Reklama

Metoda, której używają w sądach, aby spisywać rozmowy szybciej. Łatwo się pogubić

Różne

Reklama

Stenografia jest dość trudną sztuką pisania, dlatego wiele osób ma trudności w zrozumieniu, o co w ogóle w tym chodzi.


Pewnie każdy choć raz zastanawiał się, jaki zawód wykonuje osoba, która spisuje wszelkie protokoły i rozmowy w sądach, na wystąpieniach publicznych czy spotkaniach biznesowych i jak to się w ogóle nazywa.

Okazuje się, że jest to nie byle jaki zawód, bowiem taką pracą zajmuje się stenograf. Według Wikipedii stenografia to:

skrócona, symboliczna metoda zapisu; zwiększa jego szybkość lub zwięzłość, w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami.

Reklama

Jeśli więc myśleliście, że stenograf zwykle posługuje się zwykłym alfabetem, to jesteście w błędzie. Tak to wygląda w rzeczywistości.

200 znaków na minutę

Reklama

Dzięki tej metodzie stenografowie są w stanie pisać do 5. razy szybciej niż zwykła osoba posługująca się normalnym alfabetem. Średnia szybkość pisania na klawiaturze wynosi bowiem około 40-50 słów na minutę, natomiast dzięki stenografii da się to zwiększyć do ponad 200 słów na minutę. Jak to wygląda?

VideoVideo

TT: https://www.tiktok.com/@grace.burke08/video/7267942366382722347

Dzięki specjalnym symbolom i skrótom stenografowie są w stanie pisać na 200 słów na minutę, dzięki czemu wszelkie spisy rozmów w sądzie, na ważnych spotkania biznesowych czy wystąpieniach są o wiele bardziej precyzyjne.

Oczywiście później, po spisaniu rozmów, należy zapis stenografa rozszyfrować na „normalny” język, aby można było wszystko dobrze odczytać. Nie zmienia to faktu, że wygląda to naprawdę fascynująco.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej