Ban za słowo „Polak” w LoLu. Riot przeprasza i obiecuje, że przyjrzy się sprawie
Riot przyznał, że ma problem z listą słów, za które są przewidziane bany.
Twórcy przyznają, że muszą przejrzeć listę słów, za które można dostać bana. Takie zadanie niestety wymaga czasu. Natomiast jest to potrzebny proces, bo coraz więcej osób zgłasza nie tylko cenzurowanie słów na czacie, ale także bany za ich używanie.
I o ile z większością można się zgodzić, to mówimy tutaj o cenzurowaniu słowa „Polak”, czy „Uyghur”.
Niezasłużone bany i poprawki w systemie kar
Na Reddicie poruszono temat banów za niektóre słowa lub faktu, że system źle wykrywa zakazane wyrazy. Poszło o słowo „Uyghur” (Ujgurzy to grupa etniczna pochodzenia tureckiego). Oczywiście wspomniane słowo zaczęło temat, który jak wiadomo jest znacznie bardziej skomplikowany, ale do tego przejdziemy za chwilę.
W temacie o Ujgurach odezwał się jeden z Rioterów wyjaśniając sytuacje:
Czasami nasz system zakazuje naprawdę dziwnych słów bez uzasadnionego powodu. Mam na myśli na przykład bzdurę, jaką byłoby zakazywanie nazwania jakiejkolwiek grupy etnicznej.
ZOBACZ – Riot uważa, że Yasuo jest najlepszym wydanym bohaterem w historii LoLa
Temat poruszony został również na Twitterze. Rioter napisał:
Właśnie zobaczyłem wątek na Reddicie na temat naszego systemu filtrowania zakazanych słów, gdzie cenzurowane są słowa, które nie powinny. Patrząc teraz na to – absurdalne byłoby ukrycie nazwy dowolnej grupy etnicznej.
Polak w League of Legends
W temacie odezwali się również Polacy, którzy od razu zaczęli wtrącać, że w przeszłości, jak i teraz można wyrwać blokadę za słowo „Polak” – po prostu. Działa to tak samo, jak w innych przypadkach cenzurowanych słów. Ich nadmierne używanie prowadzi do zawieszenia konta.
Winny temu jest zapewne bot, który wykrywa słowa wulgarne zestawiane z innymi. W tym wypadku zapewne chodzi o to, że „Polak” było używane ze słowami ogólnie uznanymi za wulgarne.
Gracze rozwinęli temat pisząc liczne komentarze. Niestety sytuacja nie jest prosta. Problem pojawia się przy wielu słowach, które w niektórych językach uchodzą za obraźliwe, w innych natomiast znaczą coś neutralnego. Podobny problem został zauważony już rok temu – co z ukrywaniem wyzwisk i niecenzuralnych zwrotów w innych wyrazach? Przykładem był Rakan i Soraka, imiona postaci, które zawierają słowo „rak”.
ZOBACZ – Senna wkrótce LoLu. Kto stanieje po jej premierze?
Riot obiecał zająć się sprawą i przeanalizować na nowo kwestię blokowania słów i przyznawania blokad za ich stosowanie.
Następne kilka tygodni spędzimy na testach, aby przejrzeć nasze listy „niedozwolonych słów/wyrażeń” i odpowiednio je zaktualizować.
Może w końcu będzie można spokojnie napisać „Polak”? Czas pokaże.