w

Minecraft: Które moby są tymi oryginalnymi, które w grze były “od zawsze”?

Moby, które były w grze od jej początków. Które stworzenia są najstarsze?


Minecraft, którego gracze znają dzisiaj, poza charakterystyczną stylistyką, która jest budowana przy pomocy wszechobecnych sześcianów, nie przypomina tego, w co fani mogli zagrać ponad 10 lat temu.

Do gry między innymi trafiło wiele nowych stworów, z którymi musi zmierzyć się gracz. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, które moby istniały w grze od jej początków?

Które moby są najstarsze?

Świnie

Świnia trafiła do gry w wersji 0.24_SURVIVAL_TEST i w tamtym czasie były one jednymi z niewielu pasywnych mobów, które znajdowały się w grze. Początkowo dropem były grzyby, a kiedy do Minecrafta dodano schab, była szansa, że ze świni nie wyleci żaden przedmiot.

Owce

Owca jest drugim i ostatnim pasywnym stworzeniem, które znajdowało się w Minecrafcie we wczesnych fazach gry. Trafiła ona do niego w wersji 0.28 i podobnie jak ze świni, można było pozyskać z niej grzyby. Poza nimi zabicie owcy dawało również wełnę.

Teraz mogą występować w szerokiej gamie kolorów, jednak pierwotnie po wygenerowanych światach wędrowały tylko białe owce.

Zombie

W świecie Minecrafta nigdy nie brakowało agresywnych mobów, a jednym z oryginalnych jest zombie. Design tego stwora praktycznie nie zmienił się przez te wszystkie lata i od początku przypominał przerobioną skórkę Steve’a. Do gry trafiło jednak multum wariantów zombie, a w tym między innymi Husk czy topielec.

Szkielety

Kolejnym wrogiem znanym z początkowych wersji Minecrafta jest szkielet – stwór znany na długo przed powstaniem gry. Trafił do niej w wersji 0.24_SURVIVAL_TEST razem ze świniami, zombie oraz Creeperami.

Podobnie jak zombie, szkielet niewiele zmienił się od momentu jego wprowadzenia do Minecrafta, jednak powstało sporo jego wariantów, jak na przykład Tułacz (Stray) czy Witherowy szkielet.

Creepery

Creeper jest bez dwóch zdań najbardziej rozpoznawalnym stworem Minecrafta. Te wybuchowe stwory zostały dodane do gry w wersji 0.24_SURVIVAL_TEST i mają za sobą ciekawą historię. Mob powstał w wyniku błędu podczas implementowania świni. Notch postanowił wykorzystać przypadkowo uzyskany model jako agresywnego stwora.

Pająki

Pająki są kolejnym dobrze rozpoznawalnym mobem powiązanym z Minecraftem. Co ciekawe, przeszły sporą metamorfozę od momentu pojawienia się w grze. Pierwotnie kolor pająków bardziej przypominał brązowy niż czarny, a ich przerażające czerwone oczy pojawiły się dopiero w późniejszych wersjach gry.

Początkowo pająki wyglądały znacznie bardziej realistycznie, jednak twórcy prawdopodobnie chcieli, aby mob był po prostu straszniejszy. Aktualnie w Minecrafcie można trafić na dwa warianty tego moba – zwyczajny oraz jaskiniowy.

Ludzie

Niektórzy gracze Minecrafta mogą nie wiedzieć o istnieniu człowieka jako moba we wczesnych fazach gry. Tak naprawdę był to stwór posiadający teksturę Steve’a. Poruszali się po świecie, wykonując charakterystyczne ruchy, podskakując i kręcąc się dookoła. Więcej na ich temat można przeczytać w innym artykule – 5 mobów, które zostały usunięte z Minecrafta. Co nie przetrwało próby czasu?.