Metoda, której używają w sądach, aby spisywać rozmowy szybciej. Łatwo się pogubić
Stenografia jest dość trudną sztuką pisania, dlatego wiele osób ma trudności w zrozumieniu, o co w ogóle w tym chodzi.
Pewnie każdy choć raz zastanawiał się, jaki zawód wykonuje osoba, która spisuje wszelkie protokoły i rozmowy w sądach, na wystąpieniach publicznych czy spotkaniach biznesowych i jak to się w ogóle nazywa.
Okazuje się, że jest to nie byle jaki zawód, bowiem taką pracą zajmuje się stenograf. Według Wikipedii stenografia to:
skrócona, symboliczna metoda zapisu; zwiększa jego szybkość lub zwięzłość, w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami.
Reklama
Jeśli więc myśleliście, że stenograf zwykle posługuje się zwykłym alfabetem, to jesteście w błędzie. Tak to wygląda w rzeczywistości.
200 znaków na minutę
Dzięki tej metodzie stenografowie są w stanie pisać do 5. razy szybciej niż zwykła osoba posługująca się normalnym alfabetem. Średnia szybkość pisania na klawiaturze wynosi bowiem około 40-50 słów na minutę, natomiast dzięki stenografii da się to zwiększyć do ponad 200 słów na minutę. Jak to wygląda?
TT: https://www.tiktok.com/@grace.burke08/video/7267942366382722347
Dzięki specjalnym symbolom i skrótom stenografowie są w stanie pisać na 200 słów na minutę, dzięki czemu wszelkie spisy rozmów w sądzie, na ważnych spotkania biznesowych czy wystąpieniach są o wiele bardziej precyzyjne.
Oczywiście później, po spisaniu rozmów, należy zapis stenografa rozszyfrować na „normalny” język, aby można było wszystko dobrze odczytać. Nie zmienia to faktu, że wygląda to naprawdę fascynująco.