w

Jak daltoniści widzą League of Legends? Riot pokazuje symulację tego, jak wygląda taki LoL

Jeden z Rioterów pokazał grafikę, która symuluje wygląd gry oczami daltonistów.


W League of Legends gra ogromna liczba osób z całego świata. Wśród nich są ludzie z różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi, jak chociażby wszelkie wady wzroku.

Riot i dla tych osób stara się dostosować grę w taki sposób, aby poszczególne elementy rozgrywki nie były dla nich problematyczne. Jak League of Legend wygląda w oczach osoby z daltonizmem?

Daltonizm a League of Legends

Większość osób wie, że w LoLu istnieje coś takiego jak tryb dla daltonistów. Często używają go nie tylko osoby z wadą wzroku, ale także streamerzy czy youtuberzy, by ich widzowie nie mieli problemu z poprawnym obserwowaniem przebiegu meczu.

Warto wspomnieć czym właściwie jest daltonizm. To wada wzroku, odmiana ślepoty barw, objawiająca się brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Wada ta znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Z tego powodu rozróżnianie niektórych elementów, np. w grach, może być problematyczne.

Temat powrócił w kontekście League of Legends wraz z zapowiedzią skórek z nowej serii Ruined. Skiny te utrzymane są w mrocznej zielonkawej tematyce, która jak się okazuje – może być słabo widoczna dla osób ze ślepotą barw.

Rioterzy postanowili zapytać o opinię bezpośrednio osoby dotknięte daltonizmem, by lepiej dostosować do nich poszczególne efekty w grze. Jeden z pracowników odpowiedzialny za afekty skórek – Beardilocks – wyjaśnił, że dodatkowo gra sprawdzana jest pod kątem filtru symulującego daltonizm, by dokładnie określić czy każdy element jest odpowiednio widoczny.

ZOBACZ – Pierwszy rzut oka na gameplay Viego w League of Legends. Krótki wycinek prezentujący jego gameplay

W przeszłości pojawiły się przeróżne filmy czy symulacje, które miały na celu odwzorować widzenie daltonistów. Dzięki nim gracz bez wady wzroku może lepiej zrozumieć, jak wygląda gra w oczach kogoś, kto ma problemy z odróżnianiem kolorów.

Ciekawostką jest fakt, że również wśród profesjonalnych graczy zdarzają się osoby, które nie rozróżniają pewnych barw. Jednym z nich jest popularny zawodnik Sneaky. Jest on natomiast również świetnym przykładem na to, że nawet posiadając problemy ze wzrokiem i odróżnianiem kolorów, każdy jest w stanie osiągnąć sukces na tym tle.