w

Tank Fiddlesticks? Jak grać nowym, zaskakującym buildem bohatera prosto z Korei

Tank Fiddlesticks będący niemalże nieśmiertelnym bohaterem zyskuje na popularności. Jak nim grać?


Nie jest to pierwszy raz, kiedy na Koreańskich serwerach zaczyna kreować się build, który następnie dominuje zarówno serwery europejskie, jak i amerykańskie. Tym razem mowa o Fiddlesticksie, który w przeciwieństwie do swojego poprzedniego wcielenia, cieszy się dużo większą popularnością na midzie i topie. Po ostatnich nerfach jednej z umiejętności gracze zaczęli budować bohatera pod tanka, co zaczęło przynosić naprawdę niezłe efekty.

Skąd wziął się nowy build i jak on działa?

Aby doszukać się genezy buildu, najprawdopodobniej należałoby zajrzeć do spisu aktualizacji 10.12, gdzie jedna z umiejętności bohatera została zmieniona.

Jego W, zamiast 60% miało zadawać minionom zaledwie 50% swoich obrażeń. Na dłuższą metę utrudniało to push, a budowanie AP stało się mniej opłacalne. W związku z tym gracze rozpoczęli eksperymentować z buildem, który skupia się na przetrwaniu i jak się potem okazało, jest on naprawdę efektowny.

ZOBACZ – Czy seria Battle Academia jeszcze powróci do League of Legends?

Bohater jest wybierany zarówno na górnej, jak i na środkowej alei. Jego mocnymi stronami jest late game, gdzie potrafi on inicjować walki i skupiać na sobie przeciwników przez naprawdę długi czas. Wczesne fazy rozgrywek opierają się na bezpiecznej rozgrywce i wyczekiwaniu ruchu przeciwnika.

Zalety bohatera:

 • Stosunkowo bezpieczna farma
  • Na topie bardzo ważnym jest utylizowanie swojej umiejętności pasywnej za pomocą krzaków znajdujących się na linii. Może to doprowadzić do odstraszenia przeciwnika od farmy lub zabezpieczyć gracza przed gankami i inicjacjami przeciwnika.
 • Defensywny styl gry
  • Połączenie Aftershocka z fearem i wysysaniem życia sprawia, że Fiddlesticks w fazie liniowej jest niemalże nieśmiertelny. Mimo że bohater raczej nie da sobie rady z dogonieniem przeciwnika, kiedy ten zdecyduje, że ma już dość, to wygranie z nim wymiany obrażeń może być naprawdę sporym wyzwaniem.
 • Spore obrażenia mimo buildu tanka w późnych fazach gry
  • Fiddlesticks w późniejszych fazach gry potrafi zadawać naprawdę ogromne obrażenia za sprawą wysokich bazowych numerków na swojej superumiejętności. W połączeniu z obszarowymi przerażeniami bohater może siać absolutny chaos w szeregach wroga. Jest on zarówno ciężki do powalenia, jak i ciężki do zignorowania, co przekłada się na spory potencjał połączony z minimalnym ryzykiem.

ZOBACZ – Jak bardzo powiększyły się serwery LoLa przez ostatnie 2 lata?

Wady bohatera:

 • Pasywny styl gry oparty na farmieniu
  • Fiddlesticks jest bohaterem, który samotnie raczej nie poradzi sobie z powaleniem przeciwnika. Oznacza to, że gracz będzie musiał zaadoptować pasywny styl gry i skupić się na intensywnym farmieniu, aby zdobyć niezbędne przedmioty. Dla niektórych graczy przyzwyczajonych do agresywnej gry w fazie liniowej może być to problemem i bariera nie do przejścia.
 • Defensywny styl gry
  • Przed zdobyciem swojej superumiejętności Fiddlesticks nie będzie stanowił zagrożenia w fazie liniowej. Opiera się on raczej na baitowaniu przeciwnika i prowokowaniu ich inicjacji. Kiedy na topie może być to wada, tak na midzie, gdzie wielu asasynów będzie próbowało grać agresywnie, bohater może okazać się bardziej efektywny.
 • Kontrowanie tank Fiddlesticksa
  • Kontrowanie tankowego Fiddlesticksa opiera się na tym samym co kontrowanie Fiddlesticksa ze swoim regularnym buildem. Gracze będą starać się utrzymać wizję na bohaterze, aby uniknąć zaskoczenia z pasywki i będą starali się osłabić jego leczenie za pomocą głębokich ran. Częste stawianie kontrolnego totemu wizji może być w tym momencie kluczowe.

Wybór run, przedmiotów i umiejętności

Runy

Aftershock, który jest kluczową runą dla Fiddlesticksa budowanego pod tanka, jest jego przepotężną bronią, która gra istotną rolę w jego przeżywalności. Bone Plating i Revitalize sprawią, że wymiany będą jeszcze korzystniejsze dla gracza opisywanej postaci, a pomocnicze drzewko zapewni stały dostęp do ważnych dla bohatera umiejętności.

Przedmioty

Startowymi przedmiotami niezależnie od buildu pozostaje Doran Ring oraz dwie leczące potki.

Ostateczny zestaw przedmiotów powinien być uzależniony od przeciwników, lecz są pewne przedmioty, które mimo wszystko powinny się w nim znaleźć: Ninja Tabi lub Obuwie Merkurego, Oblicze Ducha, Mroźne Serce i Klepsydra Zhonyi.

Następnie zależnie od sytuacji można dalej skupiać się na defensywnych przedmiotach lub zbudować nieco obrażeń w formie Udręki Liandry’ego, lub Kosturu Pustki.

Umiejętności

Zdolnościami specjalnymi powinny być standardowy flash oraz teleport, który może być niezbędnym narzędziem, aby pomóc drużynie walczącej po drugiej stronie mapy. Fiddlesticks jest w stanie odwrócić takie bitwy o 180 stopni, więc należy mieć to na uwadze i starać się kontrolować mapę wraz z wszelkimi walkami sojuszników.

ZOBACZ – Nowy bohater w League of Legends będzie za darmo? Riot szykuje coś w stylu karty Setta

Jako pierwsze 3 umiejętności należy ulepszyć kolejno W E i Q, a następnie skupić się na wymaksowaniu W, a potem Q w międzyczasie dodając punkty w superumiejętność, kiedy będzie to możliwe.

Podsumowanie

Fiddlesticks jest aktualnie bardzo silnym bohaterem zarówno na środkowej, jak i na górnej alei. Kiedy jego styl gry w jej wczesnych fazach może okazać się dla części graczy nieintuicyjny, tak w późniejszych powinien przeobrazić się on w głównego inicjującego w zespole.