w

Skórka Mały Demon Tristana za rogiem. Riot publikuje ostatnie informacje!

Reklama

Riot Games opublikowało na swoim blogu ostatni już wpis, dotyczący skórki do Tristany.

Reklama

Wpis jest bardzo długi i dzieli się na kilka podpunktów. Developerzy wspominają o tym, że skórka ukaże się lada dzień (możliwe, że jutro) i jest to ostatnia już aktualizacja dotycząca krnąbrnej, małej Yordlki z piekła rodem.

Wpis mówi o kulisach prac, kolejnych etapach tworzenia skina oraz naprawianiu błędów.

Video

Wysyłamy Małego Demona na PBE

Jednym z ostatnich kroków, które wykonujemy, jest nadanie skórce nazwy i napisanie biografii. Myślimy o tym przez cały czas opracowywania bohatera, ale domknięcie zostawiamy na sam koniec. W przypadku skórek jednorazowych, takich jak Mały Demon Tristana, zazwyczaj mamy nazwę roboczą (tutaj było to „Tristana wybrana przez graczy”) i robocze tło fabularne. Jednym z elementów, które zrealizowaliśmy, przychylając się do uwag graczy, było powiązanie Małego Demona ze skórką Czarującej Tristany, co opatrzyliśmy małą aluzją w opisie.

Reklama

Tristana, wiedźma, która jest obecnie jedną z wielkich królowych piekła, rozkazuje przeogromnej armii pomniejszych demonów i włada bliźniaczymi Aspektami Zniszczenia i Rozpaczy. Próbujący przyzwać ją śmiertelnicy otrzymają mnóstwo kuszących cyrografów do podpisania, ale powinni uważać, albowiem nadrzędnym celem Tristany jest skąpanie swoich sygnatariuszy — oraz całego świata — w ogniu piekielnym.

Po wybraniu nazwy następnym krokiem jest umieszczenie skórki na PBE w celu uzyskania opinii graczy.

Dobra robota dzięki kontroli jakości

Alan „Riot KiWiKiD” Nguyen, starszy analityk ds. jakości: Hej, przyjaciele! Jestem Alan „Riot KiWiKiD” Nguyen. Odpowiadałem za całą pracę zespołu kontroli jakości przy Małym Demonie Tristanie. Kontrola jakości ma mnóstwo aspektów, ale w tym wpisie chcę je sprowadzić do trzech kwestii: zapewnienia prawidłowego rozwoju, testowania i uwzględniania uwag graczy.

Zapewnienie prawidłowego rozwoju

W toku prac koncepcyjnych i rozwojowych kontrola jakości dba o to, aby sposób tworzenia skórki był jak najmniej obciążający dla projektantów i w skali długoterminowej zapewniał jak najwyższą jakość dla graczy. Zawsze pamiętamy, jak bardzo obciążone błędami lub zakłócające pracę mogą być pewne decyzje, szczególnie te podjęte na początku procesu produkcji. Każda podjęta w pośpiechu decyzja może urosnąć do miary poważnej bolączki produkcyjnej, z którą znacznie trudniej sobie poradzić, jeśli nie zostanie dość wcześnie wykryta. Dobrym sposobem konsekwentnego oceniania decyzji jest zadawanie pytań.

Reklama

Na przykład: gdybyśmy mieli dodać do skórki zwierzątko albo chowańca, czy wystarczająco podwyższyłoby to jej wartość dla graczy, biorąc pod uwagę potrzebny czas (na rigowanie, animowanie itd.) i czy skórka pasuje do proponowanego zwierzątka/chowańca? Inny przykład: Mały Demon Tristana ma skrzydła! Podczas produkcji zadawaliśmy pytania w rodzaju: Jak duże powinny być? Czy mamy dość zasobów, by je opracować? Czy chcemy, by wyglądały inaczej podczas Rakietowego Skoku (W)?

Małe, czarne skrzydła na modelu kontra większe, niebieskie skrzydła podczas Rakietowego Skoku (W)

Małe, czarne skrzydła na modelu kontra większe, niebieskie skrzydła podczas Rakietowego Skoku (W)

Innym aspektem zapewnienia prawidłowego rozwoju jest koordynowanie testów rozgrywki przez zespół kontroli jakości. Co tydzień testujemy skórki w grze, dokonując oceny wrażeń, zarówno szczegółowych, jak i ogólnych. Poza tym testy rozgrywki upewniają nas, że nie oddalamy się za bardzo od zadanego motywu. Każdej skórce towarzyszą określone uwagi i pytania. Staramy się, by testerzy rozgrywki pamiętali o nich i/lub odpowiadali na nie. Oto przykład uwag dotyczących Tristany z jednego z jej pierwszych testów rozgrywki:

Każde niepokojące zdarzenie jest sygnałem alarmowym, na przykład gdy superumiejętność Tristany zasłania ekran albo jej spluwa znika. Powrót uznajemy za „zablokowany”, gdy gotowa jest podstawowa sekwencja animacji.

Po testach rozgrywki komentarze są kompilowane i przekazywane zespołowi, który przeanalizuje je i być może wykorzysta. Na przykład…

04_Playtest_Feedback

Wykorzystaliśmy obie powyższe uwagi: uporządkowaliśmy bierny element Ładunku Wybuchowego (E), a także dodaliśmy do zestawu sporo fioletu i różu! Brawo testy rozgrywki.

Testowanie

Zasadnicze testy Małego Demona Tristany przeprowadzamy, korzystając ze schematów testowych zaprojektowanych tak, aby upewnić się, że nie dzieje się nic niepożądanego — nie ma żadnych błędów i wszystko działa w sposób zamierzony. Krótko mówiąc, taki schemat to zbiór testów szczegółowych. Schematy testów są dość rozbudowane, a ich ukończenie może zająć do dwóch tygodni.

Podgląd drobnego fragmentu schematu testów:

05_Test_Suites

Ten konkretny test miał na celu sprawdzenie, czy Mały Demon Tristana zmieniała się w założony sposób, gdy działała na nią określona zdolność lub przedmiot.

Chcemy się upewnić, że skórka została przetestowana zarówno w przypadku interakcji częstych, jak i nietypowych. Skórka może bardzo różnić się od bohatera podstawowego pod względem aspektów technicznych oraz interakcji. Błędy mogą objawiać się na różne sposoby i wynikać z niezliczonych powodów: w grze są obecni Lulu i Tahm Kench (przeklęta Polimorfia i Pożarcie!), efekt wizualny zakrywa cały ekran, nowa część ciała nie jest jeszcze animowana itd. Podstawowe pytanie, na które staramy się odpowiedzieć podczas testów, brzmi: „Czy skórka działa dokładnie tak, jak mogą się tego spodziewać gracze?”. Następnie pytamy: „Czy wszystkie efekty wizualne pasują do motywu? Czy efekty dźwiękowe są odpowiednie? Czy, gdy bohater jest ogłuszony, pojawia się wskaźnik?”. I tak dalej.

Oto niektóre z błędów, które znaleźliśmy podczas testowania Małego Demona Tristany. Bawcie się dobrze!

1. Łatwe do przeoczenia: Mały Demon Tristana wykorzystywała klasyczny efekt wizualny dla jednostek otaczających wybrany cel.

Błąd naprawiony!

Błąd naprawiony!

2. Uporządkowanie i klarowność: Rakietowy Skok Małego Demona Tristany wizualizował się nad barierami — mówiąc prościej: pojawiał się nad ścianami — co dopuszczamy tylko przy najważniejszych czarach. Nie chcemy za dużo bałaganu na Summoner’s Rift.

Mały Demon Tristana w porównaniu z Tristaną podstawową

Mały Demon Tristana w porównaniu z Tristaną podstawową

3. Nagrodę dla najciekawszego błędu Małego Demona Tristany otrzymuje: efekt graficzny Niszczącego Strzału (R) nakładany na potężne potwory. Ups! Mimo że prawie nigdy nie zdarza się, by gracz używał superumiejętności Trist na Baronie i tak chcieliśmy to naprawić na wypadek, gdyby jednak jakiś gracz spróbował ukraść lub zabić Barona tą superumiejętnością.

Po lewej Mały Demon Tristana, po prawej klasyczna Trist

Uwzględnianie uwag graczy

Gdy skórka trafi na PBE, zakładamy wątek PBE, w którym gracze mogą zgłaszać błędy i dzielić się uwagami. Zawsze oczekujemy na komentarze, w jaki sposób możemy ulepszyć skórkę. Ponadto monitorujemy ogólnoświatowe platformy takie jak Twitter, Reddit i fora League, szukając wszelkich potencjalnych błędów, które mogliśmy przeoczyć. Reagujemy, gdy tylko możemy i konsekwentnie pracujemy, by upewnić się, że skórka podoba się większości graczy.

12_PBE_Feedback

Ostatecznie skórka tworzona jest po to, by sprawić radość graczom. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by tak było i jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcony czas, wszystkie komentarze i sugestie, które nam przekazujecie. Dziękujemy.

Wprowadzanie uwag graczy w życie

Janelle „Riot Stellari” Jimenez, menedżerka produktu: Jednym z najtrudniejszych zadań kierownika produktu jest decydowanie, które (o ile jakiekolwiek) ze zmian proponowanych na podstawie uwag graczy testujących bohatera na PBE powinniśmy wprowadzić. Opinie w większości są subiektywne. Ktoś lubi niebieski, ktoś inny różowy. Ktoś lubi czekoladę, inny jej nie znosi. Nie da się zadowolić wszystkich, więc kierownik produktu musi zdecydować, czy zespół zgadza się z daną opinią.

Na przykład dość wcześnie dostaliśmy uwagi wskazujące na to, że ogniste efekty wizualne za bardzo przypominają Tristanę Treserkę Smoków. Dlatego tworząc naszą wizję produktu, postanowiliśmy osiągnąć coś zdecydowanie innego. Wybraliśmy efekty przesycone kolorami niebieskim i fioletowym. Komentarze okazały się w większości pozytywne — ale mimo wszystko były osoby, które uważały, że takie rozwiązanie za bardzo oddala się od oryginalnej koncepcji. Inną zmianą, której dokonaliśmy, było usunięcie bomby z głową Teemo z umiejętności E. Dostaliśmy mnóstwo opinii graczy, którzy stwierdzili, że skórka za bardzo skupia się na Diabliku Teemo, a za mało na Tristanie. Bomba zmieniała tę skórkę w żart. Mimo że bardzo podobał nam się ten pomysł, to była skórka wybrana przez graczy, zatem zdecydowaliśmy się przychylić do uwag i zmieniliśmy bombę w kulę duszy.

Ponadto wprowadziliśmy kilka mniejszych ulepszeń podczas testów bohaterki na PBE. Między innymi nadaliśmy jej skórze żywszy odcień różu, zmniejszyliśmy kły i wybieliliśmy włosy. Niektórzy gracze docenili te poprawki, innym bardziej podobał się oryginał. Nasz zespół uznał, że dzięki tym zmianom skórka wygląda na bardziej dopracowaną, zatem je wprowadziliśmy. Stale staramy się szukać równowagi między uwagami, które otrzymujemy, a decyzjami, które według nas ulepszą skórkę.

Gdy uznamy, że odnieśliśmy się odpowiednio do wszystkich uwag, skórka zostaje opublikowana.

Badania i metawybory: na czym polega „sukces”?

Chelsea „riot aeneia” Hughes, analityczka: Witajcie wszyscy ponownie! Chelsea „riot aeneia” wraca z kolejną aktualizacją Przenikliwości. Tak właśnie działamy. Jesteśmy na miejscu od początku do końca, uczestnicząc w całym procesie analizy uwag i opinii!

Moja praca jako analityczki i stratega dzieli się na dwie zasadnicze części: po pierwsze, pracuję z zespołem, by określić, na czym polega „sukces”, do którego dążymy; a po drugie, pomagam zespołowi ustalić, czy już osiągnęliśmy ten sukces. Jakkolwiek kampania wybranej przez graczy Tristany wydaje się dość prosta, jej przeprowadzenie wiązało się z wieloma decyzjami: Jak wiele opcji powinniśmy zaoferować graczom? Jakiego rodzaju głosowanie sprawdza się najlepiej? Jakie nagrody powinniśmy wręczyć graczom, którzy wzięli w nim udział? I wreszcie: Skąd będziemy wiedzieli, że gracze są zadowoleni z tych działań? Riot szczyci się tym, że polega na dobrze opracowanych danych. Aktywnie szukamy informacji, które pozwalają nam podejmować właściwe decyzje.

I właśnie tu, moi przyjaciele, potrzebuję waszej pomocy.

Ponieważ przygoda z wybraną przez graczy Tristaną zbliża się do końca, pracuję nad ankietą, w której zadamy niektóre z tych pytań. Wypatrujcie jej w swojej skrzynce odbiorczej! Informacje, które uzyskamy dzięki tej ankiecie, pomogą w podejmowaniu decyzji przy następnej skórce wybieranej przez graczy.

