w

Jak zdobyć przewagę nad przeciwnikiem już we wczesnych fazach gry w LoLu? Taktyka o nazwie „cheater recall”

„Cheater recall” to podstawowa strategia często używana w LoLu przez zawodowych graczy.


Profesjonalni gracze w swoich rozgrywkach nie mają ani chwili na odpoczynek. Ciągle muszą skupiać się na tym, aby ich gameplay był bezbłędny – wszystko po to, aby wypracować sobie przewagę nad przeciwnikiem. Zawodnicy wraz ze swoimi zespołami opracowują również specjalne taktyki, którymi próbują zaskoczyć swojego przeciwnika i dzięki temu wyjść na prowadzenie w grze.

Jedną z tego typu zagrywek jest tak zwany „cheater recall”, który na samym początku gry pozwala na cofnięcie się do bazy i zakupienie dodatkowego przedmiotu, nie tracąc jednocześnie doświadczenia ani złota.

Na czym polega omawiana taktyka?

Każdy gracz musi odpowiednio zarządzać pojawiającymi się w alei falami stworów, dbać o wizję czy pushować, aby zdobywać pożądane złoto oraz doświadczenie. Ze strategii, o której można przeczytać poniżej, zasłynął Nick „LS” De Cesare. Jest ona ściśle powiązana z tym, jak szybko gracz jest w stanie wyczyścić falę stworów. Co trzecia fala posiada cannona, który jest znacznie trudniejszy do powalenia od innych typów minionów – zwłaszcza we wczesnych fazach gry.

Cheater recall polega na jak najszybszym przepchnięciu wrogiej fali z cannon minionem, aby rozbić swoją o turret przeciwnika. To znacząco utrudnia last hitowanie, a czas potrzebny na zbicie stworów jest na tyle długi, że w tej krótkiej przerwie można cofnąć do bazy, aby nabyć przedmioty. Jeśli taktyka została dobrze wykorzystana, nie powinno się stracić ani jednego creepa, który zapewnia golda i expa.

Poniżej można znaleźć klip, przedstawiający zastosowanie taktyki w praktyce.

Video

Omawiana strategia jest znana większości graczy na wyższym elo, a profesjonalni zawodnicy bardzo często starają się ją wykorzystać. W większości przypadków, jeśli tego typu akcja zakończy się sukcesem w zawodowej rozgrywce, bot lane, który się do niej zastosował, może zyskać naprawdę sporą przewagę. Wrogi ADC szybko zacznie odstawać z doświadczeniem, co ostatecznie może przypłacić zwycięstwem.

Na niższych szczeblach rankingowych niewielu graczy wykorzystuje cheater recall, aby zdobyć przewagę, jednak jeśli ktoś na takim poziomie dobrze wyćwiczy zarządzanie minionami w alei, z pewnością pozytywnie wpłynie to na współczynnik wygranych. W League of Legends można znaleźć wiele pozornie prostych mechanik, które są jednak znacznie bardziej złożone, a ich głębsza znajomość wpływa na to, jak finalnie odnajduje się w grze.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends