Reklama

Dlaczego Kalista zdominowała górną aleję w League of Legends?

League of Legends

Reklama

Dlaczego Kalista cieszy się taką popularnością na górnej alei?

Reklama


Kalista coraz częściej pojawia się na górnej alei, szczególnie jeśli chodzi o profesjonalnych graczy. Taki stan rzeczy dziwi część społeczności, ponieważ bohaterka kojarzy się mocno z graniem z sojusznikiem u swojego boku. Jak widać, postać sprawdza się również na solo linii. Dlaczego?

Top Kalista przejęła League of Legends – dlaczego tak się stało?

Kalista nie jest najłatwiejszą postacią. Opanowanie jej wymaga pewnych umiejętności, a nietypowy styl gry powoduje, że bohaterka może odrzucać początkujących graczy. Profesjonalnym graczom umiejętności nie brakuje, więc postanowili przejść się Kalistą na topa, gdzie, jak się potem okazało – bohaterka radzi sobie naprawdę nieźle.

Zainteresowanie Kalistą wzrastało bardzo powoli, ponieważ nie otrzymywała żadnych ogromnych zmian w ostatnim czasie. Pojawiły się jednak małe buffy, szczególnie względem zdrowia i pancerza, które na pewno zostały ciepło przyjęte przez fanów tej bohaterki, a przy okazji zainteresowały także kolejnych graczy. Wszystkie małe zmiany, jakie wprowadzał Riot w ostatnich miesiącach, sprawiły, że Kalista powoli wróciła do mety.

Reklama
Kalista pojawiła się w League of Legends 20 listopada 2014 roku.

Kalista nie miała łatwego życia. Trudno jej się było przebić przez ogromną popularność innych ADC – w sezonie 9 na bocie dominowały Kai’Sa i Xayah, a niedługo potem najmocniejszymi bohaterami byli Senna i Aphelios. Skoro nie było miejsca na dolnej alei – Kalista przeniosła się na topa.

Na pierwszy rzut oka Kalista top to naprawdę dziwny pomysł. Bohaterka zaprojektowana jest tak, że aż prosi się o granie przy sojuszniku. W końcu Czarna Włócznia, którą posiada postać, służy do połączenia się z innym bohaterem.

W League of Legends nie raz okazało się, że pozory mylą. Nie trzeba dużo szukać, choćby ostatnie wydarzenia z topa pokazują, że czasami działają tam naprawdę zaskakujące picki.

Kalista nie była szczególnie wybierana, aż pewnego dnia zauważyć można było, że jej pick rate zaczyna wzrastać. Win rate również jest godny uwagi. Według strony ProBuilds aktualny win rate Kalisty to 52%. Skąd takie zainteresowanie wśród profesjonalnych graczy?

ZOBACZ – Kiedy odbędzie się kolejny Clash w League of Legends? Kwiecień 2020

Mówi się, że Kalista znalazła się na topie dzięki Kangowi ‘TheShy’ Seung-lok z Invictus Gaming. Koreańczyk grał bohaterką na górnej alei praktycznie non stop, zanim zdecydował się picknąć ją w grze iG vs VG w LPL.

Kalista nie stała się silna tylko ze względu na buffy, ale także ze względu na przestarzałą metę. Top miał problem ze swoją tożsamością od momentów, kiedy bruiserzy zostali wypchnięci z linii przez enchanterów i tanków za sprawą buffów na przedmioty takie jak Bami’s Cinder.

Ważnym elementem gry Kalistą jest jej duża mobilność (dzięki jej odskokom), co może ułatwić ogrywanie przeciwników na topie, na którym bardzo często grają postacie melee. Ciągłe odskoki i zachowywanie dystansu zapewniają bezpieczną odległość i utrudniają życie przeciwnikowi.

Superumiejętność Kalisty również może być dużą zaletą, ale nie działa idealnie. Można jej użyć z sojuszniczym junglerem, co pomoże w zasadzkach czy gankach, ale gdy sojusznika nie ma w pobliżu, Kalista w pewnym sensie musi grać bez jednej z umiejętności.

Oczywiście niedawny sukces Kalisty nie oznacza, że jest to pick uniwersalny, na którego nie da się wygrać. Wciąż są postacie, które sobie z nią poradzą, a sama bohaterka nie należy do najprostszych, więc nie warto ślepo podążać za pro graczami i wybierać ją w swoich grach rankingowych bez wcześniejszego przetestowania.

Do gry Kalistą trzeba się przyzwyczaić. Również ważne jest odpowiednie wykorzystywanie odskoków. Opanowanie bohaterki w dobrym stopniu wymaga wielu ćwiczeń. Gracze, którzy szukają szybkiego i łatwego picka na rankedy, nie powinni się nastawiać na zadziwiające efekty.

ZOBACZ – Nowy Fiddlesticks OP? Oficjalny opis i prezentacja umiejętności. Jak brzmi po polsku i angielsku?

Przykłady buildów profesjonalnych graczy

Podsumowując: Kalista na górnej alei nie jest łatwym wyborem i nie przyniesie świetnych rezultatów, jeśli gra się nią pierwszy raz. Jednak w odpowiednich rękach może być naprawdę silna. Opanowanie jej wymaga czasu i ćwiczeń. A każdy, kto zaakceptuje jej wady i zalety oraz poświęci tej postaci odpowiednią ilość czasu, może osiągnąć naprawdę dużo.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama