w

Dwóch Teemo w drużynie. Śmieszny błąd pozwalający dwóm graczom wybranie tego samego bohatera

Gracze LoLa znaleźli błąd, który sprawia, że w jednym zespole można znaleźć dwóch takich samych bohaterów.


W ostatnim czasie Riot w jednym z oficjalnych wpisów podzielił się paroma istotnymi informacjami dotyczącymi między innymi tego, jak działają systemy dobierające bohaterów w trybie ARAM.

Wszyscy doskonale wiedzą, że w każdej rozgrywce w tym trybie bohaterowie nie mogą się powtórzyć i postać, która trafiła się w jednym zespole, nie może się wylosować w drugim. Od aktualizacji 11.8 coś jest jednak mocno nie tak.

Dwóch Varusów w jednym zespole?

Na wstępie warto przyjrzeć się temu, jak tak naprawdę działa system dobierania postaci w trybie All Random All Mid (ARAM). Wszystko zostało świetnie opisane przez Riot Mojibake, będącego starszym inżynierem oprogramowania w Riot Games.

Procesem wyboru bohaterów w trybie ARAM steruje usługa o nazwie Kreator Drużyn. Serwer Kreatora Drużyn wie, jakiego bohatera wylosowali gracze obu drużyn, jacy bohaterowie siedzą na ławce itd. Kreator Drużyn uniemożliwia wylosowanie bohatera, którego ma już ktoś inny.

Klient League podczas etapu wyboru bohaterów posłusznie przydziela graczom bohaterów według instrukcji Kreatora Drużyn. Gdy klikniesz przycisk wymiany, klient mówi Kreatorowi Drużyn, że chcesz wymienić bohatera. Kreator Drużyn określa, którego bohatera losujesz, i informuje klienta, którego bohatera ma wyświetlić.

Innymi słowy, cały proces wyboru bohaterów jest arbitralnie sterowany przez serwer. Zarządza nim Kreator Drużyn. Wszystkie losowania, wymiany, ławki i zatwierdzenia są powiązane transakcyjnie. To oznacza, że niemożliwe jest, aby dwaj gracze otrzymali jednocześnie tego samego bohatera, na przykład w wyniku wymiany — Kreator Drużyn przeprowadzi te transakcje precyzyjnie jedną po drugiej.

Od aktualizacji 11.8 gracze mogą jednak zaobserwować, że trafienie tego samego bohatera jest jak najbardziej możliwe. Gracz Moondrei opublikował zrzut ekranu, który pokazuje rozgrywkę, w której w jednym zespole znalazło się dwóch Teemo.

Mimo że sytuacja na pierwszy rzut oka zdaje się być niewiarygodna, popularny Youtuber znany ze swoich filmów, w których pokazuje liczne błędy z rozgrywki w League of Legends, postanowił przyjrzeć się sprawie. Vandiril szybko odnalazł kolejną rozgrywkę, w której można było spotkać dwóch Varusów.

Na ten moment nie wiadomo, co jest przyczyną tego problemu, a sam Riot w żaden sposób się do niego nie odniósł. Spekulacje graczy padają na liczne aktualizacje wizualne trybu, które mogły namieszać w kodzie (ARAM przeszedł rework wizualny. Prezentacja wszystkich zmian dla trybu w League of Legends).

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends