w

Dlaczego Shen w jungli powoli przejmuje metę League of Legends? O co z nim chodzi?

Shen powraca do jungli. Dlaczego bohater jest grany w lesie i co sprawiło, że znów stał się popularny?


O tak zwanym River Shenie stało się głośno podczas triumfu TSM w letnim sezonie LCS 2020. Mingyi “Spica” Lu w doskonały sposób przeniósł wspomnianego top lanera do jungli, w efekcie czego TSM zdobyło swój pierwszy krajowy tytuł od 2017 roku. Od tego czasu bohater staje się popularniejszy jako leśnik w innych rejonach świata. Dlaczego?

Popularność Shena w jungli

Pod koniec sezonu 10 Shen był popularnym wyborem ze względu na szereg buffów, jakie dostał m.in. w patchu 10.6. Zwiększono także jego obrażenia zadawane potworom i wzmocniono Barierę Ki w patchu 10.16. Te wszystkie zmiany sprawiły, że champion powrócił do taktyki ze starych czasów, nazywanej przez społeczność Riven Shen. I to właśnie Spica z TSM sprawił, że zaczęto o tym mówić na całym świecie.

Dla wielu nowych graczy Shen w jungli jest dość dziwnym i nietypowym wyborem. Jednak weterani gry na pewno kojarzą czasy, gdy taki styl gry był zupełnie normalny, wręcz bohater był faworytem w lesie. Szczególnie w sezonie 2 i 3.

W latach 2012-2013 CloudTemplar, grający wtedy w Azubu Frost, wybierał Shena aż 29 razy w profesjonalnych rozgrywkach, co czyniło tę postać jego ulubioną. Miał na nim aż 75,9% win ratio, dominując nie tylko scenę krajową, ale i międzynarodową.

Video

ZOBACZ – Jak zmiany z aktualizacji 10.18 wpłynęły na bohaterów LoLa? Kto zyskał, a kto stracił?

Stary Shen był porządnym junglerem przez swój zestaw umiejętności, który obejmował kradzież życia czy tarcze o krótkim czasie odnowienia. W połączeniu ze starymi przedmiotami z jungli, takimi jak Wriggle’s Lantern czy Bloodrazor, champion był tankiem, który mógł długo utrzymywać się w walce.

Przed reworkiem bohater cieszył się wysokim win ratio w pro playu wynoszącym 51,45%. O ile był bardzo często wybierany do 2016 roku, po tym czasie zainteresowanie nim znacznie spadło.

Jednak sytuacja się zmieniła, gdy profesjonalni gracze – Spica i Jankos – zdecydowali się nim grać i ponownie wejść nim do jungli. Było to wynikiem wcześniej opisanych wzmocnień, w tym m.in. dodatkowych obrażeń zadawanych potworom z jego Q.

Między patchem 10.16 i 10.18 play rate Shena prawie podwoił się. Chociaż obecnie jego win ratio w jungli w kolejce solo wciąż wynosi poniżej 50%, to najprawdopodobniej zmieni się to dość szybko przez fakt, że popularność tego picku stale rośnie. Co prawda jest on obecnie popularny głównie na Zachodzie, ale wielu graczy spodziewa się powrotu Shena w Korei, gdzie to lata temu bohater najbardziej rozwijał swoje skrzydła.

Jak grać Shenem w jungli?

Junglowanie tym championem wygląda podobnie jak gra Ivernem. Jego głównym celem niekoniecznie jest zadawanie dużych obrażeń, ale ochrona zespołu i umożliwienie swoim carry zanurzanie się w środek walki. Dobrze zgrywa się z postaciami takimi jak Camille, Irelia, a nawet LeBlanc, które mogą go zaprowadzić na sam tył linii wroga bez większego problemu.

Shen ma naprawdę potężny potencjał do gankowania na drugim poziomie. Jego taunt jest jedną z najlepszych umiejętności kontroli tłumu w grze, szczególnie na wczesnych poziomach.

Jeśli bohater zdoła zcckować przeciwnika, prawdopodobnie ten jest już martwy. Taka sytuacja miała miejsce dokładnie w meczu TSM przeciwko Team Liquid, gdy Spica zdobył łatwego killa, zanim przeciwny bot osiągnął 2 poziom. Całą sytuację widać na poniższym fragmencie meczu:

Video

Maksując Q, można stosunkowo skutecznie oczyścić junglę, z wyjątkiem obozu Raptorów. Q-E-W jest typową kolejnością ulepszania umiejętności.

Przedmioty Jungle Shena koncentrują się na stworzeniu tankowatego bohatera, który jest użyteczny dla swoich carry. Popularny obecnie zestaw itemów zawiera Cinderhulka, Dead Man’s Plate’a, Locket of the Iron Solari, Knight’s Vow, a nawet Redemption.

Zależnie od sytuacji champion może wybrać Grasp of the Undying, jeśli potrzebuje być silnym bohaterem na frontalniej linii drużyny i przeżyć wiele walk, lub Press The Attack, kiedy w zespole przydadzą się dodatkowe obrażenia.

W drugim drzewku można wybrać ścieżkę Sorcery i zdecydować się na runy takie jak Waterwalking i Nimbus Cloak lub pójść bardziej agresywną ścieżką Dominacji, wybierając Ultimate Huntera i Zombie Warda (lub Ghost Poro).

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends