w

Czy odwołanie się od przypadkowego bana w League of Legends jest możliwe? Co na to Riot?

Gracze zastanawiali się, co twórcy uważają o niesprawiedliwych banach. Jeden z Rioterów wypowiedział się na ten temat.


Temat banów w League of Legends wywołuje wiele emocji. Gracze często są podzieleni – część z nich uważa, że Riot banuje zbyt mało kont, przez co wciąż są ogromne problemy z trollami, afkami czy toksycznością. Inna część społeczności twierdzi, że zdarzają się bany w pełni niesłuszne, co powoduje ogromną frustrację i niezadowolenie. Nie da się ukryć, że twórcy stoją przed nie lada wyzwaniem, ponieważ pula graczy jest przeogromna, a niewłaściwych zachowań nie brakuje i codziennie pojawiają się nowe zgłoszenia.

Odwoływanie się od niezasłużonych banów – co na to Riot?

Pomijając temat toksyczności, który zdecydowanie jest ogromnym problemem w League of Legends, powodów do banów może być znacznie więcej. Jednym z nich jest np. trolling lub celowe utrudnianie rozgrywki poprzez podkładanie się przeciwnikom tzw. inting. Niestety dwa ostatnie zjawiska są czasem dość trudne do jednoznacznej oceny.

Gracze zauważają, że społeczność LoLa zbyt pochopnie ocenia innych i często pojawiają się reporty w stronę osób, które na to nie zasługiwały.

Wiele osób ma z tym problem. Zdarza się, że ktoś ma ledwo 0/1/0 a już pojawiają się komentarze, że trolluje.

W internecie – czy to na Reddicie czy przeróżnych grupach na Facebooku – nie raz można przeczytać o tym, że gracze masowo mylą inting z gorszą grą, gdzie po prostu komuś podwinęła się noga i miał gorsze statystyki. Podobnie jest z trollingiem – bywa, że już w lobby ktoś grozi reportem, ponieważ sojusznik postanowił wypróbować niestandardowy pick.

Gracze uważają, że bany dla osób, które chciały spróbować czegoś innego i ominąć standardową metę są bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Ich zdaniem Riot powinien skupić się na prawdziwych trollach (których nie brakuje) zamiast karać niewinne osoby. Jeden z Rioterów – Meddler – wypowiedział się na ten temat:

To z pewnością nasza intencja. Ryzyko nieprawidłowego zbanowania osób, które nie trollują, powoduje, że zaczynamy od fazy gromadzenia danych na temat gracza, a następnie, gdy już mamy wystarczającą pewność, odróżniamy trollowanie od nietypowego zagrania (np. niestandardowe picki) stosując kary nieco później.

Mimo starań zdarza się jednak, że część graczy napotka na swoich kontach niesprawiedliwe bany. Jak twórcy podchodzą do tematu odwoływania się od bana?

Z pewnością chcielibyśmy zachować pewną formę procesu odwoławczego. Nie chcemy jednak polegać na tym bardzo mocno, ponieważ skutkuje to kiepskim doświadczeniem dla nieprawidłowo zbanowanych graczy. Również support LoLa będzie wolniejszy w reagowaniu, jeśli będzie pracować nad ogromną ilością niewłaściwych kar. Aktualnie widzimy, że liczba nieprawidłowych blokad nakładanych na konta jest na przewidywanym poziomie i chcemy uniknąć potrzeby przenoszenia większej ilości pracowników do działu wsparcia gracza.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends