w

Która rola najczęściej stawia wardy na różnych rangach? Można się nieźle zdziwić

Jak wyglądają statystyki dotyczące wizji w LoLu względem poszczególnych dywizji?


Nie da się ukryć, że wizja w League of Legends jest niesamowicie ważna. Jest to taki element gry, którego nie da się obejść. Mówią o nim wszelakie poradniki (w tym te w pełni poświęcone wardowaniu) oraz przestrzega się świeżych graczy, by nie unikali kupowania wardów, ponieważ te jeszcze niejednokrotnie uratują im skórę.

Jak prezentują się statystyki wardowania w LoLu pod względem dywizji? Niektórych może to zaskoczyć.

Wardowanie w League of Legends – statystyki

Istnieje pewnego rodzaju przekonanie, że w niskich dywizjach gracze zapominają lub co gorsza, nie wiedzą o istnieniu wizji. Mówi się, że ludzie np. poniżej Golda twierdzą, że tylko support zajmuje się wardowaniem i nikt inny w drużynie nie musi tego robić. Statystyki pokazują, że jest jednak nieco inaczej i wbrew pozorom to nie wsparcie wybija się w zapewnianiu wizji.

Strona leagueofgraphs.com umożliwia podejrzenie tego, jak rozkłada się udział w wardowaniu przez konkretne role w grze. Na początek można zobaczyć statystyki dla dywizji Żelazo+:

W statystykach obejmujących wszystkie dywizje widać, że mocno wybija się jungler. Na drugim miejscu jest top, support dopiero na trzecim.

Oto podsumowanie dla dywizji Platyna+:

Po zawężeniu danych do wyższych dywizji widać, że jungler stracił swoje prowadzenie. Tutaj top jest na pierwszym miejscu, jungla i support są do siebie bardzo zbliżone, a mid i ADC zrównali się całkowicie (w przypadku Iron+ mid lekko wygrywał).

ZOBACZ – Kończy się pierwszy split rankingowy w tym sezonie League of Legends, co to oznacza?

Ciekawostką może być to, że statystyki w Masterze+ zmieniają się jeszcze mocniej i tam mid przebija junglera, który warduje mniej od ADC. Top ponownie na pierwszym miejscu.

Warto również przyjrzeć się rozłożeniu wardów na mapie w poszczególnych minutach gry. To, jak gracze rozplanowują wizję np. w wyższych dywizjach, może być pomocne dla początkujących, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, jak się tym zająć.

Żelazo+
Platyna+
Master+
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends