w

Zmiany w kolejce rankingowej LoLa w 2023 roku. Skiny dla wszystkich, dwa resety i więcej

Riot podzielił się informacjami na temat planowanych zmian w kolejce rankingowej LoLa.


Riot zgodnie z przewidywaniami, opublikował obszerną informację odnośnie tego, czego należy się spodziewać po rankedach w 2023 roku. Poniższa informacja jest oficjalną:

Planujemy wprowadzenie pewnych zmian w kolejce rankingowej w 2023 roku, a ponieważ niektóre z nich mogą zacząć pojawiać się na serwerze testowym, więc chcemy zawczasu was o nich uprzedzić:

W League of Legends będą dwa resety rankingu w sezonie 2023. Split 1 zacznie się na początku roku, w styczniu, a split 2 w połowie roku — dokładny termin nie jest jeszcze ustalony.

Poza tym zmieniamy też format serii gier o awans pomiędzy kręgami z „do 3 zwycięstw” na „do dwóch zwycięstw” oraz usuwamy widoczny wpływ rangi na mecze.

Robimy to z wielu powodów — jeden z naszych projektantów, cwal, opowie o tym poniżej — ale ogólnie mówiąc, większość graczy osiąga swoje cele rankingowe w połowie roku i potem nie mają zbyt wiele do roboty. Niektórzy pracowicie kontynuują swoje zmagania, ale inni całkowicie rezygnują z gry rankingowej lub przechodzą na smurfowanie, co stoi w sprzeczności z naszymi podstawowymi założeniami rankingu League. Chcemy, abyście zawsze mieli cel, o który warto walczyć, i chcemy nagradzać was za wysiłki wkładane w dążenie do jego osiągnięcia.

Aktualizujemy też nagrody, które otrzymujecie za grę rankingową, tak aby zawierały Klucze Hextech, skrzynie i tym podobne rzeczy, które będziecie mogli odblokować, robiąc postępy w trakcie każdego splitu.

Sposób zdobywania tych nagród został uproszczony w porównaniu z wcześniejszymi nagrodami rankingowymi: będziecie zdobywać „punkty splitu” za każdą rozegraną grę rankingową — pewną ilość za wygraną i trochę mniej za przegraną. Ale to nie wszystko, co mamy dla was w kwestii nagród.

Dwa splity rankingowe oznaczają też 2 skórki rankingowe! Będziecie zdobywać je tak jak wcześniej, ale z drobną zmianą. Od następnego sezonu skórki rankingowe będą dostępne dla graczy wszystkich rang, a nie tylko od Złota w górę. W dalszym ciągu będziecie zdobywać Barwy w oparciu o rangę uzyskaną na koniec splitu, więc warto się wspinać po dodatkowe „kolory”.

Nagrody rankingowe

Chris „cwal” Wallace, projektant gry:

W obliczu zmian, które wprowadzamy w kolejce rankingowej pomyśleliśmy, że to świetny moment, aby przemyśleć nasze podejście do nagród. Niektóre z systemów nie były aktualizowane od lat i uznaliśmy, że z pewnością znajdzie się miejsce na zmiany.

1262022_LoLPC2023RankedChangesArticle_inlineimage.png

Ścieżka nagród splitu w sezonie 2022 i wcześniej

Zaczęliśmy od nagród za splity. Na poprzedniej ścieżce nagród były tylko cztery nagrody i uzyskiwało się je w dość dużych odstępach.

W efekcie ścieżka nagród nie spełniała swojego zadania, którym jest nagradzanie graczy za czas spędzany na grze w kolejce rankingowej — nie wspominając o tym, że nie motywowała graczy, którzy nie grają bardzo dużo w kolejce rankingowej i z tego powodu całkowicie tracili szanse na część nagród. Dlatego zwiększamy liczbę nagród i dodajemy ich więcej na wcześniejszym etapie ścieżki. Jednocześnie redukujemy liczbę gier wymaganą do zdobycia każdej z istniejących nagród.

Upraszczamy też sposób zdobywania punktów splitu. Poprzednio staraliśmy się nagradzać graczy za ustawianie się bez definiowania pozycji lub wynagradzać grę na wymuszonej pozycji. Ale biorąc pod uwagę, że ścieżka nagród sama w sobie nie była zbyt atrakcyjna, nie wywarło to żadnego wpływu na wybór ról. Ponadto, ponieważ niektóre role raczej nie bywają wymuszanymi automatycznie pozycjami, gracze, dla których są one głównymi pozycjami, nie mieli szansy na zdobywanie zbyt wielu punktów splitu. Dzięki naszej nowej aktualizacji będziecie po prostu dostawać więcej punktów za wygraną i nieco mniej za przegraną. Uważamy, że logicznie lepiej się to wpisuje w grę rankingową.

A teraz przejdźmy do największej zmiany. Gdy przyglądaliśmy się naszym wszystkim nagrodom rankingowym, przeanalizowaliśmy też po raz kolejny Zwycięskie skórki. Model zwycięskiej skórki nie zmienił się od 2011 roku, gdy wypuściliśmy Zwycięskiego Jarvana. Od tamtego czasu zawsze nagradzaliśmy graczy, którzy skończyli sezon na poziomie Złota lub wyżej. Jednak prowadziło to do kilku problemów.

Po pierwsze gracze, których poziom umiejętności oscyluje na granicy Złota i Srebra, często przestawali grać po osiągnięciu Złota. Zdecydowanie nie o to nam chodzi, szczególnie na początku sezonu. Po drugie wysoko uzdolnieni gracze mogą zdobyć tę skórkę, rozgrywając relatywnie niewiele meczów — tylko tyle, by utrzymać swoją rangę. A co ze wszystkimi graczami z kręgu Srebra i poniżej, którzy rozgrywają setki gier w roku i aktywnie starają się uczyć i doskonalić? Musieliśmy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie, w jakim stopniu chcemy nagradzać umiejętności, a w jakim czas poświęcony na grę w kolejce rankingowej.

Oczywiście wciąż chcemy nagradzać graczy za wspinanie się coraz wyżej w rankingu, zatem gracze z kręgu Złota i powyżej dalej będą dostawać skórki i Barwy zaraz po ukończeniu meczów rozstawiających. Ale teraz gracze z niższych kręgów też będą mogli zdobyć skórki — jeśli poświęcą na to czas. Będzie to wymagało od nich rozegrania znacznie większej liczby gier. Ponadto, gdy tylko gracz z kręgu Srebra wejdzie do kręgu Złota, odblokuje skórkę, nawet gdy spadnie znów do Srebra. Najlepszym sposobem zdobycia jej będzie dalsze doskonalenie się i wspinanie w rankingu!

Wszystkie te zmiany są dość istotne, będziemy zatem ściśle monitorować rozwój wypadków w każdym splicie. Na razie wypatrujcie filmu przygotowywanego przez zespół League, który przybliży wszystkie te zmiany i nie tylko. Do zobaczenia na Summoner’s Rift!

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends