w

Grupy na Facebooku stają się tajne. Dlaczego? Oto powód!

Reklama

To historia jednej organizacji, a tak naprawdę jednego człowieka, który nie lubi mediów społecznościowych.

Reklama

Wchodząc na Facebook pewnie zauważyliście, że wiele grup stało się nagle tajnych. Ich administratorzy podjęli takie kroki w obliczu zagrożenia usunięcia grup przez Facebook. Dlaczego miałoby się tak stać?

Indonesian Reporting Commission i zgłaszanie grup

O całe zamieszanie można winić profil Indonesian Reporting Commission, który przyznał się do masowej akcji zgłaszania grup, w wyniku czego były one po prostu banowane. W internecie krąży wiele plotek, które ciężko potwierdzić. Na pewno grupie przewodniczyła jedna osoba, która to wszystko rozpoczęła.

IRC miało doświadczenie w tzw. rajdowaniu, stąd bez problemu udało im się zbanować kilka bardzo dużych grup, w tym takich po blisko 500 tysięcy członków. Nie wiadomo do końca jak, ale prawdopodobnie chodziło tutaj o zwyczajne, masowe zgłaszanie wybranych społeczności.

Ostatecznie z Facebooka zniknęło między innymi:

Reklama

Celem miało być pokazanie, jak ułomny jest system moderowania treści na Facebooku.

Masowe przełączanie grup na tajne

Administratorzy grup nie bardzo wiedzieli co się dzieje. Po Facebooku latały ploki, że chodzi tutaj o lukę w serwisie, boty zgłaszające, a nawet zorganizowaną akcję niszczenia konkurencyjnych grup.

Na ten moment sytuacja wydaje się być opanowana, a osoba odpowiedzialna za ataki przeprosiła za nie.

Pobicie i przeprosiny

Internet szybko wyśledził osobę stojącą za IRC i wymierzył sprawiedliwość. W serwisie społecznościowym zaczęły znajdować się zdjęcia administratora Indonesian Reporting Commission, jego prawdziwe dane, adres, czy numer telefonu.

Ostatecznie miało dojść do pobicia, lub jak czytamy w niektórych miejscach – wymierzenia sprawiedliwości. Oficjalna strona IRC na Facebooku została zbanowana, podobnie jak konta związane z jej administratorem.

Pojawiły się także przeprosiny od osoby, która ponoć była za to odpowiedzialna.

Imię i nazwisko zakryliśmy.

Czy można już przełączyć grupy z powrotem?

Polska zareagowała na te wszystkie wydarzenia z mocnym opóźnieniem. Grupy były przełączane na tajne dzisiaj w nocy, w Polsce ten trend zaczął się około południa i dalej trwa.

Choć sprawa wydaje się zakończona, dalej nie jest jasne co z usuniętymi grupami. Nie wiadomo również w jaki sposób usunięto te wszystkie grupy. Prawdopodobnie polegało to na masowym zgłoszeniu, jednak nie zostało to potwierdzone.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z News