w

Modyfikacja Minecrafta, która pozwala osiągnąć nawet ponad 10 razy więcej FPSów

Jak sprawić, aby gra była płynna nawet na komputerze, który wcześniej ledwo dawał sobie z nią radę?


Minecraft jest grą, która nieustannie się rozwija. Wraz z jej zmianami jednak rosną jej wymagania. Komputery, na których niegdyś komfortowo można było grać, często nie dają sobie rady z aktualną wersją Minecrafta. Modyfikacja taka jak Optifine nieco poprawia sprawę, ale i tak nie będzie ona w stanie zmienić tak dużo jak inny mod, który jest opisany poniżej.

Sodium, czyli najlepsza modyfikacja poprawiająca optymalizację Minecrafta

Niektórzy eksperymentowali z przerabianiem wersji 1.12.2 za pomocą modów tak, aby przypominała ona jak najdokładniej aktualną wersję 1.16, jednak cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany (więcej można przeczytać w tym artykule).

Sodium jest modyfikacją, która pozwala graczom na osiąganie niewyobrażalnych wcześniej dla użytkowników ilości klatek na sekundę. Skrajne przypadki udowadniają, że gra po zainstalowaniu omawianej modyfikacji może być uruchomiona w 36 klatkach na komputerze Raspberry Pi 4B (niewielkim komputerze, któremu można przyjrzeć się tutaj).

Test przeprowadzony przez jednego z użytkowników pokazuje wzrost ilości klatek na sekundę z 10 do 102.

ZOBACZ – Dlaczego gracze Minecrafta dalej grają na wersji 1.12.2 i jak sprawić, żeby wyglądała ona jak 1.16?

Aby wgrać modyfikację, najpierw należy upewnić się, że zainstalowany został Fabric Loader, który można znaleźć tutaj. Następnie można przejść do pobierania Sodium, który zaś znajduje się tutaj. Jedynym, co trzeba zrobić, jest wgranie moda do dedykowanego mu folderu “mods”.

Jedynymi zauważalnymi wadami jest brak wsparcia dla starszych wersji gry (starszych od 1.15 włącznie) i brak opcji instalacji shader packów dostępnych dla Optifine. Twórca nie wyklucza jednak możliwości stworzenia shaderów dedykowanych Sodium.

Poniższe zestawienie pozwala porównać omawianą modyfikację z Optifine – najpopularniejszą jak dotąd opcją zwiększającą klatki na sekundę. Liczby mówią same za siebie.

Instalacja więc nie jest trudna, a wszyscy, którzy mieli okazję z niej skorzystać, niezmiernie ją chwalą. Na wszystkich prezentowanych przez użytkowników zrzutach ekranu różnice są diametralne. Wielu graczy odmawiało sobie gry na laptopie, gdyż ich mobilny sprzęt był niewystarczający. Dzięki tej modyfikacji może się to zmienić.

DołączObserwuj
Więcej z Minecraft