zbierania nieco wzrośnie.
 • Po zlikwidowaniu gracze będą upuszczać po 50 szt. każdego zasobu.

Poza tym, jeśli jeszcze o tym nie wiecie, w poprawce z 3 maja wprowadziliśmy kilka zmian balansu rozgrywki:

 • Zwiększono obrażenia zadawane przez Pistolet namierzający i Włócznie Piorunów.
 • Zwiększono szybkość namierzania przez Pistolet namierzający i szybkostrzelność między seriami.
 • Włócznie Piorunów obecnie wybuchają szybciej po odbezpieczeniu.
 • Rozszerzenie Rzeczywistości Synoptyk zostało wycofane z turniejów.

POPRAWKI POWAŻNYCH BŁĘDÓW W AKTUALIZACJI 24.40:

 • Dalsze usprawnienia dotyczące błędu, przez który z niektórych dużych skał na Wyspie Battle Royale nie wypadało tyle materiałów, ile powinno.
 • Naprawiono błąd uniemożliwiający leczenie powalonych graczy sokiem Siorb.
 • Plecaki wyposażone ze strojem Żołnierz-klon nie będą już wyglądać na odczepione od niego.
 • Głowa postaci ze strojem Żołnierz-klon nie będzie już nieruchoma.
 • Naprawiono błąd powodujący połysk niektórych strojów.
Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Czytaj więcej