Reklama

Dzięki temu będziecie mieć więcej dni wolnych w 2025 roku

Różne

Reklama

2025 rok już się rozpoczął, wszyscy dziś już wrócili do pracy, więc już niedługo rozpocznie się kombinowanie z urlopami. 


Wiele firm już niedługo będzie zbierać od swoich pracowników prośby o urlopy. W tym roku zaplanowanych jest standardowo 26 dni urlopu wypoczynkowego. Choć oczywiście nie trzeba wykorzystywać go całego – ale i tak zdecydowana większość ludzi to przecież zrobi.

W roku 2025 ma być ustawowo aż 113 dni całkowicie wolnych od pracy. Oczywiście wliczając w to wszelkie święta, weekendy etc. Da się jednak zrobić tak, byście mieli jeszcze więcej wolnego.

Reklama

Kiedy warto brać urlop w 2025 roku?

Reklama

Warto sobie już na samym początku przeanalizować kalendarz na ten rok. W 2025 święta wypadają w ten sposób:

DataNazwa święta / wydarzenia
1 stycznia  (środa)
Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
6 stycznia  (poniedziałek)
Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
20 kwietnia  (niedziela)
Wielkanoc
21 kwietnia  (poniedziałek)
Poniedziałek Wielkanocny
1 maja  (czwartek)
Święto Pracy
3 maja  (sobota)
Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca  (niedziela)
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
19 czerwca  (czwartek)
Boże Ciało
15 sierpnia  (piątek)
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada  (sobota)
Wszystkich Świętych
11 listopada  (wtorek)
Święto Niepodległości
24 grudnia  (środa)
Wigilia Bożego Narodzenia
25 grudnia  (czwartek)
Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia  (piątek)
Boże Narodzenie (drugi dzień)

W tym roku wiele świąt wypada właśnie albo na koniec, albo na początek tygodnia. To dobry sposób, by sobie wydłużyć weekend. Już na samym początku mamy 1 stycznia, który, jak wiadomo, jest Nowym Rokiem. 6 stycznia jest Święto Trzech króli, a to wypada na poniedziałek. Jeśli wzięliście urlop na 2-3 stycznia, to będziecie mieć teraz aż 6 dni wolnych z rzędu.

Dalej mamy 1 i 3 maja, czyli Święto Pracy i Święto Konstytucji 3-go Maja, które wypadają kolejno w czwartek i sobotę. Tutaj wystarczy wziąć wolne 2 maja, żeby mieć wydłużony weekend do 4 dni.

Kolejny przedłużony weekend można sobie zrobić w czerwcu. Wystarczy, że weźmiecie urlop w piątek 20 czerwca. W czwartek 19 czerwca obchodzimy Boże Ciało, więc tym sposobem znów mamy 4 dni z rzędu wolnego. Taka sama sytuacja wychodzi 8 sierpnia w piątek na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bierzecie wolne na czwartek i gotowe.

Następnie mamy listopad i Święto Niepodległości 11 dnia miesiąca we wtorek. Wtedy bierzecie urlop 10 listopada i macie kolejny weekend wydłużony o 2 dni.

Jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia, to tutaj sprawa wychodzi trochę inaczej. Prawdopodobnie w tym roku 24 grudnia, czyli Wigilia, będzie całkowitym dniem wolnym od pracy, tak samo jak 25 i 26. Tutaj są trzy opcje.

25 i 26 grudnia to czwartek i piątek, a więc potem jest weekend – 5 dni wolnego z rzędu. Jeśli jednak możecie sobie na to pozwolić (wiadomo, że okres przedświąteczny jest bardzo intensywny i nie każdy dostanie wtedy urlop), to wystarczy, że weźmiecie też wolne 22 i 23. Dzięki temu zyskacie aż tydzień bez pracy. Można też spróbować wydłużyć sobie święta i wziąć wolne od 29 do 31 grudnia.

Tak też może wyjść bardzo korzystnie. Najlepiej sobie to wszystko dobrze rozplanować i wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, za i przeciw. Potem dogadywać się z pracodawcą i ewentualnie innymi pracownikami.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama