Boty w trybie „razem przeciw SI” będą od teraz mądrzejsze? Riot pracuje nad nowymi rozwiązaniami w LoLu
Twórcy gry poinformowali, że pracują nad udoskonaleniem botów.
Większość graczy League of Legends zaczynała od nauki na trybie „razem przeciw SI”. O ile na samym początku nie zwraca się aż takiej uwagi na to, co robią boty, ponieważ skupia się na umiejętnościach swojej postaci, poznawaniu mapy, run czy przedmiotów, tak z czasem zauważa się, że przeciwnicy na tym trybie są dość mocno ograniczeni i przewidywalni.
O botach w LoLu nie można powiedzieć, że są szczególnie inteligentne czy rozbudowane. Nie raz zdarzało się, że kierowany przez komputer przeciwnik robił coś skrajnie bez sensu lub po prostu uciekał przed graczem, gdy tylko jego HP spadło poniżej pewnego poziomu.
Riot chce coś z tym zrobić. Boty od teraz będą dużo mądrzejsze?
Usprawnienie botów w League of Legends
Rioterka Darcy „DashiJador” Ludington, która kieruje stroną techniczną zespołu botów w League of Legends, poinformowała, że twórcy pracują nad udoskonaleniem trybu „razem przeciw SI”.
Boty w League: historia
W League od samego początku istniały boty dla bohaterów dostępnych do 2014 roku (z małymi przeróbkami), kiedy to wszystkie je przepisaliśmy. Ale nawet po tej przeróbce wciąż wspieraliśmy tylko te boty, które mieliśmy, a stanowiły one jedynie mały podzbiór bohaterów dostępnych w tamtym okresie. Było na dodatek dwóch championów w górnej alei i żadnego w jungli — ogólnie kiepski przykład składu drużyny według obecnych standardów.
Doinwestowanie botów
W ciągu kilku ostatnich miesięcy ożywiliśmy nasze inwestycje w boty. Bo chociaż nigdy nie były niedoinwestowane, musieliśmy zdefiniować podejście, które będzie właściwe dla League dzisiaj i dla League jutro.
Przeglądając opinie graczy i zgłaszane bolączki, łatwo było dostrzec, że wielu graczy oczekuje gry w League na niskim poziomie, która jest mniej stresującą i daje ogólnie lepsze wrażenia, szczególnie podczas gry ze znajomymi, którzy dopiero poznają League.
Osobiście świetnie to rozumiem — gdy zaczynałam w 2010 roku, zdobywanie szlifów nie było łatwe. Znajomi chcieli ze mną grać, a ja z nimi, ale tryb PvP był dla nas bardzo trudny. Grałam przeciwko botom przez pierwsze 17 poziomów i uznałam, że jestem już dość dobra, ale gdy znalazłam się na arenie PvP, zdałam sobie sprawę, jak bardzo boty różnią się od graczy. Potrzebowałam miejsca, w którym mogłabym grać i doskonalić się ze znajomymi, którzy byli znacznie lepsi niż ja.
Dobrze wiemy, że nie jest to odosobnione doświadczenie. Nasze dane pokazują, że niezależnie od tego, ile gier w trybie „razem przeciw SI” przejdzie nowy gracz, zanim przystąpi do kolejki PvP, nie podniosą one jego szans na zwycięstwo. Chcieliśmy więc dać graczom miejsce, w którym mogliby zająć się strategią i drużynowym aspektem gry w mniej stresującym środowisku, dostępne dla osób na różnych poziomach umiejętności.
Pomijając tworzenie nowych botów, postrzegamy aktualizowanie botów jako sposób na poszerzanie możliwości rozgrywki w League, zapewnienie naszym projektantom nowego zestawu narzędzi i pomoc graczom w podnoszeniu poziomu umiejętności w środowisku szkoleniowym. (Ponieważ w grach PvP raczej nie zagracie zbyt często przeciw Dariusowi i Amumu na górnej alei).
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony graczy i deweloperów powstał nasz zespół. Jego zadaniem jest stworzenie nowego skalowalnego systemu botów, który umożliwi graczom uczenie się i rozwijanie w League, a jednocześnie stanie się dla naszych projektantów zestawem narzędzi do tworzenia nowej zawartości dla graczy… Sprytnie!
Cele Riotu
Mamy kilka celów, która chcemy zrealizować w ramach tego projektu:
Zapewnienie ulepszonego środowiska z botami, które lepiej odzwierciedla standardową rozgrywkę w League.
- Boty, które dżunglują, gankują i zdejmują smoki!
- Drużynowa SI, która pomoże botom działać bardziej strategicznie i spójnie.
- Boty potrafiące reagować na zmiany stanu gry.
Zapewnienie lepszego i mniej stresującego niż środowisko PvP sposobu uczenia się i doskonalenia w League.
- Poszerzenie puli bohaterów.
- Boty działające jak drużyna.
- Boty, które mogą skalować się wraz z umiejętnościami graczy, dla tych, którzy chcą się doskonalić.
Zbudowanie technologii botów, która jest skalowalna, modyfikowalna i łatwa do powiększenia, aby projektanci mieli fajne narzędzia do sprawiania frajdy graczom.
- Nowe tryby gry.
- Edytowalne zachowania botów.
- Narzędzia umożliwiające szybką iterację.
Zabawne techniczne bla-bla-bla
Nie będziemy bardzo wchodzić w szczegóły techniczne, ale spróbujemy opowiedzieć, jak to wszystko widzimy. Jednym z głównych wyzwań dla naszej infrastruktury botów jest określenie, jak będziemy budować środowisko botów, które jest zrównoważone, a w dalszej perspektywie da się je poszerzyć. Jak podejść do tworzenia logiki botów, aby obsługiwały pełen skład bohaterów (obejmujący razem z Milio już 163 bohaterów)? A poza tym, jak mamy wspierać tych bohaterów w trybach innych niż Summoner’s Rift? Czy potrzebujemy dodatkowych 163 modyfikacji dla botów ARAM-u? Kolejnych 163 do URF-u? A co z Superksięgą Czarów? I naszymi przyszłymi trybami?
Obecnie idziemy ścieżką rozwijania nowej logiki drzewa behawioralnego decyzji botów. Drzewo behawioralne można przedstawić jako proces podejmowania decyzji pozwalający ocenić, jakie działania powinny zostać podjęte w danym momencie, przy czym działania o najwyższym priorytecie są rozpatrywane jako pierwsze. Te działania są zwykle podgrupą możliwości — w przypadku drzewa behawioralnego w LoL będą to podgrupy dla walki, ucieczki, przemieszczania się, dżunglowania, kupowania przedmiotów, ulepszania zaklęć itd.
Poza realizacją celów krótkoterminowych budujemy drzewo behawioralne, aby wytyczyć przyszły szlak rozwoju z możliwościami, które kiedyś były nieosiągalne. Boty, które szkolą graczy? Boty z technologią uczenia maszynowego, które pomogą graczom osiągać nowe poziomy umiejętności? Boty, które można będzie szybko zakodować na potrzeby środowiska PvE? Dzięki tej pracy u podstaw to wszystko stanie się bardziej prawdopodobne.
Ale nie chcemy tworzyć tych początkowych botów bez waszego udziału. Porozmawiajmy zatem, co zamierzamy zrobić w 2023 roku!
Nowe boty beta
Po pierwsze chcemy mieć porządny wgląd w wasze opinie na temat naszych planów! Te boty na początku będą dość proste i na uzdolnionych graczach nie zrobią większego wrażenia, ale właśnie dlatego najpierw zamierzamy się z nimi wybrać na serwer testowy. Chcemy, aby rozpoczęcie gry w League stało się łatwiejsze, więc zaproście swoich znajomych, którzy nigdy nie grali!
Beta boty będą na serwerze testowym przez dwa tygodnie w drugiej połowie tego roku.
Przeprowadzamy też bardzo dużo prac backendowych związanych z realizacją naszych celów i chcielibyśmy dowiedzieć się, co w botach się wam podoba, a nad czym moglibyśmy waszym zdaniem więcej popracować, aby boty stały się wsparciem i dla graczy, i dla deweloperów!
Jeśli nie będziecie mieli czasu, by zagrać, gdy się pojawią, niczego nie stracicie! Mamy zamiar przeprowadzić kilka rund konsultacji przed premierą, aby iterować nasze boty w coraz doskonalszych wersjach i zapewniać graczom coraz lepsze doświadczenia.
W dalszej perspektywie
W dłuższej perspektywie tworzoną przez Riot technologię będzie można poszerzać i wykorzystywać na potrzeby różnych zespołów i zastosowań inżynieryjnych, aby powstawały nowe doświadczenia dla wszystkich graczy.
Widzimy wiele rysujących się możliwości, gdy już skończymy infrastrukturę i oprzyrządowanie, zatem jeśli macie jakieś fajne pomysły, jak można by ulepszyć nasze boty, koniecznie dajcie nam znać!
Do zobaczenia na serwerze testowym w drugiej połowie roku, dzięki za wszystko, wasze boty są naszymi botami!