w

Wielki przewodnik po broniach w CSGO – pistolety. Wszystko, co wiadomo, ciekawostki i taktyki

W CS:GO możemy znaleźć 10 różnych pistoletów. Każdy z nich daje inne możliwości.


Counter-Strike: Global Offensive obecnie oferuje swoim graczom 10 różnych modeli pistoletów. Oczywiście wszystkie posiadają swoje wady i zalety, a więc każdy z nich najlepiej wykorzystywać w poszczególnych sytuacjach.

Solidni gracze powinni zatem znać wszystkie bronie w CS:GO, aby móc stać się skutecznym zawodnikiem, który będzie w stanie poradzić sobie w przeróżnych sytuacjach.

Wszystkie pistolety dostępne w CS:GO – zastosowanie, porady i ciekawostki

Glock-18

Glock-18, czyli podstawowy pistolet terrorystów będący częstą gwiazd rund pistoletowych… i tylko ich. Podczas rund eco gracze zwykli wybierać inne pistolety, a powodem tego są bardzo niskie obrażenia tej broni i słaba penetracja pancerza. Oczywiście, fakt ten jest rekompensowany wysoką szybkostrzelnością, jednak ostatecznie na dłuższe dystanse Glock jest zupełnie bezużyteczny.

Pistolet doskonale sprawdza się podczas szybkich „wjazdów” w czasie rund pistoletowych i to jest doskonały pomysł na wykorzystanie tej broni. Atak z zaskoczenia, wysoko ułożony celownik i szybkie serie strzałów mogą sparaliżować obronę antyterrorystów i sprawić, że będą zupełnie bezradni.

Pistolet posiada tryb strzelania seriami, który pozwala oddawać trzy strzały za jednym kliknięciem. Jest on przydatny tylko na krótkich dystansach i wymaga dobrej celności użytkownika ze względu na opóźnienie między każdą serią, dlatego nie jest on wskazany dla nowych użytkowników.

Mało kto pamięta, że jeszcze do 23 stycznia 2013 roku, Glock-18 był dostępny również dla graczy po stronie CT.

Obrażenia zadawane przez Glocka-18:

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 118 55
Brzuch 37 17
Ramiona i klatka piersiowa 29 13
Nogi 22 21

USP-S

USP-S jest jedną z opcji na podstawową broń dla antyterrorystów. Co ciekawe, nie istnieje ona od początku wersji Global Offensive, a została wprowadzona dopiero rok później. Mimo to szybko zaskarbiła sobie serca graczy i teraz jest wybierana zdecydowanie częściej, niż P2000. Taki stan rzeczy jest związany głównie z jej celnością – wielu graczy popisuje się swoimi umiejętnościami likwidując rywali za pomocą pojedynczych „pestek”.

Jej dużą zaletą jest fakt, iż zadaje większe obrażenia, niż Glock-18 terrorystów, a poza tym lepiej sprawdza się na dłuższy dystans. Penetracja pancerza jest niska, USP-S posiada małą ilość naboi, zarówno w magazynku, jak i poza nim, dlatego często zdarzają się sytuacje, w których graczom CT po prostu brakuje amunicji. Ponadto USP-S posiada tłumik, dzięki czemu strzały są zdecydowanie cichsze, co gracze na wyższym poziomie potrafią skutecznie wykorzystywać.

Grając USP-S nie powinno się za bardzo raszować, by nie narażać się na atakowanie większej liczby oponentów jednocześnie. Nie ma również sensu zdejmować tłumika, ponieważ bez niego broń traci celność i zyskuje większy odrzut. W przeciwieństwie do Glocka-18, pistolet nadaje się na rundy eco.

Ciekawostką jest fakt, iż odkręcanie tłumika jest tym samym dźwiękiem, który słyszymy przy dokręcaniu, tylko odtworzonym od tyłu.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 140 70
Brzuch 43 22
Ramiona i klatka piersiowa 34 17
Nogi 26 26

P2000

P2000 to druga z możliwych opcji na broń podstawową dla strony CT. Zadaje ona dość podobne obrażenia, co USP-S, również jest całkiem celny i ma przewagę nad Glockiem-18. Mimo to nie posiada tłumika, dlatego nie jest zbyt dyskretny. Broń, jak przystało na podstawowy pistolet, posiada bardzo niską penetrację pancerza. Kontrola rozrzutu jest delikatnie lepsza, niż w przypadku jego zamiennika.

Jego dużą zaletą, porównywalnie do USP-S, jest zdecydowanie większa liczba amunicji. Co prawda w magazynku mowa o tylko jednej dodatkowej sztuce, ponieważ mieści się tam 13 naboi, lecz w ekwipunku mamy 52, zamiast 24 dodatkowych strzałów.

Warto starać się wszczynać walkę z tą bronią na krótkie dystanse i oddawać serie celując w głowę. Poza tym, z racji niewielkiej ilości amunicji zaleca się raczej nie zasypywać przeciwników strzałami, chyba, że jesteśmy zmuszeni walczyć z kilkoma oponentami na raz. W związku z tym nie ma sensu również skracanie pozycji. Broń raczej nie nadaje się do rund eco z wyjątkiem drugiej rundy po przegranej pistoletówce.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 140 70
Brzuch 43 22
Ramiona i klatka piersiowa 34 17
Nogi 26 26

Desert Eagle

Desert Eagle jest zdecydowanie jedną z najciekawszych broni w Counter-Strike’u. Jest on znany w FPS-ie Valve już od najstarszych wersji gry, a dodatkowo to najmocniejszy pistolet w grze. Wprawny strzelec za pośrednictwem deagla nierzadko jest w stanie przemóc siły lepiej uzbrojonych przeciwników.

Deagle jest naprawdę celnym pistoletem, z zachwycającą penetracją pancerza i liczbą obrażeń, które zadaje. W magazynku posiada tylko 7 naboi, jednak rekompensuje to niski czas przeładowania. Należy również przywyknąć do jego dużego rozrzutu, co nie jest proste, ale oczywiście wykonalne.

Zakup tej broni podczas rundy pistoletowej nie wydaje się raczej opłacalnym pomysłem, gdyż nie będzie możliwości wykorzystania jej pełnego potencjału. Poza tym totalnie bezsensownym pomysłem jest próba trafienia rywala będąc w ruchu, gdyż mija się to z cudem. Mimo to Desert Eagle będzie idealnym wyborem w przypadku rundy eco, gdy oponenci są uzbrojeni w kamizelki i hełmy.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 249 232
Brzuch 77 72
Ramiona i klatka piersiowa 62 58
Nogi 46 46

P250

P250 to bardzo dobra opcja na rundy eco ze względu na swój potencjał i przede wszystkim niską cenę. Ten półautomatyczny pistolet sprawdza się również, gdy naszą główną bronią jest AWP, ponieważ nie tylko szybko możemy go wyjąć i przeładować, ale również jego szybkostrzelność jest zadowalająca.

Poza tym nie można narzekać na penetrację pancerza, która może nie jest najwyższych lotów, ale daje pewne możliwości. Warto dodać, że P250 potrafi zabić jednym strzałem w głowę, a z hełmem zabiera aż 96 punktów życia.

Broń ta jest dobra na wszystko i w zasadzie sprawdza się zarówno jako pistolet „zapasowy”, jak i pistolet główny na pistoletówkę lub rundy eco.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 151 96
Brzuch 47 30
Ramiona i klatka piersiowa 37 24
Nogi 28 28

Tec-9

Tec-9 jest bronią polecaną przede wszystkim dla graczy, którzy spędzili pewien okres czasu na ćwiczeniu aima. Jeden celny strzał w głowę, niezależnie od posiadania hełmu przez przeciwnika, pozwala na jego wyeliminowanie. Nie można również zapomnieć o bardzo wysokiej penetracji pancerza. Przez wcześniej wymienione atuty Tec-9 jest nazywany przez wielu „akaczem dla wszystkich snajperów”. I rzeczywiście jest to pistolet, który idealnie współgra z AWP w ekwipunku.

Obrażenia jakie zadaje broń w inne części ciała są po prostu znośne i adekwatne, jak na pistolet. Nie możemy zapomnieć również o wadach Teca-9, jaką niewątpliwie jest chociażby spory rozrzut i niska celność, zwłaszcza na dłuższe dystanse (co nie ma znaczenia, jeśli Tec-9 ma być elementem zestawu ze snajperką).

Warto również pamiętać, aby z nie wychodzić z tym pistoletem na zbyt dużą liczbę przeciwników. Tym samym nieopłacalne jest również skracanie pozycji naszych oponentów w wyposażeniu z Tec-9.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 130 118
Brzuch 41 37
Ramiona i klatka piersiowa 33 29
Nogi 24 24

Five-Seven

O ile Tec-9 jest zarezerwowany wyłącznie dla graczy TT, tak Five-SeveNa mogą zakupić wyłącznie gracze po stronie antyterrorystów. Broń również cieszy się wysokimi obrażeniami w przypadku trafienia w głowę, które są śmiercionośne. Ma przewagę w stosunku do Tec-9 ze względu na swoją celność, jednak jego ogromną wadą jest bezużyteczność na dłuższe i średnie zasięgi. Penetracja pancerza jest zdecydowanie jedną z najwyższych wśród wszystkich pistoletów.

Korzystając z tej broni można zraszować, ale przy tym warto zrobić wszystko, aby jak najbardziej zbliżyć się do swoich przeciwników. Gdy nam się to uda wystarczy po prostu „rozpylić” strzały ze swojego Five-SeveNa w kierunku głów poszczególnych oponentów.

Niezwykle przydatną ciekawostką jest fakt, że pierwsze 2 strzały z tego pistoletu są niezwykle celne. W związku z tym warto je przeznaczyć na wycelowanie w głowę rywala i jego natychmiastową likwidację.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 126 115
Brzuch 39 35
Ramiona i klatka piersiowa 31 28
Nogi 23 23

CZ75-Auto

CZ75-Auto jest bardzo ciekawą bronią, z której korzystanie nie jest stosunkowo proste. Posiada ona tylko 12 kul w magazynku i kolejne 12 w zapasie, a do tego bardzo wysoką szybkostrzelność. Nowy gracz może mieć niemałe problemy, aby ją ujarzmić, dlatego najpierw powinien wypróbować ją w trybie deadmatch.

O ile ma swoje zalety, które w odpowiednich warunkach potrafią być śmiercionośne, to posiada sporą gamę wad. Jedną z nich jest wysoka niedokładność, zwłaszcza na dłuższe dystanse, na których w trybie full-auto jest bezużyteczna. Długość wyjmowania tej broni także nie zadowala, dlatego nie jest to najlepsza opcja dla snajpera.

Weterani Counter-Strike’a: Global Offensive mogą pamiętać, iż CZ-tka była niegdyś zamiennikiem dla P250. Po czasie jednak deweloperzy zdecydowali się, aby zajmowała slot Tec-9 u terrorystów i Five-SeveNa po stronie CT.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 123 95
Brzuch 38 29
Ramiona i klatka piersiowa 30 23
Nogi 23 23

Dwie Beretty

Dwie Berrety są najczęściej wybierane przez początkujących graczy. Ich zaletą jest niski rozrzut, duża pojemność magazynka, która sprawdza się podczas skracania pozycji rywali, a także podwójna siła ognia. Broń ta nie nadaje się zupełnie do walki na dłuższe dystanse, jednak na krótkie i w ciasnych, niewielkich pomieszczeniach potrafi być naprawdę skuteczna.

Dużą wadą tego pistoletu jest czas przeładowywania, który wynosi prawie 4 sekundy. Oczywiście amunicji w magaznkach jest całkiem sporo, jednak gdy ta nam się skończy, a przeciwnicy są w pobliżu, to możemy być w niemałych tarapatach. Penetracja pancerza i wysokość obrażeń jest na raczej niskim poziomie, dlatego nie warto oczekiwać po tej broni cudów.

Pistolet najlepiej sprawdza się podczas rund pistoletowych, ponieważ jedno trafienie w głowę wystarczy, aby zneutralizować przeciwnika. W przypadku oponenta w hełmie zabierzemy mu tylko 79 punktów życia.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 152 79
Brzuch 47 24
Ramiona i klatka piersiowa 38 19
Nogi 28 28

Rewolwer R8

Broń zadaje wręcz ogromne obrażenia i jest pod tym kątem najpotężniejszym pistoletem w grze. Rewolwer całkiem nieźle penetruje pancerz rywala i cieszy się sporą celnością, ale niestety tylko przy pierwszym strzale. Mimo to do dyspozycji dostajemy niewielką ilość amunicji, a dodatkowo cena za pukawkę jest wysoka. Sporą wadą jest również długi czas przeładowywania R8.

Co ciekawe w pierwszy dzień po wprowadzeniu rewolwera, zadawał on identyczną ilość obrażeń, co AWP. Taka sytuacja sprawiła, że pistolet szybko stał się często używany przez graczy. Deweloperzy szybko naprawili swój błąd.

Interesujący jest także fakt, że dokonując eliminacji za pośrednictwem tego pistoletu, zalicza się ona do osiągnięcia „Ekspert Desert Eagle”.

Cześć ciała Obrażenia bez pancerza Obrażenia z pancerzem
Głowa 342 319
Brzuch 107 99
Ramiona i klatka piersiowa 85 79
Nogi 64 64
DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike