w

Najpopularniejsza od 6 lat postać, której obecnie najbardziej boją się profesjonalni gracze LoLa

Ponownie potwierdza się teoria o tym, że jeżeli coś jest często wybierane lub banowane na profesjonalnej scenie, to wkrótce otrzymuje nerfy.


Profesjonalną scenę LoLa śledzi w Polsce stosunkowo mało osób, szczególnie pod kątem konkretnych postaci, które się tam pojawiają. Warto jednak czasem tam zaglądać, bo dzięki temu można wyczuć pewne trendy.

Patrząc przykładowo obecnie na same bany, można było przewidzieć, kto zostanie znerfiony w aktualizacji 11.6. Szczególnie jeżeli chodzi o jedną postać, która ostatnio bardzo mocno się wybijała na tle innych.

Kogo najczęściej się wybiera albo banuje?

Przypomnijmy, że PRO grają jeszcze na patchu 11.5, czyli jedna aktualizacja do tyłu. Wynika z niego tyle, że Hecarim był niesamowicie mocny. Wyprzedził on bowiem wszystkie inne postacie. Był albo wybierany, albo banowany w 96% gier, nic więc dziwnego, że w patchu 11.6 został znerfiony.

Popularność widać także na tych zwykłych grach. Nerf jednak na pewno trochę zmieni sytuację. W końcu postać osiągnęła swój najwyższy peak od dobrych 6 lat.

Kto jest następny w kolejce? Większość postaci z TOP 5 została znerfiona w 11.6, jednak uchowało się kilku bohaterów, którzy są potencjalnie najlepszymi kandydatami do osłabień w 11.7, jeżeli weźmiemy pod uwagę ich częstotliwość wybierania i banowania na tym najwyższym poziomie.

  • Thresh – 91%
  • Udyr – 90% – już znerfiony
  • Gnar – 89% – już znerfiony
  • Tristana – 89%
  • Renektor – 86% – już znerfiony

Czyli z TOP 5 zostaje nam jedynie Thresh i Tristana. Ciekawym przypadkiem, który zaczyna powoli wychodzić przed szereg, jest również Caitlyn. W tym momencie ma 100% winrate, zresztą tak jak 9 innych postaci z patcha 11.5, natomiast była już banowana 11 razy, gdzie większość została wykluczona z gier 1-2 razy.

POSTACIE Z 100% WINRATE (PATCH 11.5) W PRO

Jeżeli popatrzymy na wszystkie patche z wiosennego splitu, to na pewno wyróżnia się tutaj Kai’sa. Ta dostała jednak nerfa w patchu 11.4 i od tamtej pory mocno spadła w rankingu, mimo tego nadal jest bardzo chętnie grana przez “normalnych” graczy.

Mniej więcej wszystko się pokrywa. Widać, jak trendy z tej profesjonalnej sceny przechodzą na rankedy. Thresh jest tutaj drugi, Tristana czwarta, Caitlyn piąta. Hecarim póki co jest na jedenastej pozycji.