Ostatnie kroki przed metą

Harald „Agile Harry”, starszy menedżer ds. rozwoju Witajcie, tu Harald „Agile Harry”. Jestem menadżerem ds. rozwoju skórek. Mam nadzieję, że ciekawi was proces tworzenia skórki. Tym właśnie się pasjonuję. Jedną z rzeczy, którymi się zajmuję, jest dbanie o to, by wszyscy wspaniali artyści wypracowali wspólną wizję, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać: najlepszą wersję skórki Tristany, którą wybraliście, głosując jakiś czas temu. Oto kilka podstawowych struktur, z których korzystamy, by łatwiej kierować zespołem.

Przydzielanie zadaniom określonego czasu: Decydujemy, ile czasu chcemy spędzić przy pracy nad skórką. Powiedzmy, że mielibyśmy spędzić cały rok na tworzeniu Małego Demona Tristany. Zapewne powstałaby najlepsza skórka, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy, ale przypuszczalnie wielu graczy byłoby ogromnie niezadowolonych z długiego oczekiwania. Z drugiej strony, gdybyśmy mieli spędzić nad tym tylko tydzień, dostarczylibyśmy skórkę graczom szybko, ale pewnie bylibyście rozczarowani jej jakością. Trzeba znaleźć złoty środek.

Uznaliśmy, że potrzebujemy około czterech tygodni na opracowanie Małego Demona Tristany. Mając określone ramy czasowe, uczymy się dokonywać trudnych wyborów i rozsądnie decydować o tym, jak zapewnić graczom największą wartość w wyznaczonym czasie.

Filary grafiki i produktu: Skórkę uznajemy za „gotową”, gdy zrealizujemy nasze filary grafiki i produktu, oprócz kilku innych zasadniczych elementów. W przypadku Tristany nasze filary to:

  • Słodka i demoniczna, ale nie irytująca.
  • Prawa ręka Diablika Teemo.
  • Zapalczywa i psotna.

Gdy te filary zostaną osiągnięte, trzeba oddać skórkę w ręce graczy, najszybciej jak to możliwe.

Wielofunkcyjne zespoły: Powiem wam coś naprawdę fajnego: wszyscy artyści pracujący nad wyglądem skórki w grze faktycznie siedzą razem w jednym pomieszczeniu, z wyjątkiem projektantów efektów dźwiękowych, którzy potrzebują specjalnego pokoju nagrań, gdzie tworzą niesamowite efekty. Organizujemy wielofunkcyjne zespoły, których członkowie siedzą obok siebie, dzięki czemu mogą wygodnie rozmawiać o wszelkich aspektach skórki. Sprawia to, że komunikacja jest szybka, łatwa i usprawnia współpracę oraz uzgadnianie, jakie zmiany należy wprowadzić. Wygląda to na przykład tak:

13_Teamwork

Zadowolenie zespołu: umożliwienie graczom poznania nowej skórki najszybciej jak to możliwe jest sprawą ważną, ale chcemy także nadać tempo pracy przyjazne dla naszych projektantów. Zależy nam na tym, by osoby pracujące w Riot były zadowolone. Robimy, co w naszej mocy, by dbać o członków zespołu.

Na zmieniające się poziomy zadowolenia może wpływać wiele czynników — zadowolenie spada, gdy inni członkowie zespołu nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i może wzrosnąć, gdy twórcy doceniają wzajemnie swoją dobrą pracę. Prosimy członków zespołu, by oceniali swoje zadowolenie z pracy podczas każdej Retrospektywy. Jest to cykliczne spotkanie zespołu, na którym badamy, w jaki sposób możemy się doskonalić jako zespół i decydujemy, jakie należy podjąć działania. Razem wpadamy na pomysły, jak pomagać sobie nawzajem w utrzymywaniu wysokiego poziomu zadowolenia w ciągu całego roku, dzięki czemu możemy dać z siebie wszystko, gdy tworzymy nowe skórki.

Średnie zadowolenie zespołu w kolejnych patchach

Średnie zadowolenie zespołu w kolejnych patchach

Podsumowanie

I w ten sposób… dotarliśmy do końca podróży. Cały zespół dziękuje wam za pomoc w sprawieniu, że Mały Demon Tristana stała się najlepszym demonicznym yordlem w historii (nie mówcie tego Teemo!). Poważnie, tworzenie skórki razem z graczami z całego świata było dla nas wszystkich niesamowitym przeżyciem. Wszyscy, którzy głosowali — wypatrujcie w swojej skrzynce odbiorczej ikony Małego Demona, gdy skórka zostanie opublikowana w patchu 9.11 (dystrybucja wszystkich ikon może potrwać kilka dni!). Jeśli przegapiliście głosowanie, w drugiej połowie tego roku będziecie mogli kupić ikonę w sklepie za NE.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends