w

Nerfy nic nic dały? To obecnie zdecydowanie najczęściej banowana postać w dżungli w patchu 11.9

Według wielu graczy bohaterka jest obecnie naprawdę silnym dżunglerem.


W momencie, gdy Hecarimowi się dość mocno dostało i jego statystyki poszły w dół, teraz jest już jasne, że pojawiła się jego godna następczyni miana “OP”. W cyklu 11.8 miała największy winrate, jeżeli chodzi o dżunglę.

Po patchu 11.9 jest najczęściej banowana i to mimo tego, że dostała właśnie nerfy. O kogo chodzi? Oczywiście o Morganę. Widać, że Riot próbował ograniczyć jej siłę, ale na ten moment na niewiele się to zdało.

WINRATE W CYKLU 11.8

Morgany nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jedną z dość starych postaci, a w League of Legends zawitała dokładnie 21 lutego 2009 roku. Od tamtej pory pojawiała się na różnych liniach, aż trafiła na supporta, gdzie była grana najczęściej przez ostatni czas.

To jednak się zmieniło i bohaterka stała się niesamowicie silnym dżunglerem. Wielu graczy było w szoku i nie spodziewało się, że postać ta zadziała tam tak dobrze. Co jest tego przyczyną?

Morgana OP jako dżunlger

Jeszcze kilka patchów temu – czy to na początku sezonu 11, czy w sezonie 10 – dominującą rolą Morgany był support. Według statystyk jako wsparcie bohaterka pojawiała się w 80-90% swoich gier, więc przewaga tej pozycji była niezaprzeczalnie dominująca.

Wszystko zmieniło się, gdy Riot postanowił wprowadzić do dżungli kilku nietypowych championów. Ponad 3 tygodnie temu pojawił się artykuł mówiący o tym, że twórcy chcą wysłać do lasu m.in. Dariusa, Zeda czy właśnie Morganę (zobacz: Te postacie wkrótce mogą trafić do dżungli w LoLu dzięki buffom w patchu 11.8).

STATYSTYKI W CYKLU 11.9

Jak to się stało, że Morgana w tak krótkim czasie została okrzyknięta świetnym dżunglerem? Wbrew pozorom nie wymagała wielu zmian. Warto cofnąć się do opisu patcha 11.8, w którym znaleźć można następującą wzmiankę:

Morgana
W – DODATKOWE OBRAŻENIA UDRĘCZONEGO CIENIA PRZECIWKO NIEPOTĘŻNYM POTWOROM 150% ⇒ 200%

Ta zmiana sprawiła, że bohaterka z prawie 90% wyborem na supporta, stała się dżunglerem i w lesie pojawiła się w prawie 56% swoich gier. Taki wynik robi wrażenie. Wzmocnienie sprawiło, że postać bardzo sprawnie radziła sobie z czyszczeniem obozów, a co za tym szło – mogła wcześniej gankować i pomagać swojej drużynie.

Według strony lolalytics.com bohaterka obecnie wygrywa ponad 53% gier oraz znajduje się w A tierze. Jej pick rate wynosi 8,64%, natomiast ban rate – 57%.

ZOBACZ – Kolejne przecieki z Project L – nowej bijatyki od Riotu. Dostępni bohaterowie, brak krwi i komentarz Riotu

Build, który statystycznie ma największy współczynnik wygranych prezentuje się następująco:

  • na start: Hailblade i Refillable Potion.
  • przedmiot mityczny: Liandry’s Anguish.
  • kluczowe przedmioty: Sorcerer’s Shoes, Demonic Embrace, Zhonya’s Hourglass.
  • dodatkowe przedmioty: Rabadon’s Deathcap, Morellonomicon lub Void Staff.

Poniżej znajduje się zestaw run, z którym gracze statystycznie wygrywają najwięcej gier:

Można się spodziewać, że Morgana ponownie będzie nerfiona, przynajmniej patrząc po obecnych statystykach.