Reklama

Cloud9 ukarane przez Riot Games na prawie 700 tysięcy złotych za złamanie regulaminu LCS

League of Legends

Reklama

Jedna z największych kar nałożona przez Riot Games spadła na amerykańską drużynę esportową!

Reklama


Grzywna o wysokości 175 000 dolarów została nałożona na Cloud9, może ona wzrosnąć nawet do 600 000 dolarów! Powodem jest nieujawnione działanie, o którym Riot Games nie miało pojęcia.

Ogromna grzywna – dlaczego?

Riot Games twierdzi, że nie zostali poinformowani o zmianach w zestawieniach kontraktowych C9. Takie informacje są przekazywane do Ligi wraz z każdym sezonem, ale niestety w Cloud9 tego nie zrobiło.

Poszło tutaj dokładnie o udziały przyznane siedmiu zawodnikom, zostali oni podzieleni na dwie grupy:

Reklama
  • Część graczy otrzymała udziały jako element wypłaty.
  • Druga grupa natomiast jako dodatkowe wynagrodzenie.

Udziały zostały przyznane jako RSU, czyli: akcje warunkowe („Restricted Stock Units” – RSU) polegające na przyznaniu pracownikom niezbywalnego, warunkowe prawa do bezpłatnego otrzymania w przyszłości akcji spółki z grupy kapitałowej. Z tytułu otrzymania RSU pracownikom nie przysługują uprawnienia zastrzeżone dla akcjonariuszy (np. prawo do dywidendy, prawo głosu), a pełne prawo do akcji pracownik nabywa zwykle po upływie kilkuletniego okresu restrykcyjnego i spełnieniu określonych warunków. W momencie nabycia akcji pracownik może otrzymać również dodatkowe świadczenia, stanowiące ekwiwalent dywidendy przypadającej hipotetycznie na liczbę posiadanych RSU – taxfin.pl

W połowie czerwca 2019 r. Liga dowiedziała się, że kilka drużyn podpisało przedłużenia umów z graczami, którzy nie zostali zgłoszeni. Aby utrzymać dobry przepływ informacji, 21 czerwca tego samego roku został uruchomiony tygodniowy okres, w którym zespoły mogły dostarczyć potrzebne informacje, bez nałożenia na nie kary finansowej.

W tym czasie oczywiście kilka zespołów dosłało braki i w tej grupie znalazło się C9. Było to 10 dokumentów, zawierające poprawki umów, arkusze podsumowujące oraz dokumenty RSU, dla kilku graczy.

Niestety żaden z dokumentów nie odzwierciedlał dotacji z RSU, a na niekorzyść Cloud9, arkusze podsumowujące wskazywały, że nie ma innych umów między drużyną a zawodnikami.

Po powrocie do domu, po Mistrzostwach Świata 2019, Liga przeprowadziła śledztwo mające na celowniku właśnie RSU. W tym celu pracownicy przeglądali wszystkie RSU wydane przez niebieskich od listopada 2017 r, kontrakty oraz wszystkie dokumenty elektroniczne. Dodatkowo przeprowadzono wywiad z siedmioma obecnymi i byłymi graczami Cloud9, byłymi pracownikami, kierownictwem oraz przedstawicielami.

Gracze i ich przedstawiciele wierzyli, że zaoferowane im RSU jest dopuszczalne, kto by się spodziewał, że zostanie im zaoferowane coś, co jest sprzeczne z zasadami? Niektórzy wskazali wcześniejszych odbiorców RSU, jako powód, przez który wierzyli, że jest to dopuszczalne.

Podczas wywiadu, właściciel C9 stwierdził, że nie rozumie, że RSU jest sprzeciwne z zasadami, ponieważ wcześniej nie było takiego zakazu i nie byli świadomi zmiany reguł. Następnie został zapytany o przyczynę niedostarczenia odpowiednich dokumentów. Stwierdził, że udziały nie są częścią kontraktu, przez co personel odpowiedzialny, za informowanie Ligi, mógł tego nie wiedzieć. W skrócie jedna ręka nie wie, co robi druga.

ZOBACZ – Emporium Esencji powraca. Kiedy będziemy mogli wydać ciężko uzbieraną Niebieską Esencję

Kara grzywny

W ciągu 30 dni, C9 musi podjąć się następujących działań:

  • Cloud9 podlega karze grzywny w wysokości 25 000 dolarów od gracza, co daje nam łączną kwotę 175 000 USD.
  • Zgodnie z poleceniem Ligi, Cloud9 musi wypłacić określone kwoty graczom, którzy nie są już na liście C9, w łącznej kwocie pieniężnej, która rekompensuje tym graczom, wartość rynkową udziałów.
  • Cloud9 ma wpłacić określone kwoty graczom, którzy dalej są na liście C9, aby anulować istniejące RSU, lub zastąpić je poprzez negocjacje i zmiany kontraktów. Wszystko zależy od graczy. Dodatkowo Liga wymaga zaświadczenia, że zawodnik korzystał z prawnika, agenta lub innego reprezentanta w związku z renegocjacjami.

Całkowita grzywna z doliczeniem zwrotów RSU, wynosi od 330 000 dolarów do 605 000 dolarów. Taka rozbieżność wynika z możliwości renegocjacji. Riot Games spodziewa się jednak wydatku większego niż 605 000 dolarów, ale nie uważa go za karę, ponieważ będzie to spłacenie umów, w zamian za usługi graczy.

Dodatkowo Riot Games potwierdziło, że wszystkie pieniądze przekazane w ramach grzywny (175 000 dolarów) zostanie przekazane na cele charytatywne.

 

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej