w

Czym jest VAR w CSGO i co można z nim zrobić, żeby zminimalizować ścinanie się gry?

Część graczy CS:GO może borykać się z problemem z VAR. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają się z nim rozprawić.


Counter-Strike: Global Offensive jest dość wymagającym tytułem ze względu na warunki, które należy spełnić, aby móc swobodnie w niego grać.

Nie chodzi tutaj o wymagania techniczne, gdyż te nie są trudne do spełnienia, a o całą masę innych kwestii, jak chociażby działanie Internetu czy obciążenie komputera. Dużą rolę spełnia VAR, od którego zależy płynność rozgrywki. Co to jest i jak można to naprawić?

Czym jest VAR i jak naprawić problemy z nim związane?

VAR to wskaźnik, który prezentuje niezgodność gracza z serwerem. Jego wartość zwykle powiększa się, kiedy użytkownik ma problemy z połączeniem sieciowym lub urządzeniem, na którym gra. Jak można go naprawić?

Kabel ponad Wi-Fi

Przede wszystkim warto zauważyć, że Counter-Strike radzi sobie najlepiej, kiedy dostęp do Internetu jest przesłany za pośrednictwem kabla, a nie połączenia Wi-Fi. Czasami jest to główna przyczyna problemu, zatem w pierwszej kolejności warto spróbować chociaż na próbę podłączyć Internet za pośrednictwem kabla Ethernet.

Jeśli trudno o połączenie komputera do Internetu poprzez kabel, to ciekawym pomysłem jest zakup wzmacniacza, wpięcie go w pobliżu komputera i w ten sposób podłączenie sieci po kablu. Sposób ten czasami przynosi pożądane efekty.

Var występujący z rosnącym loss% oraz choke

W sytuacji kiedy wraz z VAR-em rośnie wskaźnik loss% oraz choke, można domyślać się, że problem stanowi ciężar łącza. Jest to sytuacja, w której inne urządzenia znacząco obciążają sieć i przez to Counter-Strike nie może być odtwarzany w płynny sposób. Wiąże się to oczywiście z faktem, że wszyscy gracze są połączeni z grą na żywo w tym samym czasie, zatem informacja o każdym ich ruchu musi być notowana do serwera w tym samym momencie.

Obniżenie wartości komendy net_maxroutable

Domyślnie wartość komedy net maxroutable jest ustawiona na 1200, natomiast czasami pomocne jest jej obniżenie do 1100 lub 900. Należy robić to ostrożnie i gdyby sytuacja się pogorszyła, to powrócić do standardowego ustawienia.

Obciążony komputer

Czasami zdarza się, że po latach użytkowania, komputer jest zbyt obciążony, a to wiąże się chociażby ze spadkami FPS-ów. Warto spróbować go nieco wyczyścić lub reinstalować system.

Spójność plików gry

Jeżeli Counter-Strike: Global Offensive został pobrany dość dawno, to bardzo możliwe, że na przykład część plików gry jest nieaktualna. W takim przypadku warto sprawdzić spójność plików gry.

Aby to zrobić, należy:

  1. Wejść do biblioteki Steam.
  2. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na Counter-Strike’a: Global Offensive.
  3. Następnie wybrać „Właściwości”, „Pliki lokalne” i kliknąć „Sprawdź spójność plików gry”.
  4. Jeśli któryś z plików będzie nieaktualny – zostanie automatycznie pobrany.

Reset configu CS:GO

Problem może leżeć w configu, który został skonfigurowany przez gracza w zły sposób. Warto przetestować grę bez jego użycia.

Programy działające w tle lub wirusy

Problemem mogą być również programy, które działają w tle, jednocześnie zabierając nieco możliwości komputera. Czasami zdarza się, że nasze urządzenie zostało zainfekowane wirusami, które również mogą obniżać wydajność CS-a.

Warto również pamiętać, że czasami całą winę ponosi zbyt słaby sprzęt. W takich przypadkach powyższe kroki nie będą zbyt pomocne.

DołączObserwuj
Więcej z Counter Strike