w ,

Tutaj polscy „boomerzy” najbardziej śmieją się z LoLa i CSGO. Te komentarze o upadku cywilizacji…

Jak przekonać starszych do e-sportu i gier? To naprawdę trudne zadanie.

Reklama


To, czy esport należy uznać za sport, jest kwestią niesamowicie kontrowersyjną tak samo w Polsce, jak i na świecie. Przeciwników równania sportu elektronicznego z tym klasycznym jest niesamowicie wielu, szczególnie wśród starszych osób.

W Polsce jest wiele różnych znanych serwisów, usług czy nawet firm, które podejmują temat e-sportu w naturalny sposób. Bardzo fajną inicjatywą jest między innymi stworzenie działu e-sportu na stronie sport.pl – popularnym serwisie zajmującym się typowym sportem. E-sport ma swoją zakładkę, w której pisane są artykuły o zmianach w drużynach, organizacjach czy nawet Izaku używającym VPN’a.

Sport i e-sport w Polsce

Ogromny serwis piszący typowo o sporcie z dodatkiem działu e-sportowego wydaje się czymś normalnym, a jednak potrafi przysporzyć wiele emocji. Oczywiście nie wszystkie komentarze są negatywne i naśmiewają się z gier, ale faktycznie jest tam wiele wypowiedzi krytykujących w ogóle promowanie e-sportu. Jest tam jednak również i masa ludzi broniąca ogólnej idei elektronicznego sportu, przypominając, że szachy również są sportem i powołując się na tego typu argumenty. Z roku na rok pogląd wielu osób na temat „złych komputerów” się zmienia, ale widać, że do tego potrzeba jeszcze wiele czasu.

https://www.sport.pl/sport/7,164252,26724271,jest-arogancki-i-toksyczny-rewelacyjny-15-latek-bijacy-rekordy.html

Zdecydowanie nie jest to wina samego serwisu, który należy wyraźnie pochwalić za promowanie e-sportu i uświadamianiu o jego istnieniu. Te komentarze, jak widać, są niekiedy dość… specyficzne i nielogiczne. Zresztą bardzo podobnie było przy Jankosie na gali, choć tam skala takiej krytyki była zdecydowanie mniejsza.

Reklama

Przykładowo temat o molestowaniu w e-sporcie dotyczący sytuacji z League of Legends i CS:GO. (Komentarze przycięte, jest ich po kilkadziesiąt, natomiast złączone są te „najciekawsze”)

https://www.sport.pl/sport/7,164252,26743972,naduzycia-i-molestowanie-w-esporcie-wyciekly-zdjecia-i-wiadomosci.html

Informacje o wydaniu 400 tysięcy na skiny w CS:GO też umieją rozbawić.

https://www.sport.pl/sport/7,164252,26669861,rekordzista-wydal-ponad-400-tys-zl-to-fenomen-zero-praktycznego.html

Upadek cywilizacji, czyli klasyka, to już przy 14-latku grającym w FIFĘ.

https://www.sport.pl/sport/7,164252,26724271,jest-arogancki-i-toksyczny-rewelacyjny-15-latek-bijacy-rekordy.html

I tak to w sumie wygląda w tematach, które zyskują popularność. Z innych, ciekawych wypowiedzi odnośnie e-sportu, już z różnych artykułów:

Należy wiedzieć, że na szczęście nie wszystkie komentarze w tym serwisie wyglądają tak negatywnie. Można zauważyć też wiele głosów rozsądku ze strony osób broniących e-sportu, które próbują w racjonalny sposób dyskutować i tłumaczyć sytuację krytykującym. Czasami jednak, patrząc na sekcję komentarzy, można mieć wrażenie, że mimo wszystko rozmowa ze starszymi osobami na ten temat to jak rzucanie grochem o ścianę. Warto natomiast mieć nadzieję, że z czasem spojrzenie na e-sport zmieni się na bardziej pozytywne.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Gry