w

Czy kary za trolling na rankedach w LoLu powinny być surowsze? Dlaczego Riot niechętnie na to reaguje?

Społeczność uważa, że twórcy nieskutecznie zwalczają szkodliwe zachowania podczas gier rankingowych.


Nie da się ukryć, że rankedy w League of Legends są dla wielu osób naprawdę ważne. Gracze wyznaczają sobie różne cele, jak np. wbicie Diamentu, po czym dążą do tego, rozgrywając nierzadko setki gier. Nic nie denerwuje tak mocno, jak przegrana i stracone LP przez to, że w drużynie trafił się troll lub griefer.

Ci, którzy mieli w drużynie takie osoby, nierzadko uważają, że Riot nie kara graczy wystarczająco surowo. Nie raz było głośno o historiach, w których ktoś zniszczył dziesiątki gier, zanim jego konto w końcu dostało bana.

Niektórzy twierdzą, że obecny system nie działa zbyt dobrze i twórcy LoLa powinni wprowadzić dużo dotkliwsze kary, by społeczność bała się trollować. Co dokładnie proponują gracze?

Surowe karty dla grieferów w LoLu

Jeden z graczy miał już dość ciągłego użerania się z trollami podczas rankedów. Postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami z resztą społeczności. W jednym z wątków na Reddicie napisał:

Na rankedach powinny być o wiele bardziej surowe kary za griefowanie. Jeśli grasz w kolejce rankingowej, powinieneś mieć system 2 strike’ów, który perma banuje twoje IP.

Jak to się stało, że przez lata ulegaliśmy syndromowi sztokholmskiemu, akceptując fakt, że Riot po prostu nie chce lub nie umie nic zrobić z ewidentnie toksycznymi ludźmi, którzy ciągle rujnują gry rankingowe.

Chcę po prostu bardziej elastycznego systemu, który faktycznie wpłynie na jakość społeczności. To żenujące, że gracze LoLa są znani z tego, że są toksyczni i beznadziejni. To powstrzymuje mnie przed polecaniem Ligi innym.

Jedna z osób, które skomentowały powyższy wpis, stwierdziła:

Uważam, że bany nie są rozwiązaniem. Ludzie mogą po prostu zakładać nowe konta, ale przynajmniej konieczność zakładania nowego konta za każdym razem może w pewien sposób zniechęcać do toksyczności. 

Inni zauważyli, że obecnie załatwienie sobie nowego konta nie jest żadnym utrudnieniem. Te, już wylevelowane, można kupić za niewielkie pieniądze w internecie.

Według niektórych Riot nie decyduje się na surowsze kary, ponieważ nie chce tracić ogromnej puli graczy.

Bany na IP i inne dotkliwe kary? To się nigdy nie stanie. Przecież wtedy 3/4 populacji serwerów EUW i EUNE zniknie. 

Oczywiście tego typu komentarze wyolbrzymiają pewne liczby, jednak prawdą jest, że banowanie na stałe odcięłoby od tytułu sporo osób. Część z nich po zdobyciu nowego konta nierzadko wydaje na nim pieniądze, a to twórcom się zwyczajnie opłaca.

Pośród komentarzy pojawiła się również opinia o tym, że same zgłoszenia nie są satysfakcjonujące, a wręcz sprawiają, że fani LoLa mają wrażenie, że mają zerowy wpływ na karanie toksycznych zachowań.

Moim zdaniem powinniśmy dostawać konkretne informacje zwrotne o tym, kto został ukarany, dlaczego i jak mocno. Zgłaszanie graczy to okropne uczucie, ponieważ nie wiesz, czy twój report cokolwiek daje.