w

Historia poszukiwań lokacji z pack.png dobiega końca. Jaki był jej przebieg i rezultat?

Po 8 miesiącach poszukiwań grupa graczy odnalazła lokację z pack.png.


Fanom Minecrafta nie trzeba przypominać o projekcie, który pomógł w odnalezieniu miejsca uwiecznionego w menu głównym gry (Graczom Minecrafta udało się odnaleźć dokładną lokację z ekranu startowego).

Ta sama grupa graczy postanowiła zabrać się za odnalezienie kolejnego z tajemniczych miejsc, które można było zobaczyć na grafice reprezentującej niegdyś oryginalny texture pack gry o nazwie pack.png. Poszukiwania w końcu dobiegły końca.

Jak wygląda wspomniane miejsce i jak do niego trafić?

Jak dotąd gracze mogli ujrzeć krajobraz jedynie na niewielkiej ikonce, która znajdowała się w menu wyboru serwera w momencie, kiedy ten nie posiada własnej grafiki.

ZOBACZ – Przydatna modyfikacja do Minecrafta dla osób, które robią dużo screenshotów

Historia samych poszukiwań jest niezmiernie ciekawa. Po opublikowaniu filmu dotyczącego odnalezienia seedu z grafiki zebrało się naprawdę wielu graczy, a na pytanie o jej źródło odpowiedział sam Notch.

Haha, wow! Co za zadanie! Mam nadzieję, że wam się uda!

Nie pamiętam, skąd jest ten screenshot i prawdopodobnie nie ja byłem tym, kto go zrobił.

Jeśli byłbym to ja, byłby to zupełnie losowy seed z równie losowymi koordynatami. W ten sposób testuję i robię fajne screenshoty.

Na jego komentarz odpowiedział Dinnerbone, inny z twórców Minecrafta, który pracuje nad nim od roku 2012. Miał on jeden pomysł dotyczący ziarna mapy, jednak w tamtym okresie jeszcze nie dało się go wpisać podczas tworzenia świata, mimo że był on generowany.

Ekipa poszukująca została więc bez żadnej wskazówki i postanowiła odbudować lokację, aby następnie użyć komputera do odnalezienia mapy. Problemem była niska rozdzielczość, która sprawiała, że fragmenty góry były wręcz niemożliwe do odbudowania. Samo podbicie rozdzielczości dało sporo, jednak nie wystarczyło. Prowadzący projekt stworzyli modyfikację, która przenosiła gracza w losową lokację, robiła zrzut ekranu, a następnie wysyłała go do biblioteki, na podstawie której komputer uczył się, aby jak najlepiej odtworzyć grafikę pack.png. Udało się zebrać ponad 1,7 miliona screenshotów, a rezultat w postaci nowego pack.png był powalający.

Mimo że nawet komputer nie jest w stanie odtworzyć czegoś, co nigdy nie istniało, grafika i tak była w znacznie lepszej kondycji i pozwoliła na poprawienie miejsc, których gracze jak dotąd nie byli pewni.

Aby zrozumieć, jak przebiegał kolejny etap poszukiwań przede wszystkim należy wiedzieć, jak generowany jest świat w Minecrafcie. Są dwa niezależne od siebie etapy – pierwszym z nich jest teren i składa się na niego wysokość, kształt, jaskinie i podstawowe bloki jak kamień, ziemia i trawa. Kolejną fazą jest populacja i zawarte są w niej drzewa, żyły i kwiatki.

Z racji, że oba etapy są od siebie niezależne, gdyby nie uzależniono poszukiwań wyłącznie od jednego, mogłyby one trwać wiecznie. Zdecydowano się na wykorzystanie seedu populacji znanego również jako seed chunka. Których informacji użyto z grafiki źródłowej? Wodospadu widocznego na pierwszym planie, który jest wystarczająco rzadki, aby znacznie zawęzić obszar poszukiwań, oraz trzech drzew znajdujących się w jego okolicy.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=eC7f9tMslVE

Po przekonwertowaniu potencjalnych seedów populacji na potencjalne seedy świata powstała lista licząca zaledwie kilkaset możliwości, które gracze zaczęli ręcznie przeszukiwać. Z dniem 5 września 2020 roku poszukiwania zostały zakończone sukcesem.

ZOBACZ – Jak przechodzić przez ściany w Minecraft? Jest na to kilka ciekawych sposobów

Jaki jest seed mapy i jak ją wygenerować?

  • Seed mapy: 3257840388504953787
  • Lokacja góry: x=49, z=0
  • Wersja: Alpha 1.2.2 – Aby wejść na świat w tej wersji, należy wygenerować go w becie 1.3, skopiować level.dat i usunąć wszystkie chunki.

Niesamowita historia poszukiwań dobiegła więc końca, a gracze, którzy brali udział w projekcie, nie mogli ukryć emocji w swoich głosach podczas finalnego nagrania. Z pewnością będą poszukiwali oni kolejnych wyzwań związanych ze światem Minecrafta.

DołączObserwuj
Więcej z Minecraft