w

Progracz narzeka na dźwięk w CSGO. Granie w FPS Valve grozi nawet uszkodzeniem słuchu?

Niektóre dźwięki w CS:GO potrafią być uciążliwe. Zauważył to jeden z prograczy, który uważa, że FPS Valve może powodować uszkodzenia narządu słuchu.


Deweloperzy Counter-Strike’a: Global Offensive podczas tworzenia swojego FPS-a w dużej mierze zwracali uwagę na realizm. Niektóre elementy gry zostały zaprojektowane w taki sposób, jakby Valve chciało, aby gracz mógł poczuć się jak na polu bitwy. Mowa tutaj chociażby o flashach, które naprawdę oślepiają i ogłuszają.

W rzeczywistości przy wielogodzinnej sesji nie są to zbyt przyjemne doznania, a bodźce odbierane przez graczy mogą doprowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia.

“Valve naprawdę musi coś zrobić, ponieważ to w 100% wyzwala szum w uszach”

Progracz ekipy GamerLegion, Zero, napisał w swoich mediach społecznościowych kilka słów na temat częstotliwości dźwięku wybuchającego flasha:

Częstotliwość dźwięku flashbanga (2600 Hz) i głośność to prawdziwy problem w CS:GO. Valve naprawdę musi coś zrobić, ponieważ to w 100% wyzwala szum w uszach (uszkodzenie ucha). Potrzebne jest ustawienie, aby zmniejszyć głośność 2600 Hz granatu błyskowego. To łatwe do dodania, Valve proszę 🙁

Jak można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu, który opublikował “Zero”, problem jest bardzo powszechny wśród graczy już od dłuższego czasu;

Jak widać, wiele osób ma z tym prawdziwy kłopot. 
Ludzie optymalizują każdy krok przy niebezpiecznie wysokim poziomie głośności, na pewno doznając uszkodzeń słuchu. To oczywiście nie rozwiązuje ich błędu, ale lepiej pomóc, zamiast nic nie robić.

Na powyższy problem istnieje pewne rozwiązanie, choć część graczy może sobie nie zdawać sprawy z jego istnienia. Otóż wystarczy po prostu zmienić ustawienia dźwięku na takie, jak przedstawiono poniżej:

Deweloperzy Valve powinni zająć się tym problemem. Część graczy może po prostu nie wiedzieć, w jaki sposób można to skorygować, natomiast część z pewnością nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu, jednocześnie szkodząc swojemu słuchowi.