w

Dlaczego Riot cenzuruje liczbę 384 w League of Legends?

Pewien gracz odkrył, że klient LoLa cenzuruje nie tylko słowa, ale również liczby. Dlaczego tak się dzieje?


Obecność cenzury w kliencie nie jest szczególnie zadziwiająca i większość o niej wie. Czasem jednak cenzurowane są dziwne słowa, co nie jest dla każdego zrozumiałe. Tym razem nie chodziło o wyraz, ale o liczbę.

Dziwna cenzura w League of Legends?

Jeden z graczy zauważył, że klient League of Legends cenzuruje kombinację cyfr 3, 8, 4. Nie ma znaczenia czy wpisze się je po kolei czy np. 3/8/4, 3.8.4, 3,8,4 – za każdym razem jest to ocenzurowane.

Mój przyjaciel właśnie skończył swoje placementy, więc zapytałem go, w jakiej dywizji go umieściło. Znalazł się w Żelazie 3 z 84 lp, dlatego napisał mi „iron 384 lp”, co zostało ocenzurowane w kliencie. Czy ktoś wie, dlaczego ta konkretna liczba została ocenzurowana?

Użytkownik dołączył również screena z klienta, na którym widać obecną cenzurę:

ZOBACZ – Riot będzie przywracał moc Akali, postać ponownie przejdzie zmiany

Na pierwszy rzut oka wydaje się to kompletnie bez sensu lub nawet można pomyśleć, że to jakiś błąd. Jednak jest na to wyjaśnienie. Klient może uznać, że 384 to wulgaryzm po bułgarsku w systemie 1337 (Leet).

Czym jest system Leet? Z pomocą przychodzi Wikipedia:

Leet speak (1337 5p34K) od ang. elite speakhack mowa – oparty na języku angielskim slang, rozpowszechniony na różnego rodzaju czatach sieciowych, IRC, forach, popularny także wśród nastoletnich włamywaczy komputerowych (script kiddies), crackerów oprogramowania, piratów oprogramowania i fanów sieciowych gier wieloosobowych.

Żargon ten charakteryzuje częsta transliteracja słów z wykorzystaniem cyfr i innych znaków ASCII spoza alfabetu łacińskiego, fonetyczny lub zbliżony zapis/odczyt liter i angielskich słów (np. „r” zamiast are), opuszczanie niewymawianych liter, umyślne odstępstwa typograficzne, nadużywanie „z” w miejsce „s” jako końcówki liczby mnogiej itp.

ZOBACZ – Jak duże znaczenie ma obecnie snowball w LoLu? Riot ujawnia statystyki

Wracając do wspomnianej liczby 384. W systemie 1337 poszczególne cyfry znaczą następująco:

  • 3 – E,
  • 8 – B,
  • 4 – A.

To, co wychodzi i co oznacza w języku bułgarskim, można łatwo sprawdzić w translatorze.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends